שר התיירות: התייר ה-4 מיליון בהישג יד

"אולי לא ב-2018, אבל בהישג יד", חידד השר בכנס השנתי של התאחדות משרדי הנסיעות, בהשתתפות בכירי תעשיית התיירות. מנכ"ל אל על דוד מימון נשא נאום פרידה
ראשי תעשיית התיירות בראשות השר לוין, על רקע האולם בו נערך הכנס. (צילום: ליאת מנדל)
ראשי תעשיית התיירות בראשות השר לוין, על רקע האולם בו נערך הכנס. (צילום: ליאת מנדל)
Monitour ads

הכנס השנתי של התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות התקיים היום (ג') במתחם לאגו בראשון לציון ומשך אליו מגוון נציגים מכל ענפי תעשיית התיירות. שר התיירות, יריב לוין, אמר כי התייר ה-4 מיליון הוא בהישג יד וכי "השנה נסיים את השנה עם יותר מ-3 מיליון וחצי תיירים – חצי מיליון תיירים יותר משיא כל הזמנים שהיה אי פעם". עם זאת ציין השר כי "יש לנו בעיה גדולה של תשתיות שהולכת וגדלה. אין לנו מספיק בתי מלון ויש לנו בעיות קשות בתשתיות באתרי התיירות המרכזיים, כולל בכותל".

השר הוסיף ואמר כי בכל חודש השנה נשבר שיא במספר התיירים המגיעים לישראל. בחודש אוקטובר נשבר שיא כל הזמנים בחודש אחד – עת הגיעו לישראל 426 אלף תיירים. לדברי השר הגידול המאסיבי בתנועת התיירות לישראל הושג בזכות פתיחת הקווים לסין; פעולות שיווק נכונות וממוקדות; טיפול בסוגיית הוויזות והסכמים עם ענקיות התיירות בעולם. כך למשל, ציין השר, התיירות מסין קפצה מ-40 אלף תיירים בשנה ל-110 אלף תיירים השנה ומספרם צפוי להגיע לפחות ל-150 אלף תיירים ב-2018. מפולין נרשמה עליה של קרוב ל-100% בתנועת התיירות לישראל.

לוין ציין את השינוי שעשה המשרד ואשר, לדעתו, היטה את הספינה: בהסכמים שנחתמו עם אתרים כמו פרייסליין, אקספדיה ואמדאוס התגמול לא שולם על מודעה, אלא לפי הגידול במכירות.

השר הדגיש כי לאילת היו עד לפני שנתיים 4 טיסות שבועיות בלבד – וכיום ישנן 53 טיסות ישירות שנוחתות בעובדה בכל שבוע, שפירושן 9,000 תיירים בשבוע. השר ציין כי יש להמשיך ולפעול לקיצורי דרך בתהליכי קבלת הוויזות, "ועדיין יש לנו משימה להוריד אותן עד כדי ביטול מוחלט. אם נשיג זאת נראה קפיצה משמעותית במספרים". לדברי השר, "לא רק שאין תחליף לסוכני הנסיעות אלא שאנו נמצאים כבר בראשיתה של מגמה הפוכה של הזדקקות הולכת וגדלה לשירותים של סוכני הנסיעות, משום שאנשים רוצים לקבל מוצר יותר מורכב ויותר מתוחכם. הם רוצים לקבל חוויה. אתה זקוק לבן אדם שיודע לתת לך את העצות הנכונות".

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, נושא דברים בכנס. (צילום: ליאת מנדל).
מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, נושא דברים בכנס. (צילום: ליאת מנדל).

לוין התייחס גם לפרשת "שביל חוצה ישראל" החדש ומעורר המחלוקת ואמר: "צריך שביל ישראל שייראה כמו שבילים דומים בעולם עם שילוט, קמפינגים לאורכו, אפליקציה ברמה גבוהה ושיעבור בכל הארץ ולא ידיר חלקים ממנה מסיבות שאני לא מבין ולא יכול לקבל".

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, ציין כי האתגר הכי גדול שניצב בפנינו כיום הוא לפעול ליצירת עוד מקומות לינה: "בשנת 2018 יש תקופות משמעותיות שלא ניתן כבר להזמין מקומות לינה", אמר.  לדבריו, חסרות כיום בישראל עוד 20-40 אלף מיטות לתיירים ועדיין יש פער בין ההבטחה לבין מה שהתייר מקבל בפועל וכי צריך שהתמורה בעד הכסף תשתפר. הוא סיפר על מנועי צמיחה כמו סין שהולכת ומתפתחת והביע תקווה שהתיירות לישראל תמשיך לצמוח.

מנכ"ל אל על: רק חצי אחוז מתקציב השיווק מגיע אלינו

אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, אמר כי כיום הקמת מלון אורכת עד עשר שנים. לדבריו, התאחדות המלונות אינה מתנגדת לפעילות של Airbnb  אם מדובר על השכרה בין אדם לחברו של דירות לחודש עד חודשיים בשנה. חייק: "מה שקרה – שמאחורי הכסות של Airbnb קמה תעשייה שלמה של אנשים ששוכרים דירות למשך שנה ואפילו של 40 ו-50 דירות. הם למעשה מפעילים מלון בעיר מבלי לשלם ארנונה ולא חלה עליהם רגולציה".

