שביתה תקדימית בענף המסעדות ובתי הקפה

עובדי מסעדת קפה נואר עזבו את משמרתם והשביתו את העבודה במאבק על זכויות סוציאליות והסדרת תנאים. לפני שבועיים הוכרז על סכסוך עבודה
קפה נואר. נכנס לתוקף סכסוך העבודה שהכריזו עובדי בית הקפה במאבקם על זכויות סוציאליות והסדרת תנאים. (צילום מהאתר)
קפה נואר. נכנס לתוקף סכסוך העבודה שהכריזו עובדי בית הקפה במאבקם על זכויות סוציאליות והסדרת תנאים. (צילום מהאתר)
Monitour ads

שביתה ראשונה בענף המסעדות ובתי הקפה: סכסוך העבודה שהכריזו עובדי הביסטרו קפה נואר בתל אביב, במאבקם על זכויות סוציאליות והסדרת תנאים – נכנס לתוקף. העובדים עזבו את משמרתם והשביתו את העבודה בצעד יוצא דופן בענף המסעדנות, לאחר, שלטענתם, כל פניותיהם לא נענו.

העובדים השובתים התנצלו בפני הלקוחות, עזבו את המשמרת ביחד והתכנסו בפתח המסעדה להפגנה קצרה. אל השובתים הצטרפו חבריהם, עובדים נוספים שאינם במשמרת ונציגי הסתדרות הנוער העובד והלומד. העובדים מוחים כנגד הפניית העורף של ההנהלה לעובדים שלה וסירובה לשלם תנאים סוציאליים כחוק. בעיצומים לוקחים חלק מלצרים, טבחים, ברמנים ועוד. מדובר בשביתת אזהרה חלקית ומדודה, על מנת לאפשר להנהלת המסעדה למנוע התדרדרות נוספת והשבתות נוספות ולהגיע להסכמות בנוגע לחתימה על הסכם קיבוצי.

"לא נמשיך לעבוד בלי התנאים הסוציאליים שמגיעים לנו – לא אנחנו ולא הבאים אחרינו – זה בסיסי וברור לכולם חוץ מההנהלה שלנו, אנו מקווים שזו השביתה הראשונה והאחרונה בקפה נואר אבל בהחלט מוכנים להמשיך אם נצטרך", אמר אראל לפידוס, מלצר במסעדה וחבר ועד העובדים.

ב-22 באוגוסט הוכרז בקפה נואר סכסוך עבודה, לאחר שהמשא-ומתן שהתקיים בחודשים האחרונים לא הביא להסכמות. הסתדרות הנוער העובד והלומד אומרת כי הנהלת המסעדה מציעה לממן את ההסכם הקיבוצי על-ידי הורדת השכר של המלצרים בממוצע בכ-1,500 שקל בחודש.

בהכרזה על סכסוך העבודה נכתב: "הגענו למבוי סתום במשא-ומתן הקיבוצי עקב קבלת תגובת ההנהלה המסרבת למעשה לכמעט כל דרישות העובדים, תוך הצגת הצעות 'פשרה' בלתי סבירות".

התאגדות תקדימית וראשונה בענף המסעדנות ובתי הקפה

לפני כחצי שנה התאגדו עובדי מסעדת קפה נואר באמצעות הסתדרות הנוער העובד והלומד במטרה להיאבק על התנאים שמגיעים להם על-פי חוק. מדובר בהתאגדות תקדימית וראשונה בענף המסעדות ובתי הקפה. העובדים דורשים הסדרת תנאי עבודתם, דאגה לזכויות הסוציאליות ויחס הולם.

הם טוענים כי בקפה נואר סרבו להכיר בוועד החדש תוך התנכלות למובילי ההתאגדות והפעלת לחץ על העובדים שלא להצטרף. העובדים וההסתדרות מלווים על-ידי עו"ד אסנת לונגמן ממשרד אורנה לין ושות'.

בעת ההכרזה על סכסוך העבודה בחודש שעבר מסרה הנהלת קפה נואר כי אין ביכולתה לשנות באופן מהותי את התנאים הקיימים, מהטובים ביותר בענף המסעדנות, ועל כן דרישות בלתי סבירות, שאינן תואמות את המקובל בענף הייחודי והמורכב אינן יכולות להתקבל ועלולות לפגוע בפעילות המסעדה ובהישרדותה ובסופו של דבר גם בעובדים.

כמו כן הכחישה ההנהלה כי היא מתנגדת להתארגנות העובדים.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה