Search
Close this search box.

נהיגה בחורף: אלו הדגשים שיכולים להציל את חייכם

החורף כבר כאן ועמו לא מעט סכנות שנוגעות לנהיגה. בחורף נוהגים הרבה יותר בשעות החשכה, בחורף נדרשים להתמודד עם אדים על החלון, בחורף סכנת החלקה יותר רלוונטית, בחורף אנשים יותר ממהרים להגיע לבית החם, בחורף לא פעם נוהגים על קרח ובכבישים מוצפים, בחורף הרבה פעמים הראות פחות טובה, בחורף יותר מסוכן לעצור בצד הכביש וכדומה. כיצד אם כן ניתן לשמוח על גשמי הברכה ובו זמנית לחזור הביתה בבטחה? קבלו מספר טיפים חשובים שיהפכו לכם את הנסיעה בחודשי החורף להרבה יותר בטוחים.

ראשית אורות

ידוע לכל שבחורף נדרשים להדליק אורות גם ביום, לפחות כל עוד יוצאים מהעיר. עם זאת, יש מספר חוקים נוספים שנוגעים לאורות נסיעה, ופה נעצור להרחיב. ראשית נענה על שאלה שחוזרת לא מעט: מתי מדליקים אורות גבוהים? ובכן באורות אלו יש להיעזר כאשר הדרך אינה מספיק מוארת, אם כי יש לשים לב לכבות כאשר רכב מגיע ממול. פה נעניק טיפ חשוב שלא רבים יודעים. ברוב הרכבים החדישים ניתן למצוא כפתור אוטומטי לאורות גבוהים, כך שמוטב לנצל אותו, ואף במיוחד בחודשי החורף. בכול הנוגע לאורות ערפל אחוריים, אל תשכחו להדליק אותם כאשר נוהגים בערפל או בגשם חזק (יימנע מהרכב האחורי להיתקל בכם), אם כי גם פה אל תשכחו לכבות כאשר תנאי השטח משתפרים. עוד נציין שבכול הנוגע לאורות יום (אלו שנדלקים באופן אוטומטי בעת הנעת הרכב), אין להשתמש בהם בחורף ובלילה, אלא יש לבחור באורות נמוכים.

הכינו את הצמיגים לחורף!

בחורף כאשר הכבישים רטובים, יש משמעות אדירה לאיכות הצמיגים. זה הזמן לבחון את איכות החריצים ולבדוק את רמת הבלאי הכללית של הצמיגים. כמו כן, גם אם הצמיגים עדיין טובים, יש לבדוק את הלחץ בצמיגים (מומלץ לבדוק לפני נסיעה כל עוד הצמיגים קרים), וזאת כי לחץ לא מתאים עשוי לפגוע קשות באחיזה עם פני השטח ואף להוביל לפיצוץ מיותר ומסוכן.

חשוב ביותר – בדקו את הבלמים!

בחורף שהכביש רטוב, הכרחי לוודא שהבלמים עושים את העבודה. יש לבדוק לא רק את מערכת הבלימה, אלא גם את הרפידות. עוד נציין שבחורף רצוי להימנע מבלימות פתאומיות – חשוב לשמור על אחיזה יציבה עם הכביש.

גם המגבים הקטנים משחקים תפקיד חשוב

מגבים תקינים מסייעים לשמור על שדה ראייה תקין, ועל כן עוד לפני שמתחילים גשמים, יש לבדוק שהם גורפים את המים בצורה מיטבית. במקביל, רצוי לבדוק שמכלי המים גם כן תקינים, שאינם משפריצים מים לצדדים.

נהיגה בחורף: אלו הדגשים שיכולים להציל את חייכם

טיפים עבור נסיעה בטוחה

הרכב מוכן, מה עתה? הגיע הזמן שגם אתם הנהגים תעברו ריענון לגבי נהיגה בתנאים מעט יותר מאתגרים. לרשותכם מספר טיפים שימושיים: הקפידו להיכנס לרכב כאשר סוליות הנעליים יבשות, הקפידו על שמירת מרחק מספקת, תוודאו שיודעים כיצד מפעילים את האוויר החם שיוצא לכיוון השמשה (מסייע לשמור על ראות טובה כאשר אדים מאיימים להוות שכבת הסחה), תבדקו מראש את מערכת החימום (אין זה מומלץ לנהוג כאשר קר ואתם עצבניים), ואם נוהגים בערפל וקשה לראות מטר קדימה, היעזרו בפס הצהוב שלצד הדרך. עקבו אחריו, כך שתוכלו לקבל קנה מידה היכן נמצאים. עוד נציין שאם אין מנוס מלעבור בתוך שלולית (אם השלולית בעומק של יותר מחצי גלגל תחפשו מסלול אחר), יש לצאת ממנה בנסיעה איטית, ולאחר מכן ללחוץ לסירוגין על דוושת הבלם, וזאת כדי לייבש את הדסקיות של הבלמים. סעו ותחזרו בשלום, ואם ניתן להימנע מנסיעה ביום סוער, תנצלו זאת.

 

נגישות