שחזור קרב קרני חיטין: בשריונים, בקסדות, בחרבות, ברמחים ובקשתות

שחזור קרב קרני חיטין ההיסטורי מתקיים בשביעית. התעניינות נרשמת גם במדינות כטורקיה וצרפת, שנתיניהן היוו בשעתו את רוב המשתתפים בקרבות בין הצלבנים והמוסלמים
שחזור קרב קרני חיטין בגליל התחתון,
שחזור קרב קרני חיטין בגליל התחתון, שהיווה את תחילת התמוטטות ממלכת ירושלים, בין המאה ה-12 לתחילת המאה ה-13. (צילום יח"צ)
Monitour ads

קרב קרני חיטין בין הצלבנים למוסלמים, ישוחזר על ידי המועדון הישראלי לשחזור היסטורי "ממלכת ירושלים" ואורחים מחו"ל, במקום התרחשותו בהר קרני חיטין בגליל התחתון, על פי מחקרים היסטוריים במתכונת אותנטית של הקרב ההיסטורי.

בשחזור ההיסטורי, בין ה-29 ביוני ל-1 ביולי, ישתתפו כ-60 איש בראשות חברי מועדון REGNUM HIEROSOLYMITANUM "ממלכת ירושלים" על ציודם, כפי שהיה במקורו: שריונים, קסדות, חרבות, רמחים וקשתות, חלקם רכובים על סוסים וחלקם נעים רגלית.

לוגו שחזור קרני חיטין. (צילום יח"צ)
לוגו שחזור קרני חיטין. (צילום יח"צ)

השחזור הפך למסורת המתקיימת זו השנה השביעית ע"י המועדון, המתמחה בשחזור התקופה הצלבנית (המאה ה-12) ומלכד את מועדוני השחזור והסייף ההסטורי מישראל וחו"ל. המיזם תופס תאוצה ומתרחב מדי שנה לאירוע ציבורי מרתק ואטרקציה תיירותית. ההפקה המורכבת מתקיימת בראשות גינאדי ניזניק, מומחה בארכיאולוגיה והסטוריה של ימי הביניים וחבריו.

במהלך השנה נערכות ההכנות להכנת הציוד המגוון, חזרות בטכניקות הסייף וירי בחץ וקשת, וכן התכנון הלוגיסטי, כגון מסלול המסע, מוסיקה וריקודים אותנטיים שמתבטאים במשתה הלילה לפני הקרב.

ההתעניינות באירוע מושכת אליה משתתפים מחו"ל, בין היתר מספרד, גרמניה, קפריסין ואף רוסיה, המקיימת פסטיבלים לאורך השנה, וחברי מועדוני השחזור בה נמצאים בקשר הדוק עם עמיתיהם בישראל. התעניינות נרשמת גם במדינות כטורקיה וצרפת, שנתיניהם היו בשעתו רוב המשתתפים בקרבות בין הצלבנים והמוסלמים.

שחזור קרב בקרני חיטין
קרב חרבות בקרני חיטין. המיזם תופס תאוצה ומתרחב מדי שנה לאירוע ציבורי מרתק ואטרקציה תיירותית. (צילום: יח"צ)

הכוחות המוסלמים עלו על אלה של הצלבנים

הקרב הגורלי התרחש לפני 830 שנים,ב-4 ביולי 1187, בין הצלבנים הנוצרים של "ממלכת ירושלים הצלבנית" בראשות המלך גי דה ליזיניאן, ששלטה על חלקים ניכרים של ארץ ישראל, ובין הכוחות המוסלמים של השושלת האיובית בראשות הסולטן צאלח א-דין, ששלטו על חליפות שהשתרעה מתכרית (עירק), דרך סוריה ועד למצרים ואפריקה. הקרב המר היווה את שיאו של אחד המאורעות אשר השפיעו ביותר על ההיסטוריה של ארץ ישראל בימי הביניים. הצלבנים הנוצרים הגיעו מאירופה במסע הצלב הראשון בתחילת המאה ה-11. בין הצדדים התנהלו קרבות  מרים לאורך השנים, כאשר כוחות הצלבנים הורכבו מאבירים משוריינים מזויינים בחרבות ורמחים ורכובים על סוסים. היו אלה ברובם חברי מסדרים צבאיים כטמפלרים והוספיטלרים, יחד עם כוחות רגליים של בני ערים וכפרים מאירופה – רובו אספסוף שהצטרף למסע – ובני הארץ דור שני ושלישי, רובם במיגון קל, מזויינים במגינים וחרבות. חלקם הקטן היו חיילים מקצועיים נושאי רובי קשת.

הכוחות המוסלמים, שעלו במספרם על הצלבנים, הורכבו בעיקר מערבים ממצרים ומסוריה-רבתי, סודנים וממלוכים. את כח המחץ היוו ממלוכים וקשתים רוכבי סוסים ממוצא טורקי, שהיו מצויידים במגינים, קלים בתנועה ומזויינים בקשתות מורכבות.

הקרב עצמו והמסע התרחשו בין ה-3-4 ביולי, כשמטרת הכוחות הצלבניים לשחרר את טבריה ממצור המוסלמים. תחילתו הייתה במסע בן 30 ק"מ לכיוון היעד. לאחר מנוחה והתארגנות ליד מעיינות ציפורי, קיבלו הצלבנים החלטה גורלית ויצאו לכיוון טבריה. אחרי מסע קשה וקרב תוך כדי הליכה אל היעד, עצרו הצלבנים ליד מסקנה-לוביה (קרוב לצומת גולני של היום) ואחרי לילה קשה ביקשו הצלבנים למצוא דרך למקור מים והוא מעיין חיטין.

תחילת ההתמוטטות של ממלכת ירושלים

ב-4 ביולי, יום קיץ חם במיוחד, החלה תנועת הצלבנים ליעד. לפני תחילת המסע, מנו כוחות הצלבנים כ-1,200 אבירים רכובים על סוסים, 4,000 פרשים קלים ובין 15,000 ל-18,000 חיילים רגילים. הם היו מסורבלים בתנועתם בגלל שריונם הכבד ולא מצויידים במים.

צלבנים כורעים
חלק קטן מכוח הצלבנים נפל בשבי והובא לגלות כעבדים בדמשק וראשו של אחד המפקדים נערף. (צילום: יח"צ)

אחרי יום ההליכה, ספגו הצלבנים אבדות רבות ובשבת בבוקר, יום הקרב, ניצבו הצלבים מול הכוחות המוסלמים שהיו עדיפים במספרם, כ-45,000 לוחמים, מהם 12,000 פרשים מקצועיים, טורקים וממלוכים, ששלטו על מקורות המים.

הקרב התנהל בשטח מישורי למרגלות הר חיטין ועל ההר עצמו, בשטח שהיה אפוף דליקות אש ועשן שהיקשו על פעולות הצלבנים. הניסיון של הצלבנים להתבצר למרגלות ההר לא צלח, וגם התנועה מזרחה לכיוון הכנרת לא הצליחה. הניסיון להגיע למקורות מים בסמוך לכפר חיטין לא עלה בידם. טבעת הכיתור סביב כוחות הצלבנים התהדקה וכן היה ניתוק הפרשים מכח הרגלים.

הסיבות הנוספות לתבוסה היו משבר המנהיגות ברמת הפיקוד העליון וחוסר אמון בין מפקדים בכירים. כוחות הצלבנים הושמדו כמעט במלואם: כ-1,000 איש ברחו משדה הקרב, חלק קטן נפל בשבי והובא לגלות כעבדים בדמשק. ראשו של אחד המפקדים, דה שטיון, נערף וכן גם אלו של חברי מסדרים צבאיים שלא רצו להמיר דתם לאיסלם.

היתה זאת תחילת ההתמוטטות של ממלכת ירושלים, שנמשכה במשך המאה ה-12 ועד לתחילת המאה ה-13.

עוד פרטים באתר, קישור למסלול.

האירוע מתקיים גם בעזרת המועצה האזורית גליל התחתון, רשות הטבע והגנים ויקבי זיו.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה