נחנך טרמינל 1: מהמתקדמים בעולם בסוגו

השר ישראל כץ חנך היום את טרמינל 1 המחודש בנמל התעופה בן גוריון שישמש את טיסות הלואו קוסט הבינלאומיות בנתב"ג. כץ: "הגשתי בקשה לטיסות ישירות לאוסטרליה"
טרמינל 1 החדש, ממתין לנוסעים הראשונים.
טרמינל 1 החדש, ממתין לנוסעים הראשונים. המלאכה הושלמה לקראת חופשת הקיץ. (צילום: סיון פרג')
Monitour ads

טרמינל 1 שנפתח היום לשירות מלא לנוסעי טיסות לואו קוסט הבינלאומיות הינו טרמינל מחודש ומעוצב, ברוח שדרות בן גוריון, בו נבנו מחדש חנויות דיוטי-פרי ומסעדות.

הטרמינל החדש מזכיר בצורתו את הטרמינל כפי שהיה לפני השיפוצים וכשהיה אולם היציאה הראשי של מדינת ישראל לחו"ל והוא רווי תזכורות נוסטלגיות הן במיצגים והן ב"עמודי מודעות" נושנים.

החל משעה 2:20 בבוקר, עם פתיחתו, נפתחו בו כלל החנויות לשירות הנוסעים והחל מ 05:50 בבוקר ועד 22:20 צפויות לצאת מטרמינל 1 ,33 טיסות בינלאומיות. במסגרת פתיחתו המחודשת של הטרמינל, נוסעים עם כבודת יד הטסים  בטיסת לואו קוסט מטרמינל 1, יבצעו את הליך הבידוק לטיסה בטרמינל 1 בלבד, ומשם יעלו למטוס.

בטקס פתיחת טרמינל 1 שנערך היום בהשתתפות נציגי רשות התעופה האזרחית (רת"א), רשות שדות התעופה (רש"ת)  ונציגי חברות התעופה מהארץ ומחו"ל, אמר השר כץ כי "שדרוג טרמינל 1 לטיסות ה'לואו קוסט' היא ההוכחה הטובה ביותר להצלחתה של מהפכת השמיים הפתוחים, שבזכותה הגיעו לישראל טיסות ה'לואו קוסט', שטרמינל 1 תוכנן במיוחד עבורן. כמי שהוביל את מהפכת השמים הפתוחים משלב הרעיון עד ליום החגיגי הזה, עבורי זהו יום משמח במיוחד" הוסיף השר כץ.

במסגרת הסבת טרמינל 1 לטיסות הלואו קוסט עוצב מחדש הטרמינל לשירות הנוסעים בטיסות הבינלאומיות ברוח שדרות בן גוריון.  במסגרת השדרוג הותקנה בו מערכת בידוק  בטחונית אוטומטית HBS    כבודת הנוסע ושיפור השירות תוך רמת בטחון גבוהה כגון זו הקיימת בטרמינל 3, מתחם הבידוק לכבודת יד הורחב תוך הוספת טכנולוגיות בידוק ביטחוניות, נוספו עמדות לדרכונים ביומטרים ונפתחו תשעה שערי יציאה למטוסים נוספים ועוד.

טרמינל 1 המחודש.
טרמינל 1 המחודש. מימין, מנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות, שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ ומנכ"ל נתב"ג שמואל זכאי חולפים על פני הדיוטי פרי החדש של ג'יימס ריצ'רדסון. (צילום: ששון תירם)

בטרמינל המחודש נפתח  "דיוטי פרי" הכולל חנויות ורשתות, בהם מוצרי טבק, אלכוהול, קוסמטיקה, בשמים, אלקטרוניקה, ספרים ומתנות, אפנה , רשת  מכשירי חשמל ופלפונים, וחנות של רשת FOOTLOCKER, החנות היחידה של מותג FOOTLOCKER במתחם נמל התעופה בן גוריון.

בסוף השנה תיפתח הזרוע הרביעית בטרמינל 3

השר כץ ציין כי פתיחת שוק התעופה לתחרות והוזלת המחירים לצרכן הביאה לגידול מאסיבי בתעופה האזרחית בישראל. "המהפכה הצרכנית עתידה להימשך והגברת התחרות על קווי הטיסות הביאה לגידול ישיר במספר הנוסעים והטיסות בנתב"ג, ולירידה של עשרות אחוזים במחירי כרטיסי הטיסה תוך הרחבת ההיצע לנוסעים" אמר השר כץ, "טרמינל 1 הוא הראשון מבין שלוש תשתיות התעופה משמעותיות שאנו חונכים במהלך השנה הקרובה, אשר יתנו מענה לנפח התנועה האווירית שרק הולך וגדל".

לדבריו, בסוף השנה תיפתח הזרוע הרביעית בטרמינל 3 , במבנה שישתרע על שטח של 17 אלף מ"ר, ויכלול 8 שערי עלייה חדשים למטוסים . כמו כן ייפתח נמל התעופה רמון ליד אילת, נמל התעופה הבינלאומי החדש הראשון המוקם בישראל מאז קום המדינה מן היסוד.  השר אמר כי השקעות העתק מתקציב רשות שדות התעופה רק בשלושה הפרויקטים הללו הן מעל כ-2.5 מיליארד שקלים, השקעות חיוניות  במנוע הצמיחה החיוניים  לתיירות ולכלכלה הישראלית. "במקביל אנחנו מקדמים הקמת נמל תעופה בינלאומי משלים לנתב"ג בצפון הארץ, שייתן מענה לגידול הצפוי בתעופה הבינלאומית", ציין השר כץ.

בחודש יוני צפויים לעבור בנמל התעופה בן גוריון  מעל 1.7 מיליון נוסעים עלייה של 17% לעומת השנה החולפת.

אחד המיצגים המפוזרים בטרמינל 1 החדש
אחד המיצגים המפוזרים בטרמינל 1 החדש ומאזכרים את ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, שנמל התעופה נקרא על שמו. (צילום: עירית רוזנבלום)

מעל 4.5 מיליון  נוסעים  יעברו  במהלך הקיץ בנמל התעופה בן גוריון, מתוכם בחודש יולי בלבד יעברו מעל 2.1 מיליון נוסעים ובחודש אוגוסט מעל 2.3 מיליון נוסעים. בימי השיא יעברו בנתב"ג בין  90,000  ל-100,000 נוסעים ביום. רשות שדות התעופה נערכה לקיץ העמוס ביותר בתולדות נתב"ג  עם כוחות מתוגברים.

לאחר שנשברו שיאי תנועת הנוסעים, ממשיכה תנועת הנוסעים  בנתב"ג לעלות. עם  פתיחתו המלאה של  טרמינל 1 לטיסות "לואו-קוסט" בינלאומיות,  ישתנה תמהיל הנוסעים היוצאים מנמל התעופה בן גוריון, כאשר בטרמינל 1  צפויים לעבור מידי שנה כמיליון וחצי נוסעים, ותנועת הנוסעים מטרמינל 3 צפויה לעבור את ה-8 מיליון נוסעים בשנה.

מדי שנה מוכפל מספר הנוסעים בטרמינל 1 בהתאם למדיניות  ה"שמיים הפתוחים" תוך הרחבת  השירות   לחברות  ה "לואו-קוסט" המבקשות  להגיע לישראל .

בטרמינל  צפויות לעבור מדי שבוע  215  טיסות  בינלאומיות  מ-24 מדינות ו-45 יעדים.

לוח מודעות נוסטלגי בטרמינל 1 המחודש בנמל התעופה בן גוריון. (צילום: סיון פרג')
לוח מודעות נוסטלגי בטרמינל 1 המחודש בנמל התעופה בן גוריון. (צילום: סיון פרג')

מחר הוא  היום הראשון של חופשת הקיץ  של התלמידים, המתחילה ב- 20 ליוני. להנאת  ההורים והילדים היוצאים לחופשה  מטרמינל 1  מוצעת משחקיה לילדים ומיצגים  ברוח שדרות בן גוריון אשר פוזרו  ברחבי הטרמינל   בדרכם של ההורים והילדים למטוס.

חודש יוני השנה יסתיים עם גידול של  17% בתנועת הנוסעים הבינלאומית בנתב"ג. היעדים המובילים הקיץ את טבלת הגידול במספרי הנוסעים בנתב"ג הם (נתוני יולי אוגוסט): וארשה- עם 90,000 נוסעים, אנטליה עם 87,000 נוסעים, לרנקה עם 84,000 נוסעים, מוסקווה עם 71,000 נוסעים ופריז עם 55,000 נוסעים.

היקף הטיסות של חברות הלואו קוסט  צפוי לגדול בשיעור של כ- 10%  והן תהוונה  כ-7% מסה"כ טיסות הנוסעים הסדירות הבינ"ל.

טיסות חדשות ישירות לאוסטרליה

השר כץ התייחס לשורה של נושאים שאינם נוגעים ישירות לטרמינל 1 ובהם בקשה שהגיש לאישור טיסות ישירות לאוסטרליה, ההסכם שחתם עם תאילנד על טיסות, הסכם עם יפן, עם הונג קונג דרך קתאי פסיפיק ושיחות עם סינגפור בקשר לטיסות חדשות גם כן.

לדבריו, לטיסות הלואו קוסט יש את כל היתרונות – כמו מחיר נמוך עם רמת שירות המאפשרת לפלחי אוכלוסיה רחבים יותר לנסוע לחו"ל. "חברות התעופה הישראליות עומדות יפה בתחרות ומי שמרוויח הן מדינת ישראל והאזרחים", אמר. עוד הוסיף כי אין תקדים לנמל תעופה כמו נתב"ג שפועלות בו 140 חברות תעופה.

הוא התייחס גם ל"פנצ'ר" – כפי שהגדיר את המעקף שיש לעשות בדרך לנתב"ג כפי שנסלל ומאריך את הדרך ב-7 ק"מ בכל כיוון. הוא אמר שהנחה כבר את הרשות לתקן את הסטייה הזו, וגם אם תיקח כמה שנים, היא תיעשה.

עוד התייחס לאפשרות של פתיחת תחרות על טיסות פנים בין נתב"ג לאילת, שבה דובר לא פעם, וגם על האפשרות של טיסה מעל ערב הסעודית, כאשר לדבריו יש בין ישראל לסעודיה אינטרסים משותפים וזה בסיס לפעילות משותפת גם באוויר.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה