תמיד תהיה לנו פריז – משופרת

פריז סמכה על כך שיש לה את המותג הידוע בעולם, את העיר הרומנטית ביותר, לא ניסתה להשתפר ולא דיברה אנגלית. עד שהגיעו הפיגועים
איל דה פרנס גם מממן שמירה באזורי תיירות חשובים ובהם החנויות הגדולות כמו גלרי לאפייט. נקודות משטרה ניידות מאפשרות לתיירים להגיש תלונה במקום. (צילום: עירית רוזנבלום)
איל דה פרנס גם מממן שמירה באזורי תיירות חשובים ובהם הגלרי לאפייט. (צילום: עירית רוזנבלום)
Monitour ads

"חיינו כמו אנשים עשירים בלי לשים לב לשיווק התיירותי שלנו, כי כל אחד רצה לבוא לפריז." כך אמרה שלשום  ואלרי פקרס, יו"ר מועצת אזור פריז, איל דה פראנס, במפגש עם סוכנים ועיתונאים. את המפגש עם האורחים מאיל דה פראנס ארגנו לוראן רומאני מנכ"ל רשות התיירות הצרפתית אטו פראנס בישראל ובריג'יט בנאיון, מביזנס פראנס-ישראל בשגרירות צרפת.

איל דה פרנס הוא אחד מ-18 חבלי צרפת, החופף למעשה את אזור המטרופולין של פריז. באיל דה פראנס ממוקמים גם נמל התעופה שארל דה גול ודיסנילד פריז.

ואלרי פקרס, יו"ר מועצת אזור פריז, מחוז איל דה פראנס. (צילום: עירית רוזנבלום)
ואלרי פקרס, יו"ר מועצת אזור פריז, מחוז איל דה פראנס. (צילום: עירית רוזנבלום)

מסתבר שלהיות בעל המותג הידוע ביותר בעולם מכניס אותך לשאננות מתוך מחשבה שדבר לא ישתנה ותמיד תהיה לנו פריז. ואז, בשנת 2015 הגיעו פיגועי הטרור והצרפתים התעוררו. "סבלנו קשות מהתקפות הטרור בפריז ובניס, אולם יצא מכך משהו טוב, שכן אחרי ההתקפה בחנו את מדיניות התיירות שלנו והבנו שלחלוטין לא מיצינו את הפוטנציאל שלנו", אמרה פקרס, "אנחנו יודעים שיש איום של טרור בכל מקום באירופה וזהו אתגר להמשיך ולמשוך תיירים במצב זה. יש לנו את המותג הידוע ביותר בעולם, את העיר הרומנטית ביותר, יש לנו את ורסאי ומבחר עצום של אתרים ולא חשבנו שאנחנו צריכים להשתפר".

פקרס הדגישה כי בראש ובראשונה הם התמקדו בצורך להחזיר את הביטחון לתיירים ולקדם את פריז לעידן המודרני. בעיית הביטחון בפריז אינה קשורה רק לאירועי טרור אלא גם לכייסים של תיירים באזורים התיירותיים ובמטרו. התשובה: כיום יש צבא בכל מקום, שוטרים במדים וללא מדים סורקים את המטרו ואתרי התיירות. איל דה פרנס גם מממן שמירה באזורי תיירות חשובים כמו דיסנילנד, ורסאי, הלובר, החנויות הגדולות כמו גלרי לפייט. נקודות משטרה ניידות מאפשרות לתיירים להגיש תלונה במקום וכל התהליך התייעל. "אחוז הפשיעה במטרו נחשב לגבוה בארופה, ועכשיו המקום בטוח יותר", אמרה פקרס.

השפה – מסתבר שלצרפתים נפל האסימון שהעולם לא מסתדר עם הצרפתית. "הבנו שאנחנו צריכים להיפתח את העולם. אנחנו רוצים להיות לפחות דו-לשוניים. כל המידע התיירותי יהיה גם באנגלית, כולל בשדה התעופה ובכל האתרים", סיפרה פקרס, "לפני שנבחרתי, ניסיתי לעבור כתיירת בשדה התעופה שארל דה גול ולמדתי על בשרי כמה קשה לתייר להסתדר במערכת ההיסעים בלי ידיעת צרפתית. זה השתפר באופן דרמטי."

