שרת פיתוח – מה זה ולמה צריך אותו?

שרתים הם חלק מרכזי במחשוב העסקי, מזה שנים רבות. כל עסק ממוצע משתמש בהם, בדרך זו או אחרת. אפילו עסקים קטנים במיוחד, יכולים כיום לשכור שרתים מסוג זה, בין אם להתקנה מקומית או כשרת מרוחק בענן. במסגרת סוגי השרתים השונים, ישנו גם מה שנקרא שרת פיתוח. מה הוא בדיוק שרת פיתוח? ולאילו מטרות הוא משמש?

שרת פיתוח – ההגדרה בתמצית

מעוניינים לפתח תוכנה עבור העסק? להקים אתר מכירות? לפתח אפליקציה לסמארטפונים? עבור כל המטרות האלה, שרת פיתוח עשוי לעזור. במילים אחרות, זה הוא פתרון טכנולוגי שיכול לסייע במענה על צרכים של עסקים,  למטרות רבות שדורשות פיתוח. מעצם טבעו, שרת כזה צריך להיות שרת שניתן להקים במהירות יחסית, להתאים בדיוק למפרט ספציפי מבוקש ואף לבצע בו שינויים בקלות, ככל שיידרש בהמשך.

מה זה נותן עבור הפיתוח?

מעבר למטרות העסקיות של הפיתוח, מהן המטרות של שימוש בשרת כזה, עבור צוות הפיתוח עצמו?

לדמות סביבה רצויה

שרת פיתוח מסוגל לדמות עבור צוות הפיתוח סביבה רצויה. זאת, כולל לגבי פיתוח תוכנה שדורשת סביבת שרת לקוח.

לסייע בבדיקות

סביבה זאת, שמוגדרת היטב בדיוק לפי דרישותיכם, משמעותית גם לשלבי הבדיקות השונים.

לבודד

מדובר למעשה על סביבה מבודדת, אשר מותר לעשות בה טעויות וניסיונות "מסוכנים" למיניהם. לא הייתם רוצים לנסות פיתוחים שונים, היישר בסביבת הייצור (ה-production) שלכם. כך ששימוש בשרת פיתוח, אשר מותקן ומיועד רק למטרה זו, הוא הדרך הקלאסית והמומלצת לעשות זאת. בכך, אתם נהנים ממה שמכונה לעתים "ארגז חול", בו ניתן "לשחק" חופשי, ככל שנדרש עבור הפיתוח.

עוד כמה נקודות חשובות

עולם הפיתוח הוא עולם טכני מאוד וכך גם תחום השרתים בפני עצמו. ניתן על כל אחד מהם להרחיב המון. רק על קצה המזלג, אלה עוד כמה נקודות שכדאי לקחת בחשבון, אם מתעניינים בשרתי פיתוח:

ההיבט העסקי

פיתוח זמין כיום בצורה קלה מתמיד ואף זולה יחסית. עסקים יכולים להרשות לעצמם לעסוק בכך ואפילו עסקים קטנים למדי, עם תקציב מוגבל. מחד, ישנו עושר גדול של תוכנות מדף שניתן לרכוש. יש גם אינספור שירותי ענן זמינים ושימושיים. למרות זאת, תחומי פעילות של עסקים שונים עשויים לדרוש התאמות מיוחדות ובעיקר, דרישות מיוחדות של העסק עצמו.

שרת פיתוח - מה זה ולמה צריך אותו?

הרשאות גישה

מאחר שמדובר בסביבה מבודדת בפני עצמה, צריך להגביל את גישת העובדים אליה. היבט זה, לאור חשיבותו, יש להגדיר בצורה רשמית וברורה.

דרישות משאבים

דרישות המשאבים של שרתי פיתוח עשויות להיות גבוהות מאוד. כמו כן, הן עשויות להשתנות מאוד, בהתאם לנסיבות. יש לקחת זאת בחשבון מראש, כאשר בוחרים שרתים למטרה זו. פתרון בולט במיוחד מהיבט זה, הוא שימוש בשרת וירטואלי, כשרות ענן.

אמינות

למרות שמדובר בסביבה שעשויה לעבור לא מעט "התעללויות", חשוב ששרתים אלה יהיו אמינים במיוחד. נחדד נקודה זו, בתסריט מתחום אחר. נאמר שמפעל אופניים עובד על אופני שטח חדשים. האם כדאי לקחת לשם כך אופניים מרופטים ולעשות עליהם שינויים וניסיונות שונים, ככל הנדרש? או שבמקום להתבסס על "טרנטה" שבמילא לא אמין, לקחת שלדה ועוד רכיבים בסיסיים, שהם חדשים, אמינים וגם רבי אפשרויות להרחבות וכדומה? לסיכום: שרת פיתוח צריך להיות גמיש, אך גם אמין.

עלויות סבירות

שרת הפיתוח צריך להיות משתלם. גם כאן, גישת שירותי הענן מסייעת מאוד.

לסיכום

בשורה התחתונה, מדובר בסוג מיוחד של שרתים וכל עסק שמעוניין לפתח צריך להכיר אותם.

נגישות