מנכ"ל אל על, דוד מימון, נשא אף הוא דברים, אך לא התייחס למצבה הכספי של אל על, המראה ירידות מתמשכות בבורסה כמו גם בפלח השוק של אל על בנתב"ג. מימון, שהודיע באחרונה על התפטרותו מהתפקיד, החמיא לשר  התיירות על העליה בתיירות בזכות השיווק וסבסוד קווי התעופה החדשים. אולם לדבריו, "אם אני לוקח את תקציב השיווק של משרד התיירות ובודק כמה ממנו מגיע לאל-על, מדובר על חצי אחוז, ואנחנו מביאים 35% תיירים למדינה. נדרש איזון ותיקון", אמר מימון לשר התיירות לוין.

מימין לשמאל: ח"כ מיקי לוי, חני סובול, מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות; שר התיירות, יריב לוין ומנחה הכנס, ליאור סושרד. (צילום: ליאת מנדל)
מימין לשמאל: ח"כ מיקי לוי, חני סובול, מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות; שר התיירות, יריב לוין ומנחה הכנס, ליאור סושרד. (צילום: ליאת מנדל)

מימון הזכיר שאל-על חתמה לא מכבר על עסקת ישראייר והביע תקווה שתאושר בינואר הקרוב. הוא ציין שמועדון הנוסע המתמיד שלהם מונה 1.8 מיליון חברים, מהם כ-300 אלף מחזיקים בכרטיס האשראי פליי קארד, כשהם מבצעים מחזורים בהיקף של 21 מיליארד שקל. "נכנסנו לתחום הביטוח, למעט ביטוח נסיעות, התחלנו עם פוליסות רכב עליהן אפשר לשלם בנקודות. מיליוני נקודות ממומשות ברכישת חדרי בתי מלון. ניכנס להשכרות רכב ולקניית רכב – והכול בנקודות".

מימון הודה לסוכנים על תמיכתם בו בשנה שעברה בכנס באתונה, כאשר היה בשיאו של מאבק הטייסים והוסיף : "עברנו תקופות לא קלות, ואל-על יכלה להן ועמדה בהן – מאירועים ביטחוניים ועד משבר הטייסים. אל-על תהיה פה בכל מצב" והבטיח שהוא רואה בסוכני הנסיעות נכס אסטרטגי.

אות שר התיירות לח"כ מיקי לוי ולאהובה זקן 

הכנס כלל פאנל מרכזי-מקצועי בנושא היערכות טכנולוגית בענף נסיעות התיירות; כיוונים חדשניים ועוד. בין הנושאים המרכזיים שנדונו בכנס: עולם התיירות והתעופה במרחב הסייבר; GDS בעולם שעובר לפלטפורמות הפצה עצמאיות; אסטרטגיה של שיתוף פעולה בין אקספדיה לסוכני הנסיעות ועוד.

בכנס השנתי השתתפו לצד חברי התאחדות – נציגים בכירים של מלונות בישראל, חברות תעופה, חברות השכרת רכב, נציגים של משרד התיירות, משרדי ממשלה וועדות הכנסת ועוד.

בין האישים המרכזיים שהשתתפו בכנס: אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות; אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות; דוד מימון, מנכ"ל אל על; דייגו פדרני, בכיר בחברת תיירות האונליין הגדולה בעולם, אקספדיה; ח"כ רוברט אילטוב; ח"כ מיקי לוי; קרן אלעזרי, אנליסטית וחוקרת סייבר; יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות, קובי קרני, שנבחר לכהונה נוספת; בכירי מערכות ה-GDS מן הארץ והעולם, מנכ"ל יאט"א ישראל קובי זוסמן, בעלי אופיר טורס, בועז וקסמן, מנכ"לית אופקים, עידית פדן, מנכ"ל אמדאוס ישראל, גדי מור, מנכ"ל סייבר ישראל, גיא כהן, מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס ועוד.

את אות שר התיירות קיבלו ח"כ מיקי לוי שסייע בקידום הסכם מע"מ במשרדי נסיעות ואהובה זקן, שהיתה מנהלת אגף בכירה במשרד התיירות ופורשת לגמלאות.

מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות, חני סובול, הציגה בכנס נתונים חדשים על מגמות בעולם (לפי יבשות) של נסיעה דרך סוכני נסיעות.

ההתאחדות היא הגוף המאגד ומייצג את רוב משרדי הנסיעות בישראל, וחברים בה 400 משרדים, בהם עובדים כ-4,500 סוכני נסיעות בפריסת עיסוקים רחבה: תיירות יוצאת, תיירות נכנסת, תיירות פנים, סיטונאים, משרדים מקוונים OTA ועוד.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה