רעידת האדמה בקוס לא ערערה את הצמיחה בתיירות ליוון

בחודש יולי גדל מספר התיירים באי קוס ב-18.8% ובחודשים ינואר-יולי 2017 ב-22.1%. זאת חרף רעידת האדמה שארעה באי ב-21 ביולי. השנה צפויים ביוון 28.5 מיליון תיירים
קזה קוק באי קוס ביוון. המותג החדש של תומאס קוק. סגנון חדש של מלונות חוף בשביל תיירים בינלאומיים. (צילום מהאתר)
Monitour ads

השפעתה של רעידת האדמה שאירעה באי קוס שביוון ב-21 ביולי, היתה שולית, ובחודש יולי גדל מספר התיירים בקוס ב-18.8% ובחודשים ינואר-יולי 2017 גדל ב-22.1%. כזכור, חברות הביטוח הישראליות היו היחידות "לחלץ" נופשים מהאי, נרשמו ביטולים של משפחות ישראליות וחברות הנסיעות נאלצו לשלח במהירות עיתונאים לאי כדי לשגר משם מסרי הרגעה לנופשים הישראלים המודאגים.

בנמלי התעופה הבינלאומיים של יוון צופים בקיץ הזה מספרי תיירים גבוהים מאי פעם. עלייה משמעותית בתיירות נרשמה בשבעת החודשים הראשונים של השנה ב-14 נמלי התעופה שהחלו להיות מנוהלים על ידי חברת ניהול שדות התעופה הגרמנית, שיצרה חברה-בת בשיתוף חברה יוונית ושמה Fraport-Greece.

חלקידיקי. בין היעדים המבוקשים יחד עם כרתים, רודוס, זקינטוס, קורפו, מיקונוס, סנטוריני. (צילום: עירית רוזנבלום)
חלקידיקי. בין היעדים המבוקשים יחד עם כרתים, רודוס, זקינטוס, קורפו, מיקונוס, סנטוריני. (צילום: עירית רוזנבלום)

זאת לאחר שלא מכבר החליטה ממשלת יוון – בין היתר כדי לעמוד בדרישות האיחוד האירופי – להפריט את 15 שדות התעופה הבינלאומיים שלה. נמל התעופה של אתונה כבר הופרט ובחודש אפריל קיבלה חברת Fraport הגרמנית (שמנהלת את נמל התעופה של פרנקפורט), זיכיון הפעלה לשדות התעופה היווניים ל-40 שנה. פראפורט-יוון, החברה-הבת, תנהל, תפעיל, תשדרג ותתחזק את שדות התעופה ביוון ובאייה.

בין השאר, נעשית גם הרחבה של כל הטרמינלים בשדות התעופה ב-100-300 אלף מ"ר, שיפוץ של 15 מסלולים, התקנת מערכות בקרה מתקדמות ומערכות לטיפול בכבודה. כן נחתם הסכם עם חברת הדיוטי פרי הפועלת בנמלי התעופה היווניים לעוד 30 שנה, כשזו יותר מתכפיל את שטח החנויות הנוכחיות בשדות התעופה הללו ליותר מ-12 אלף מ"ר.

לפי נתונים ביוון, בחודשים ינואר-יולי 2017, נרשמה עלייה של כ-14% בתיירות הבינלאומיות בהשוואה לאותה תקופה ב-2016. בחודש יולי לבדו חלה עלייה של 10.3%. מדובר במיליון תיירים נוספים שעברו ב-14 נמלי התעופה הללו, ובסך הכל 10.6 מיליון נוסעים, בהשוואה ל-9.3 מיליון נוסעים באותה התקופה אשתקד.

לפי נתוני פראפורט-יוון, הוביל האי רודוס בתנועת התיירים מחו"ל, עם 2.24 מיליון מ-2 מיליון.

מבין נמלי התעופה הבינלאומיים שעברו לניהולה של פראפורט-יוון, שלושה הם שערי כניסה יבשתיים – סלוניקי, אקטיון וקאבאלה ו-11 איים: חאניה, קפאלוניה, קוס, מיקונוס, לסבוס, רודוס, סאמוס, סנטוריני, סקיאטוס וזקינטוס.

אוגוסט ישבור שיאים

בחודש אוגוסט צופים גופי התיירות ביוון 3.2 מיליון מבקרים, שישברו את כל השיאים עד כה. לפי הצפי, יעמדו לרשות התיירות ליוון 3.241 מיליון מושבי מטוסים, עלייה של 6.6% לעומת אותה התקופה אשתקד, עם גידול מרשים של טיסות מגרמניה (גידול של 11.7% ו-50,000 מושבים נוספים), וכן מבריטניה – גידול של 8.5% ותוספת של 49,000 מושבים. רוסיה והולנד מציגות את הגידול הרב ביותר במספר המושבים – עלייה של 25.8% ו-46 אלף מושבי מטוסים ו-18.3% ו-26.000 מושבי מטוסים, בהתאמה.

היעדים המבוקשים ביותר הם כרתים, רודוס, זקינטוס, קורפו, מיקונוס, סנטוריני וחלקידיקי. מומחי תיירות צופים שגם חודש ספטמבר לא יאכזב, לפי ההזמנות שעומדות כבר על 2.73 מושבים מוזמנים.

גם הישראלים מצביעים במטוסים: בחודש יולי ניצבה יוון במקום השני בתנועת הנוסעים הבינלאומיים בנתב"ג עם 193 אלף נוסעים לעומת 180 אלף נוסעים ביולי 2016, עלייה של יותר מ-7%. בתנועת הנוסעים המצטברת בחודשים ינואר-יולי 2017 נרשמו 543,5 אלף נוסעים – עלייה של מעל 21%.

מלון רודוס פאלאס ברודוס. האי רודוס ממשיך לשמור על מקומו כיעד המוביל בחבילות הנופש בקרב הנופשים הישראליים. (צילום מאתר המלון)
מלון רודוס פאלאס ברודוס. האי רודוס עמד בראש רשימת היעדים המועדפים ביוון השנה..(צילום מאתר המלון)

גם TUI ותומאס קוק תקעו יתד

לא ייפלא, איפוא, שיוון נהנית גם מפעילות של מותגים בינלאומיים שמביעים בה אמון, בעיקר מותגים אירופיים. כך למשל, תאגיד TUI הגרמני רכש קרקע בכרתים כדי לפתוח בו קלאב רובינזון. לטואי כבר שני קלאבים של רובינזון באיי יוון. בעבר התנהלו בישראל מגעים מתקדמים לפתיחת קלאב רובינזון בחוף נחשולים, שלבסוף לא הבשילו.

תומאס קוק, קבוצת התיירות השנייה בגודלה אירופה, רשמה גידול של 22% בהזמנות ליוון בקיץ זה לעומת הקיץ הקודם. הקבוצה, שבסיסה בבריטניה, פתחה הקיץ מלון חדש תחת המותג Casa Cook, לאחר שבמאי פתחה את המלון הראשון במותג זה ברודוס.

קלאב רובינזון המשפחתי של טואי בדדלוס ביוון. (צילום מהאתר)
קלאב רובינזון המשפחתי של טואי בדדלוס ביוון. (צילום מהאתר)

המותג קזה קוק מבטא סגנון חדש של מלונות חוף בשביל תיירים בינלאומיים. מדובר במותג בוטיק יוקרתי, עם נגיעות אותנטיות יווניות בעיצוב ובנייה נמוכה. מלון הבוטיק בן 100 החדרים מתאים גם למשפחות ומציע שיעורי יוגה וכן פעילויות ספורט ובהן רכיבה על סוסים וחתירה.

בנוסף, חברת התעופה קונדור הגרמנית, השייכת לתומאס קוק, רושמת גידול של 14%, חלקו בהזמנות ליוון וכבר הכריזה שתגדיל את הקיבולת שלה ליוון בעונה הבאה.

יוון מצפה לסיים את השנה הם 28.5 מיליון תיירים. לפי דיווחים, גם הוצאות התיירים במדינה גדלות והצפי הוא שההכנסות מתיירות ינועו בין 14.2-14.5 מיליארד אירו.

עם זאת, יאניס רטסוס, נשיא הקונפדרציה של התיירות היוונית (SETE) מתריע כי חיוני לתכנן את התיירות של המדינה לשנים הקרובות. לדבריו, 28.5 מיליון כניסות תיירים בשנת 2017 נראים כסיפור הצלחה עבור הכלכלה, אולם תשתיות רבות במדינה אינן ברמה הנדרשת. לדעתו, על התיירות היוונית לשים דגש על איכות ולא על כמות, ובמקום לספור ראשי תיירים, צריך לדון איך מתרגמים את המספרים להכנסות – גישה שמקובלת גם על כמה בכירים בתעשיית התיירות בישראל.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה