פוטו פרג' במלון גנוסר: הישראליות במיטבה

בסוף השבוע נחנכה במלון נוף גנוסר תערוכת צילומים ייחודית של אמן הצילום המנוח סמי פרג', המשלב בצילומיו את התפתחותה של המדינה והתפתחות עולם הצילום
הבניאס בגליל העליון בצילום של סמי פרג'
הבניאס בגליל העליון בצילום של סמי פרג' משנת 1965. פרג' תיעד לאורך 60 שנה את נופיה של ארץ ישראל שכה אהב ונופי העולם
Monitour ads

במלון נוף גנוסר שבגנוסר, המלון הקיבוצי הראשון, נחנכה בסוף השבוע תערוכת הצילומים של אמן הצילום המיתולוגי סמי פרג' ז"ל, שהיה לסמל של הישראליות במיטבה מבעד לעדשה.

התערוכה "ישראל – 60 שנה מבעד לעדשה", מציגה רגעים מדרכו ומיצירותיו בשחור-לבן ללא עיבודים דיגיטליים. סיון פרג', אוצר התערוכה, בנו של סמי, הקדיש את התערוכה לאמו טאניה וסיפר בהתרגשות על העשייה סביב התערוכה מרגע הרעיון ועד גמר תליית התמונות ברחבי המלון. (התערוכה פתוחה לציבור הרחב).

אגף החדרים החדשים במלון נוף גנוסר שבגנוסר
אגף החדרים החדשים במלון נוף גנוסר שבגנוסר. המלון הקיבוצי הראשון מאז 1964. (צילום: יגאל לוי)

רוני מנור, מנכ"ל מלון נוף גינוסר, קיבל את פניהם של אורחים רבים שהגיעו מרחבי הארץ לערב פתיחת התערוכה ולמסיבה ישראלית, שהיוותה את יריית הפתיחה לקונספט המלון החדש שיאופיין בישראליות טהורה, מתוקף היותו המלון הקיבוצי הראשון מאז 1964.

לדבריו, "תערוכת הצילומים משקפת בצורה מקבילה את חזון המלון, שמשמר לצד הקידמה את עברו ההיסטורי, הנופים והמרחבים, ואשר אווירת האירוח בו מסמלת את הישראליות במיטבה".

במופע קצבי על טהרת שירים ישראלים, הקפיץ הזמר דקלון את הקהל. על הקולינריה ניצח שף גיל גרין בשלל מטעמים בדוכני מזון עשירים ומגוונים.

מימין, סיון פרג', רוני מנור, מנכ"ל מלון נוף גינוסר ואמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות
מימין, סיון פרג', בנו של סמי ובעל סטודיו לצילום, רוני מנור, מנכ"ל מלון נוף גינוסר ואמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, בהשקת התערוכה,. (צילום בן אלסיד סוכנות גיליס)

למפגש החברתי בנוף גינוסר הגיעו רבים ביניהם  אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, עם אשתו יעל; עידן גרינבאום – ראש מועצת עמק הירדן; שמעון סויסה – ראש מועצת חצור הגלילית; עופר לפלר, דובר רשות שדות התעופה; מיקול בנהמו, מנכל"ית בנק CBH  שוויץ בישראל; אדי קורן, מנכ"ל אפשטיין הנדסה;  גיא ירמק, מנכ"ל קייקי כפר בלום; רווי רז  – יו"ר צוק מנרה; יהודה כרמי, מנכ"ל הסחנה; עו"ד חיות גרינברג ועו"ד מנשה סלטון; סוכני תיירות מובילים, אנשי תקשורת ואורחים רבים.

תיעוד בן 60 שנה של ישראל והאירועים ההסטוריים

בתערוכה  מוצגים צילומים שנבחרו מתוך אלפי נגטיבים אשר יוצגו בחשיפה ראשונה של ארכיון הצילומים המגוון של סמי פרג'. ארכיון הצילומים הנדיר, משלב בצילומיו את התפתחותה של המדינה והתפתחות עולם הצילום.

סמי פרג'
סמי פרג'. לתערוכה לא נעשה כמעט שימוש בתוכנות לעיבוד תמונה בכדי לשמר את האותנטיות של הצילומים

פרג' תיעד לאורך 60 שנה את נופיה של ארץ ישראל שכה אהב ונופי העולם, אירועים היסטוריים חשובים של המדינה וכמובן אהבתו הגדולה בצילום לילדים ומשפחות אותם צילם לאורך דורות.

בין הצילומים המוצגים: אירועים היסטוריים כמו הגעת נשיא מצרים אנואר סאדאת לישראל, הגעת חטופי אנטבה, ירושלים בשנת 1967 עם סיום המלחמה ומלחמת יום הכיפורים. פורטרטים של יפה ירקוני, שושנה דמארי, קוני למל (מייק בורנשטיין), אריס סאן, מיס תבל רינה מור, נופי ארץ ישראל משנת 1950, החיים במעברה בשנות ה-50.

מוצגים גם צילומי ילדים שצילם פרג' לאורך דורות, וכל זאת תוך שמירה על אותנטיות התמונות וללא עיבודי מחשב ופוטושופ.

סיון פרג', אוצר התערוכה, ממשיך דרכו את דרכו של אביו והוא בעל הסטודיו הגדול בארץ לצילום ילדים ומשפחות במושב נווה ירק. הוא עבד עם לצד אביו עד יומו האחרון, ומספר על עבודת השיחזור ועיבודי התמונה לתערוכה החדשה. "מגוון הנגטיבים היה עצום – מנגטיב זכוכית, פלטות נגטיבים במגוון גדלים אשר חלק מהסורקים לא זיהו – נאלצתי לבנות מערכת צילום שתוכל להמיר את הנגטיבים לפורמט דיגיטלי ולהכינם להדפסה. לא נעשה כמעט שימוש בתוכנות לעיבוד תמונה בכדי לשמר את האותנטיות של הצילומים שיתאימו לתקופות בהן צולמו. כל שקית עם נגטיב הייתה כמו שקית 'הפתעות', שאת מה שהיה מצולם בה גיליתי רק לאחר השחזור, בכל פעם פיסת היסטוריה חדשה. ההרגשה היתה שאתה עובד ומשמר היסטוריה של עידן הצילום, את המעבר משחור-לבן לצבע, המעבר מפילם למדיה דיגיטלית ושקופיות במגוון גדלים".

הפרדסים של פתח תקווה בצילום של סמי פרג' משנת 1960
הפרדסים של פתח תקווה בצילום של סמי פרג' משנת 1960. כל שקית עם נגטיב הייתה כמו שקית"'הפתעות"

תערוכת הצילומים במלון נוף גינוסר תוצג בלובי המלון כחצי שנה. הציבור מוזמן לסייר בשטחי המלון וליהנות ממיצג ישראלי ייחודי. לתיאום ביקור בתערוכה מלון נוף גינוסר: 046700320 ובאתר.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה