חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ויטמינים לספורטאים: המומלצים ביותר שחשוב להכיר

בשנים האחרונות העיסוק בספורט מתפשט כאש בשדה קוצים. נדמה שלכל אחד יש חבר או שניים שמתכוננים לאולטרה מרתון, אח בקבוצת ריצה, ושכן שמתאמן בחדר כושר באופן קבוע. לכל אחד מאיתנו יש בארון זוג נעלי ספורט, ורובנו משתדלים למצוא את הזמן לפעילות גופנית בתדירות כזו או אחרת.

היתרונות

כיום אין מחלוקת על היתרונות העצומים של אימון גופני קבוע. מעבר למדדים הפיזיים של שיפור ביכולות האירוביות, הורדת המשקל, חיטוב וחיזוק, לאימון גופני יתרונות נוספים. הוא מכניס בנו נחישות ומלמד אותנו שאנו מסוגלים להרבה יותר ממה שחשבנו, מפתח את הביטחון העצמי שלנו, ומשחרר אנדורפינים הגורמים לתחושה טובה. בקיצור, אם עוד לא התחלתם להתאמן, זה הזמן לעזוב את המסך ולצאת לריצה.

מה הגוף צריך?

כל אצן חובב יסביר לכם כמה חשוב להשקיע בציוד מתאים ואיכותי: נעליים טובות, ביגוד מנדף ונוח, ולמתקדמים גם שעון ספורט מתקדם. אין ספק שציוד איכותי ישפר את חווית האימון ואף יכול לסייע בשיפור התוצאות, אולם האם חשבתם פעם על הגוף שלכם? הגוף שלנו הוא מכונה מדהימה, אך כמו כל מכונה הוא זקוק לדלק איכותי. שינה טובה ותזונה נכונה חשובות לכל מתעמל, אך מעבר לדברים הבסיסיים הללו יש צורך לספק לגוף את מה שהוא לא יכול לספק לעצמו, כמו ויטמינים לספורטאים ואוכל מאוזן וטוב עליהם.

מהם ויטמינים

ויטמינים הם חומרים אורגניים שהגוף זקוק להם כדי להמשיך לפעול, הבעיה היא שאלו חומרים שהגוף לא יודע לייצר לבד. מסיבה זו חשוב מאוד להקפיד לקחת ויטמינים וכך לספק לגוף שלנו את הצרכים הבסיסיים. כמובן שעיסוק בספורט יוצר עומס על הגוף ודורש ממנו הרבה, ולכן על מי שמתעמל באופן קבוע להקפיד על צריכת מינון מתאים של ויטמינים ובנוסף לאוכל מגוון ומכל אבות המזון, כמו צריכת בשר איכותי וגבינות לקבלת חלבון, פירות וירקות, שומנים איכותיים ופחמימות. כדאי לפנות לדיאטן ספורט ולקבל את כל המידע.

ויטמינים מומלצים לספורטאים

ישנם כמה ויטמינים שכדאי לכל מתעמל לקחת. לכל ויטמין יש השפעה שונה והוא תורם לגוף באופן שונה, כך שכדאי לשלב ביניהם. המינרלים החשובים הם:

 

 

אבץ

האבץ הוא מינרל חשוב מאוד, הוא נמצא כמעט בכל תא ותא בגופנו. אבץ מחזק את המערכת החיסונית, נחוץ לריפוי פצעים, מסייע בשמירה על חושי הטעם והריח, ודרוש לייצור החומר התורשתי. עבור ספורטאים הוא חשוב במיוחד מכיוון שהאבץ חיוני לגדילה ולהתפתחות מההיריון ועד הבגרות.

מגנזיום

המגנזיום הוא אחד המינרלים האהודים ביותר בקרב ספורטאים, ולא סתם. למגנזיום השפעה חיובית המסייעת בבניית השריר, ובשיפור חילוף החומרים של המזון הדרוש לגוף לאחר אימון. המגנזיום מביא להפרשה של חנקן חד חמצני בגוף, וכך מסייע למניעת שרירים תפוסים לאחר האימון. בנוסף, המגנזיום קשור לתהליכי הפקת האנרגיה בגוף.

ברזל

הברזל מסייע באספקת חמצן מספיקה לגוף, החמצן הופך לאנרגיה וכך מסייע לנו למצות את היכולות הפיזיות שלנו בכל אימון. כמות ברזל מספיקה תמנע תשישות, סיבולת נמוכה, ופגיעה בביצועים הספורטיביים. חוסר בברזל יגרום לאנמיה ולבעיות רפואיות נוספות.

כורכומין

אחת הבעיות הקשות ביותר של העוסקים בספורט היא פציעות. דלקות הפוגעות במפרקים גורמות לכאבים, נפיחות, ולקושי בפעולת המפרק וכך משביתות את המתעמל ומונעות ממנו להמשיך בתכנית האימונים. הכורכומין הוא חומר בעל תכונות אנטי דלקתיות שיכול למנוע דלקת או לטפל בדלקת קיימת.

ספירולינה

הספירולינה היא אצה שזכתה למעמד של מזון על. הספירולינה מומלצת במיוחד לעוסקים בפיתוח גוף ולמתעמלים שזקוקים לוויטמינים ומינרלים, מכיוון שהיא מכילה כמות גדולה מאוד של ויטמינים ומינרלים. היתרונות הנוספים של הספירולינה הם תכולה גבוהה מאוד של חלבון איכותי, חיזוק המערכת החיסונית, הפחתת תהליכים מפרקי שריר, ואינה מכילה כולסטרול.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות