ייפוי כוח מתמשך: המדריך המלא לצעירים ומבוגרים

אחד הדברים שהופכים אותנו לאנשים עצמאיים ובוגרים, היא היכולת לקבל החלטות מהותיות לגבי החיים שלנו. עם זאת, תמיד יש להיות ערים לסך התרחישים האפשריים, ואחד מהם הוא פגיעה משמעותית בכושר הקוגניטיבי. פגיעה שכזו עשויה להיגרם בשל מצב רפואי או תאונה, והיא בקלות עשויה לקחת מאתנו באופן פתאומי את היכולת לקבל החלטות שמטיבות עמנו. מכאן שטעות לחשוב שייפוי כוח מתמשך נכון רק עבור אנשים מעל לגיל 65, ופה נעצור להסביר מה מקנה ייפוי כוח מתמשך ואף אלו חידושים (ומהן המשמעויות) נכנסו לתוקף ממש לאחרונה.

חידוש חשוב בחוק!

באופן כללי מי שמבקש לקבל מידע מאורגן, מפורט ועדכני בתחום, מוזמן לקבל מידע מפורט באתר rlaw, אך גם פה מוזמנים להכיר את עיקרי הדברים, ועל הדרך להתחיל לקבל החלטה לגבי העצמאות שלכם, עצמאות שבמקרים מסוימים עשויה להתערער. ובכן תיקון החוק בנושא מאפשר לכל מי שמלאו לו 18 שנה והוא צלול בדעתו לקבל החלטה לגבי מי ייטפל בענייניו במקרה והוא יאבד יכולות קוגניטיביות. תהליך זה מוכר כ"ייפוי כוח מתמשך" והוא בהחלט מהווה חידוש. מה היה לפני? ובכן לפני היה ניתן להיעזר רק בתהליך אפוטרופסות שעליו ממונה ביתה המשפט. כלומר תהליך אפוטרופסות מתרחש רק לאחר שמאבדים יכולת לקבל החלטות והוא מותנה בשיקול הדעת של גורם זר – בית המשפט.

משיגים שליטה מלאה

לצד הנאמר, יש להבין שייפוי כוח אינו רק מאפשר לקבל החלטה מי יקבל עבורנו החלטות ברגע האמת, והוא לא רק מעניק שקט נפשי ומוציא את בית המשפט מהמשוואה, אלא הוא גם מאפשר להגביל את היקף קבלת ההחלטות, כלומר אפשר לבחור כמה מיופי כח, כך שכל אחד מחזיק בתחומי שיפוט שונים.

ייפוי כוח מתמשך: המדריך המלא לצעירים ומבוגרים

פועלים היום לטובתכם ולטובת החוזק המשפחתי

חושבים לערוך ייפוי כוח מתמשך? יש להבין שהבחירה לבצע זאת כל עוד מחזיקים בדעה צלולה אינה משרתת רק את האינטרסים האישיים שלכם, אלא היא גם משרתת את האינטרסים של האנשים שקרובים אליכם. מדוע? לקבל החלטות עבור אדם אחר וחשוב לנו לעולם אינה משימה קלה, ועל כן אם ברגע האמת יודעים מה אותו אדם יקר לנו היה רוצה, מרוויחים תחושת הקלה משמעותית, כך ששאר הבחירות מתקבלות בצורה הרבה יותר נינוחה. כמו כן, מעט כמו ירושה, יש דברים שצריך לקבל לגביהם החלטה בהקדם הניתן, אחרת סכסוכים משפחתיים עשויים לכער את סך האווירה. מכאן שאם לא רוצים להתגלגל לידי מצב שבו קרובי משפחה רבים, פשוט כי כל אחד מנסה למשוך לכיוון מעט שונה, טוב לדעת שישנה היכולת למנוע מראש מחלוקות משפחתיות.

ארבעת הנושאים שאינם נכללים

רבים חושבים על היתרונות של ייפוי כוח, אך נבהלים, כי בכול זאת המחשבה שמישהו אחר יקבל עבורנו החלטות מהותיות לעולם אינה נעימה. מכאן שטוב לדעת שניתן להחריג חלק מקבלת ההחלטות, ובמקביל ניתן לבחור באנשים שונים עבור קבלת החלטות בנושאים שונים, אך במקביל גם טוב לדעת שבכול הנוגע להמרת דת, בחירות, עריכת צוואה, או מסירת ילד לאימוץ, מיופה הכוח לעולם לא יוכל להכריע, כלומר מעל לכל מערכת המשפט מהווה כלב שמירה שמבקש לשמור האינטרסים האישיים של כל גבר ואישה.

מקבלים החלטה!

מכאן שהשאלה היחידה היא האם לעשות את ההחלטה עוד השבוע, או שמא לחכות כמה שנים. פה אנו מבקשים לציין שמבחינה כלכלית אין לכך משמעות, אך לעולם אין לדעת מה יוליד יום, ועל כן כל עוד ניתן ליהנות מקבלת החלטות חשובות באופן עצמאי, יש לנצל זאת ובו זמנית לקוות שלא יגיע היום.

נגישות