אתר האינטרנט של איל דה פראנס. כל המידע מרוכז לנוחיות התייר
אתר האינטרנט של איל דה פראנס. כל המידע מרוכז לנוחיות התייר

המאבק על התיירים החוזרים

מהחורף יוצעו תכנים חדשים לתיירים כדי שיבואו לאיזור לביקור נוסף, כי המאבק של פריז, כמו של יעדים אחרים, הוא על התייר החוזר. "אנחנו מנסים לעבוד עם סטארטאפים ולשפר. נפתח אפליקציה עם מידע מקיף ב-8-10 שפות עם כל המידע על האזור. עבודת דאטה עצומה", אומרת עוד פקרס ומזכירה כי באזור שלהם יש שישה אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו בהם Provins – הכפר מימי הביניים השמור ביותר – גדות הסיין, ורסאי, שאטו דה פונטנבלו והבתים של האדריכל לה קורבוזיה.

פריז. אירופה תשווק את עצמה, בין השאר, בדגש על התרבות האירופית וכן על שייט נהרות ותיירות קבוצתית. (צילום: joshua williams)
מוזיאון הלובר בפריס. יש איום של טרור בכל מקום באירופה. (צילום: joshua williams)

היא סיפרה שהתיירות שנפגעה במידה הרבה ביותר אחרי הפיגועים היא זו של יפן וארה"ב וכי בסיורים רבים שעשתה למדינות אלה כדי לפגוש טור אופרייטורים במטרה להחזיר לפריז את התייירות – היא שמעה מהם שהתייר החדש רוצה התנסויות אישיות וחוויות חדשות. "אנחנו עובדים על מסלולים של האימפרסיוניסטים, ימי הביניים, סיורים גסטרונומיים, מוזיאונים ומוזיאוני זכרון בעקבות המלחמות ועוד. השגריר הרוסי, למשל, ביקש ממני סיור בעקבות סופרים ומשוררים רוסים שחיו באזור פריז כמו טורגנייב, לרמונטוב, צ'כוב, פושקין ואחרים והתיירים הרוסים רוצים לבקר בבתיהם, בבית קברות, בכנסיות וכדומה", הסבירה פקרס.

מעתה מציע האזור Pocket WIFI  – מכשיר ווי פיי נייד צמוד – וכן אתר אינטרנט הכולל את כל הדרוש לתייר במידע תיירותי – http://en.visitparisregion.com/.

"מעולם לא חיברנו את כל האפשרויות התיירותיות במקום אחד, כך שאפשר לראות וגם להזמין את התחבורה, המלונות, המוזיאונים, האירועים, הכל. יש לנו גם פוטנציאל גדול בספורט – אנחנו האזור השני באירופה ברכיבה על סוסים, יש לנו קילומטרים של שבילי אופניים, פארקי טבע ויערות. כל דבר אנחנו רוצים להראות וגם לדעת מכם על הפרופיל של התייר הישראלי, כדי לתת לו מה שהוא רוצה כשהוא מגיע לפריז", ציינה פקרס.

כדי לשמוע על הרצונות של התייר הישראלי זומנו למפגש סוכני נסיעות ובהם אייל סלוק, מנכ"ל תלמה נסיעות, אייל הלוי, מקבוצת Paragon (דן כנסים), יפה וקסמן מאופיר טורס, אמנון מלכה ממונה טורס וגיא שטרן מ-WTC.

שגרירת צרפת: התיירות מישראל יציבה

התיירות הישראלית לצרפת עקבית למדי ועומדת על כחצי מיליון תיירים בשנה. לפי נתוני רשות שדות התעופה, בינואר-ספטמבר 2017 עברו בנמל התעופה בין גוריון בין תל אביב לפריז 648,9 אלף נוסעים (יוצאים ונכנסים) – עלייה של 3.5% לעומת אותה התקופה אשתקד. שדה התעופה שארל דה גול בפריז נמצא במקום השני ברשימת היעדים עם מספר היציאות הגבוה ביותר אחרי שדה התעופה אתאטורק באיסטנבול, טורקיה, שמשמש לרבים לטיסות המשך ליעדים אחרים.

שגרירת צרפת הלן לה גאל. רוצים את התייר הישראלי. (צילום: עירית רוזנבלום)
שגרירת צרפת בישראל, הלן לה גאל. רוצים את התייר הישראלי. (צילום: עירית רוזנבלום)

באירוע, במסעדת פאסטל של השף שף הלל תווקולי במוזיאון תל אביב, השתתפה שגרירת צרפת בישראל, הלן לה גאל, שלא מכבר מלאה שנה לכהונתה. לדבריה, התיירות מישראל נמשכת כסדרה, אבל בעיית הבטחון של פריז "הצביעה על הצורך בהתחדשות".

השגרירה ציינה שכיום יש 10 טיסות יומיות מתל אביב לפריז, מספר נאה בהחלט.

 לדברי השגרירה, בנסיון לקדם את התיירות מישראל, לצד נציגי איל דה פראנס שהגיעו לארץ לראשונה, ישתתף האיזור בפברואר 2018 בתערוכת התיירות הבינלאומית IMTM בתל אביב וכן יתקיים שוב פסטיבל האוכל "סו פרנץ' סו פוד" והפעם עם שפים מאיל דה פראנס. יבואו גם חברות מזון מהאזור ויבדקו אלו מוצרים כדאי לייבא לישראל בצורה מסודרת.

יפה וקסמן מאופיר טורס הצביעה על העובדה שבתקופה שבה אפשר לטוס בעולם בדמי כיס, אנשים שיש להם רק חופשה של שבועיים בשנה, יטוסו פעם לפריז ואח"כ ליעדים האחרים שנפתחו כיום בפני התייר.

לדברי השגרירה, התיירות לצרפת מונה 90 מיליון תיירים בשנה על 65 מיליון תושבים והתיירות לפריז מגיעה ל-35 מיליון תיירים בשנה על 10 מיליון תושבים – כלומר יותר מפי שלושה ממספרם. נשאלת השאלה מדוע תושבי ברצלונה מתקוממים ומתנגדים לגדודי התיירים שפוקדים אותם ואילו הצרפתים רק רוצים עוד מהם?

השגרירה לה גל אומרת בתגובה ש"אין לנו תיירות זולה כמו בברצלונה, שבה אנגלים צעירים (או אפילו צרפתים) שוכרים דירה בזול ויוצאים להשתכר ברחובות. בספרד שוכרים עשרים חבר'ה דירה לשבוע, הולכים לים, אוכלים טאפאס וקונים בסופר. בצרפת זו תיירות עשירה, בצרפת אנשים הולכים למוזיאון. בצרפת התושבים לא מסתייגים מתיירים", היא מבטיחה.

מלון לוטסיה בפריז. מלון בן יותר ממאה שנה ורווי הסטוריה ואורחים מפורסמים, ייפתח בשנ הבאה. (צילום: ויקיפדיה)
מלון לוטסיה בפריז. מלון בן יותר ממאה שנה ורווי הסטוריה ואורחים מפורסמים. (צילום: ויקיפדיה)

פריז עוד תהיה בכותרות

גיא שטרן, מהסיטונאית WTC המייצגת מלונות יוקרה מחו"ל בישראל, אמר ל-Monitour שבקרוב ישמעו הרבה על פריז, שכן מלון חדש שייפתח יעשה לה הרבה יחסי ציבור. הוא מתכוון למלון Lutetia של אלרוב נדל"ן, חברת המלונאות שבשליטת אלפרד אקירוב, אשר רכשה את המלון הפריזאי ב-2010 ומשפצת אותו מאז 2014.

מלון לוטסיה מבפנים. זכה לכבוד ופופולאריות במשך כל שנותיו. (צילום: Gary Bembridge)
מלון לוטסיה מבפנים. זכה לכבוד ופופולאריות במשך כל שנותיו. (צילום: Gary Bembridge)

בעבר פורסם כי החברה מתכוונת להשקיע בשיפוץ 130 מיליון אירו כדי להביאו לרמה המקובלת של מלונות יוקרה באירופה. "זהו המלון היחיד בפריז ברמת 'פאלאס' המפואר שנמצא על הגדה השמאלית של הסיין", אומר שטרן.

המלון הוא מיתוס שזכה להכרה רשמית, ולפחות שני ספרים נכתבו עליו, לאחר שנתפס בידי שלטונות הכיבוש הנאציים ושימש כמפקדת הריגול הצבאי הגרמני בצרפת במלחמת העולם השנייה.

לוטסיה, שנפתח בשנת 1910, מעוצב ברוח תקופת הארט דקו וממוקם ברובע הסנט ז'רמיין. ביותר ממאה שנותיו התארחו בו לא מעט מפורסמים צרפתים ובינלאומים והוא זכה לכבוד ופופולאריות במשך כל השנים.

לוטסיה המחודש יהיה שילוב של עיצוב משנות ה-30' של המאה הקודמת עם הטכנולוגיות המתקדמות של המלונאות בת ימינו. מונתה לו כבר מנהלת והוא צפוי להיפתח כנראה באמצע 2018.

Monitour ads

תגובה אחת

  1. אפשר לסמוך על פריז שהבסיס שלה כל כך חזק שהיא תדע לעשות כמה שיפורים ולעלות מחדש על הגל מבחינת התיירות. זו עדיין אחת הערים המבוקשות על התיירים.

השאר תגובה