מעבר טאבה לסיני שב ונפתח לישראלים

המטה ללוחמה בטרור, באישור הדרג המדיני, הורה לאפשר מחדש לאזרחים ישראלים לעבור לסיני. שר התחבורה: האיום הנשקף לישראלים בסיני נותר חמור
מעבר הגבול בטאבה
מעבר הגבול בטאבה. המעבר מותר למרות שלא מומלץ. (צילום: רשות שדות התעופה)

המטה ללוחמה בטרור, באישור הדרג המדיני, הורה לשוב ולפתוח את מעבר טאבה לסיני ולאפשר מחדש לאזרחים ישראלים לעבור לסיני. עם זאת, במטה ללוחמה בטרור מתריעים כי האיום נותר חמור, קונקרטי ומיידי, "ממליצים לא להגיע לאזור".

ההחלטה על פתיחת המעבר התקבלה בהתאם להערכת מצב שהתקיימה במטה ללוחמה בטרור ובאישור הדרג המדיני. במטה ללוחמה בטרור הדגישו כי למרות פתיחת המעבר אזהרת המסע נותרת בעינה וכי עדיין יש התראות קונקרטיות ומיידיות. הושם דגש על כך שיש להימנע מביקור באזור, ועל השוהים ברצועה לצאת ממנה לאלתר.

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, שהוא שהורה על סגירת המעבר ערב חג הפסח, אמר בתגובה כי ההחלטה לא לאפשר יציאה של אזרחים ממעבר טאבה נתקבלה על רקע הערכת כל הגורמים המוסמכים כי קיים איום קונקרטי למטיילים בסיני במהלך חג הפסח, על רקע פעילות מתעצמת של ״מחוז סיני״ של דאעש בחודשים האחרונים ועל רקע הפיגועים הקשים במצרים.  "האיום הנשקף לישראלים בסיני נותר חמור וההמלצה לאזרחים ישראלים להימנע מביקור באזור נותרה בעינה, אך בעקבות הערכת מצב עדכנית ומשחלף החג, המליצו הגורמים המוסמכים לא להמשיך לאסור המעבר", אמר השר כץ.

בתחילת השבוע אישר בג"ץ את החלטת השר כץ לסגור את מעבר בגין (מעבר טאבה) ליציאת ישראלים למצרים. הדיון בבג״צ התקיים ביום ראשון בעקבות עתירה שהוגשה כנגד השר על ידי שני ישראלים שביקשו לנפוש בטאבה, במהלך חג הפסח. בית המשפט קבע כי על פי התשתית העובדתית, שאינה שנוייה במחלוקת, היתה לכאורה הצדקה לסגור את מעבר בגין ליציאת ישראלים אולם יש אי-בהירות לגבי מקור הסמכות ולכן נתן צו על תנאי לנמק מה מקור הסמכות המדוייק עד ל-27 באפריל 2017.

עתה, כאמור, נפתח המעבר.

אין תגובות

השאר תגובה