1.4 טריליון דולר בתיירות העולמית ב-2015

ניו יורק. ארצות הברית היתה היעד המוביל בחודש פברואר בנמל התעופה בן גוריון. (צילום: Tim James)
ניו יורק. ארצות הברית היתה היעד המוביל בחודש פברואר בנמל התעופה בן גוריון. (צילום: Tim James)
Monitour ads

ההכנסות שהתקבלו מתיירות בינלאומיית ביעדים ברחבי העולם גדלו בשנת 2015  ב-3.6% והן עולות בקנה אחד עם העלייה של 4.4% בכניסות בינלאומיות. ארה"ב וסין הובילו

זו השנה הרביעית ברציפות, שהתיירות הבינלאומית גדלה מהר יותר מסחר הסחורות בעולם, ובכך העלתה את חלקה של התיירות ביצוא בעולם בשנת 2015 ל-7%. ערך היצוא הכולל מתיירות בינלאומיות הסתכם בשנה שעברה ב-1.4 טריליון דולר. כך לפי נתוני ארגון התיירות העולמי המסונף לאו"ם UNWTO .

ההכנסות ממבקרים בינלאומיים על לינה, אוכל ושתייה, בידור, קניות, שירותים אחרים וסחורות, מוערכות בארה"ב ב-1,232 מיליארד דולר  (1,110 מיליארד אירו) בשנת 2015, המהווים גידול של 3.6%. כניסות תיירים בינלאומיות (כאלה שנשארו ללון ביעד לפחות לילה אחד) עלו בשנת 2015 ב-4.4% ובסך הכול 1,184 מיליון.

לצד התקבולים מתיירות בינלאומית, ייצרה התיירות בארה"ב 210 מיליארד דולר נוספים ביצוא באמצעות שירותי הובלת נוסעים בינלאומיים שאינם תושבים, מה שמביא את הערך הכולל של יצוא תיירות עד לסך של 1.4 טריליון, או 4 מיליארד דולר ביום בממוצע.

"תיירות היא כיום קטגוריה חשובה של סחר בינלאומי בשירותים," אמר מזכ"ל UNWTO טאלב ריפאעי, בדבריו בוועידה האזורית ה-60 למדינות אמריקה בהוואנה שבקובה. "למרות התאוששות כלכלית חלשה ואיטית, ההוצאות על תיירות בינלאומית גדלו באופן משמעותי בשנת 2015, ומוכיחות את הרלוונטיות של המגזר כמחולל צמיחה כלכלית, הגדלת יצוא ויצירת מקומות עבודה עבור מספר הולך וגדל של משקים בעולם", הוסיף ריפאעי.

אגם מאוריסי בפארק אייגואסטורס בהרי הפירנאים הספרדיים. לא רק ברצלונה. (צילום: עירית רוזנבלום)
אגם מאוריסי בפארק אייגואסטורס בהרי הפירנאים הספרדיים. לא רק ברצלונה. (צילום: עירית רוזנבלום)

התיירות הבינלאומית מייצגת 7% מהיצוא העולמי הכולל ו-30% מיצוא השירותים. חלקה של התיירות ביצוא כולל של סחורות ושירותים עלה בשנת 2015 מ-6% ל-7%, כאשר זו השנה הרביעית שהתיירות הבינלאומית עברה את סחר הסחורות בעולם, שגדל בשנה שעברה ב-2.8%. כך על פי הנתונים האחרונים שדווחו על ידי ארגון הסחר העולמי.

כקטגוריית יצוא ברחבי העולם, מדורגת התיירות במקום השלישי לאחר דלקים וכימיקלים ולפני מזון. במדינות מתפתחות רבות, מדורגת התיירות כסקטור היצוא הראשון.

עוד לפי נתוני ארגון התיירות, אם לוקחים בחשבון את התנודתיות בשער החליפין והאינפלציה, התקבולים ביבשת אמריקה, אסיה והפסיפיק והמזרח התיכון גדלו ב-4%, בעוד שבאירופה הם גדלו ב-3% ובאפריקה ב-2%.

ארה"ב, סין, ספרד וצרפת – בראש טבלת היעדים המובילים

היעדים הראשיים הן בהכנסות מתיירות בינלאומית והן בכניסות תיירים הם ארצות הברית עם הכנסות של 178 מיליארד דולר, סין עם 114 מיליארד דולר, ספרד עם 57 מיליארד דולר וצרפת עם הכנסות של 46 מיליארד דולר. עם זאת, בארגון מסייגים ואומרים שהנתונים הללו ראשוניים ונתונים לשינויים.

סין. ממשיכה להוביל במספר התיירים היוצאים אחרי צמיחה דו ספרתית בהוצאות תיירות מדי שנה. (צילום: Nikita Golvanov)
סין.: 114 מיליארד דולר הכנסות בשנה. (צילום: Nikita Golvanov)

סין, ארצות הברית ובריטניה הובילו את התיירות היוצאת כמדינות מקור בשנה שעברה, בזכות המטבעות והכלכלה החזקים שלהן. סין ממשיכה להוביל במספר התיירים היוצאים אחרי צמיחה דו ספרתית בהוצאות תיירות מדי שנה מאז 2004, כאשר מי שמרוויחות מהסינים היטב אלה יעדי אסיה ובהם יפן ותאילנד, לצד ארצות הברית ויעדים שונים באירופה. ההוצאה של המטיילים הסינים עלתה ב-25% בשנת 2015 והסתכמה ב-292 מיליארדים דולר, ומספר המטיילים הסינים עלה ב-10% ל -128 מיליון.

הוצאותיהם של התיירים האמריקאים, מדינת המקור השניה בגודלה בעולם, עלתה בכ-9% בשנת 2015 ל-120 מיליארד דולר, בעוד מספר הנוסעים היוצאים גדל ב-8% ל-73 מיליון. ההוצאות מבריטניה, השוק הרביעי בגודלו בעולם, עלו ב -8% ל- 63 מיליארד דולר ו-65 מיליון תושבים שנסעו לחו"ל – עלייה של 9%. לעומתם גרמניה, השוק השלישי בגודלו בעולם, דיווחה על ירידה קטנה בהוצאות ל-76 מיליארד דולר, בין היתר בשל חולשת האירו.

ההוצאה של תיירות יוצאת מצרפת הגיעה ל-38 מיליארד דולר, של רוסיה 35 מיליארד דולר וזו של הרפובליקה של קוריאה הדרומית לסך של 25 מיליארד דולר.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה