סבתא בישלה גורמה – וזכתה

הספר של עמותת "קבוצת שורשים", קטף את המקום השלישי בקטגוריית ספר הבישול הטוב בעולם בתחרות גורמנד העולמית - "האוסקר" של ספרי הבישול
מתוך הספר
מתוך הספר "סבתא בישלה גורמה". כל קשיש וקשישה, יחד עם השף, הכינו מנה קלאסית מהמטבח השורשי שלהם ווריאציה מעודכנת ומודרנית של השף
Monitour ads

הספר הייחודי "סבתא בישלה גורמה", פרוייקט שפים וקשישים ניצולי שואה של עמותת "קבוצת שורשים", זכה לא מכבר במקום השלישי בקטגוריה היוקרתית ביותר של ספר הבישול הטוב בעולם ובמקום השני בקטגורית ספר הבישול הטוב ביותר בקטגוריית ספרים ללא מטרות רווח, בתחרות פרסי הגורמנד (Gourmand World Cookbook Awards).

תחרות זו נחשבת לתחרות הבינלאומית המובילה של ספרי הבישול – מעין "אוסקר" של ספרי הבישול. בנוסף, זכה הספר בחותמת היוקרתית Best in the World של גורמנד.

הספר התחרה בספרי בישול מובילים של שפים ומחברי ספרי בישול נחשבים ומפורסמים, והצליח להתעלות מעל מאות ספרים ולהגיע למקום המכובד ביותר, כאמור, לשלישיה הפותחת של ספרי הבישול הטובים בעולם.

הכריכה העברית של הספר "סבתא בישלה גורמה", שבה נטלו חלק שפים מובילים בישראל, ושורה של אנשי מקצוע בהפקת ספרים - כולם בהתנדבות מלאה. (צילום: יח"צ)
הכריכה העברית של הספר "סבתא בישלה גורמה", שבה נטלו חלק שפים מובילים בישראל, ושורה של אנשי מקצוע בהפקת ספרים – כולם בהתנדבות מלאה. (צילום: יח"צ)

במהלך התחרות שנערכה בינטאי שבסין, זכו יו"ר "קבוצת שורשים" תמי שכנאי והספר לתשואות רמות בקרב קהל המבקרים ורבים מהמשתתפים בתחרות.  לדבריה, כשאנשים שמעו על הקונספט של הספר, הם הזילו דמעה.

הספר הוא סיכומו של פרוייקט מרגש וייחודי, בו חברו קשישים ניצולי שואה ל-24 שפים מהמובילים בארץ. הקשישים (בעיקר הקשישות, יש לומר) "השתלטו" על מטבחי השפים, ויצרו כל קשיש יחד עם השף "שלו" מנה קלאסית מהמטבח השורשי שלו ווריאציה מעודכנת ומודרנית של השף.

הספר מתעד את 24 המפגשים המרגשים בין הקשישים לשפים, את המתכונים והמנות שנוצרו באותו המפגש, את הסיפור האישי של הקשיש והשף והכל בליווי צילומים של מיטב צלמי האוכל בארץ. תמצאו בו את הבאחש של מעוז אלונים, את הקיגל של אייל שני ואת הגרסה האלגנטית של מאיר אדוני לגפילטע פיש ולצידם את המתכונים המסורתיים של ניצולי השואה.

"לספר הזה חיים משלו", אומרת שכנאי, "הוא התחיל כפרויקט קטן שהלך והתעצם כמו כדור שלג, כשעוד ועוד אנשים נחשפו אליו וביקשו לעזור למכור, לקנות ולהפיץ אותו בכל דרך אפשרית. רגע הזכיה הוא שיאו של הספר. זה הרגע אותו אני מקדישה לקשישים שלנו שהתרגשו כל כך להיות חלק ממנו, וכולו מוקדש להם".

"סבתא בישלה גורמה", תורגם לאנגלית והוא נושא את החותמת היוקרתית Best in the World של גורמנד שתשווק בעולם.

אלפי עותקים כבר נמכרו בהפצה פרטית

הספר, שכבר נמכר באלפי עותקים בהפצה פרטית, עורר התרגשות רבה בקרב הקשישים וניצולי השואה אשר לקחו בו חלק. כל מי שעבד על הספר – השפים, הצלמים, העורכות והמגיהות, המאפרות, המסיעים והמפיקים – כולם עשו את עבודתם בהתנדבות מלאה, כך שמאה אחוז ממחיר הספר מופנים לפעילות הקבוצה.

מעמד הזכיה בתחרות הגורמנד, במקום השלישי. (צילום: תמי שכנאי)
מעמד הזכיה בתחרות הגורמנד, במקום השלישי. (צילום: תמי שכנאי)

הספר קיבל את תמיכת אונסק"ו – ארגון התרבות והחינוך של האו"ם – ומרכז שמעון ויזנטל העולמי, שתרמו רבות ותמכו בהוצאתו לאור.

על הכתיבה הופקדה העיתונאית גלי וולוצקי, ערכה אלינוער רבין, עיצוב ועריכה גרפית סטודיו ציפורה עוזיאל.

השפים שהשתתפו הם מאיר אדוני, אייל שני, שלום קדוש, עומר מילר, משה שגב, רימה אוליברה, אביב משה, דיוויד פרנקל, הילה אלפרט, יורם ניצן, אוראל קמחי,  מעוז אלונים, ניר צוק, מנה שטרום, ויקטור גלוגר, עזרא קדם, אורי נבון, יואב בלימן, אייל לביא, תמר כהן צדק, יאיר פיינברג, גלית והנס ברטלה, מיקי שמו ואורנה ואלה.

מחיר הספר  הוא 70 שקלים וכל ההכנסות מהמכירות מועברות ישירות ל "קבוצת שורשים", להמשך פעילות עם הקשישים. הפרויקט הוא בשיתוף הקרן לרווחת נפגעי השואה ועיריית תל אביב.

הספר זמין במספר חנויות  ומקומות. הרשימה מתעדכנת באופן שוטף. את הרשימה המעודכנת של החנויות ניתן לראות באתר.
לינק לאתר התחרות.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה