נפלו מהאופניים: מי אמר "מערב ירושלים" בג'ירו ד'איטליה?

מסלולי ה-Giro d'Italia 2018 ובראשם המסלולים בישראל, נחשפו הערב במלואם בכל העולם, אולם באתר האינטרנט מוגדר המסלול הירושלמי כ"מערב ירושלים". ירושלים כמרקחה
Monitour ads

מסלולי ה-Giro d'Italia 2018 ובראשם המסלולים בישראל, נחשפו הערב במלואם בשידור טלוויזיוני חובק עולם, ובו לקחו חלק כמה מהרוכבים הטובים בעולם. במסגרת השידור הוצגו תוואי המסלולים הסופיים של 21 מקטעי מרוץ האופניים היוקרתי, כולל המסלולים בירושלים, חיפה-תל אביב ובאר שבע-אילת שיתקיימו כאן בארץ. אלא שבאתר האינטרנט של המירוץ היוקרתי, הוגדרו הזנקת המרוץ והמסלול בירושלים ככזה שעובר ב"מערב ירושלים".

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ברכיבה משותפת עם רוכב האופניים האגדי, אלברטו קונדאטור למרגלות חומות העיר העתיקה ומגדל דוד (צילום: אורן בן חקון)
ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ברכיבה משותפת עם רוכב האופניים האגדי, אלברטו קונדאטור למרגלות חומות העיר העתיקה ומגדל דוד בעת השקת המרוץ. (צילום: אורן בן חקון)

בעקבות כך יצאה הערב הודעה דחופה מטעמם של מארגני הג'ירו ד'איטליה בישראל שהם "מבקשים להבהיר, כי בניגוד להודעות שהופצו הערב, אין כל שינוי במסלולי ה-BIG START ג'ירו ד'איטליה. מסלולי הג'ירו ובהם המסלול הפותח בירושלים, נותרו בדיוק כפי שהיו וכפי שאושרו והוצגו בספטמבר האחרון באירוע ההכרזה על הגעתו של המרוץ לישראל".

במקביל נשיא הכבוד של הביג סטראט, סילבן אדמס, הוציא מכתב חריף למארגני ג'ירו ד'איטליה ובמסגרתו הוא דורש מהם לחדול באופן מיידי מכל שימוש פוליטי או הגדרות מוטעות דוגמת "מערב ירושלים" בהקשר לג'ירו ד'איטליה 2018. אדמס כותב בין היתר "כי הוא היה המום ואף נפגע עמוקות כשצפה בהצגה הרשמית של מסלולי מרוץ הגי'רו ד'איטליה 2018, לאור הצגתו של מסלול ה-10 קילומטר בירושלים באופן מוטעה לחלוטין ותחת ההגדרה "מערב ירושלים". אדמס כותב למארגני הג'ירו כי אין שום עיר בשם "מערב ירושלים",  לדבריו, "ירושלים העיר שנבנתה על ידי דוד המלך היא בירתו הנצחית של העם היהודי וכמובן בירתה של מדינת ישראל. דבר אותו יודעים היטב מארגני הג'ירו, שאף התוודעו לעיר והתחברו אליה במסגרת ביקוריהם הרבים בה. כל מי שמבקר בעיר רואה ויודע שיש רק ירושלים אחת, ביתם של יהודים, מוסלמים ונוצרים שחיים זה לצד זה."

השרים מירי רגב ויריב לוין בשבתם כרוכבי אופניים, בעת השקת הג'ירו בחודש ספטמבר. (צילום: אלי סבתי)
השרים מירי רגב ויריב לוין בשבתם כרוכבי אופניים, בעת השקת הג'ירו בחודש ספטמבר. (צילום: אלי סבתי)

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב ושר התיירות יריב לוין, האמונים על אירוח תחרות הג'ירו בישראל בשנה הקרובה, הבהירו הערב להנהלת הג'ירו דה איטליה: "במידה ולא ישונה הפרסום באתר הג'ירו המגדיר את מקום הזנקת הטור 'מערב ירושלים' , ממשלת ישראל לא תהיה שותפה לו". השרים רגב ולוין הוסיפו: "בירושלים עיר הבירה של ישראל אין מזרח ומערב. יש ירושלים אחת ומאוחדת. הפרסומים הללו הם הפרת הסיכום עם ממשלת ישראל. במידה והפרסום לא ישונה ממשלת ישראל לא תהיה שותפה באירוע".

ומהו המסלול המדובר? לפי הפרסום של הג'ירו ד'איטליה מדובר ביום שישי ה-4 במאי – 10 ק"מ – "סובב ירושלים" הזנקה יחידנית, מרוץ נגד השעון – נקודת הזינוק: רחוב קריב, בכניסה לשדרות ממילא, על רקע חומות העיר העתיקה. קו סיום: כיכר צה"ל. נקודות ציון עיקריות לאורך המסלול: קריית הממשלה והכנסת – מתחם התחנה – הסינמטק – הר ציון – חומות העיר.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה