מכתש רמון הוכרז שמורת אור כוכבים בינלאומית ראשונה בישראל

תחת חופת כוכבים הוכרז הגן הלאומי מכתש רמון כשמורת אור הכוכבים הבינלאומית הראשונה בישראל ובמזרח התיכון. ההכרזה צפויה לקדם את התיירות
שמורת אור הכוכבים במכתש רמון. רט
שמורת אור הכוכבים במכתש רמון. רט"ג זכתה להכרה הבינלאומית לאחר שלוש שנות בחינה ובדיקה קפדנית שהתבצעה ע"י הארגון הבינלאומי. (צילום: jonathan elihis)
Monitour ads

בלב גן לאומי צבעי מכתש רמון ותחת כיפת שמיים זרועי כוכבים, הוכרז היום (יום שני) אחר הצהריים באופן רשמי מכתש רמון שמורת אור כוכבים בינלאומית הראשונה בישראל.

תואר בינלאומי נכסף זה, שניתן למכתש על ידי הארגון האמריקאי IDA- International Dark Sky Association , מהווה הכרה באתרים ברחבי העולם אשר בהם נשמרים שמי הלילה במצבם הטבעי ומשמרים את המראה הייחודי של שמי הלילה זרועי הכוכבים במלוא תפארתם, מסיבות אקולוגיות, אסטרונומיות ותרבותיות.

עד כה זכו לסטטוס יוקרתי זה רק 54 שמורות טבע ב-15 מדינות בעולם ומדינת ישראל הנה המדינה הראשונה הזוכה להכרה זו באזור המזרח התיכון.

בטקס ההכרזה החגיגי נכחו, בין היתר, בכירים מהארגונים שהובילו ולקחו חלק בתהליך ההכרזה, בהם שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים (רט"ג), גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, ערן דורון, ראש מועצת רמת נגב, דרור דבש, מנכ"ל מועצה מקומית מצפה רמון ועוד.

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אמר כי "השאיפה של האדם היא להגיע למושג שאינו בתפיסתו הרגילה. לצאת מחוץ למעטפת, לשאול שאלות שמעבר להבנה, להשגה ולידיעה ולחקור הלאה. הכוכבים תמיד ריתקו את הדמיון האנושי".

שימור הלילה לצד שימור נופי הבראשית

לדבריו, הנגב הוא אחד האזורים היפים ביותר בעולם וכדי לשמר את הערכים המיוחדים שמתקיימים בו, פועלת הרשות רבות, כאשר בין משימות שימור נופי הבראשית של הנגב נמנית המשימה המאוד חשובה של שימור הלילה – שמיים חשוכים ואור כוכבים המאוד מיוחדים של הנגב. "ההכרה תאפשר לשמר במכתש את הערכים החשובים שהוא מייצג מבחינה אקולוגית, מדעית, תרבותית וחווייתית, עבור כלל הציבור במדינת ישראל".

מתוך טקס ההכרזה. השמורה מצטרפת לפרויקטים כדוגמת יוטה, הגרנד קניון ומדבריות נוספות. (צילום: שלומית שביט)
מתוך טקס ההכרזה. השמורה מצטרפת לפרויקטים כדוגמת יוטה, הגרנד קניון ומדבריות נוספות. (צילום: שלומית שביט)

גולדשטיין הוסיף כי, "פרויקט דגל זה מהווה מודל אשר מציג סטנדרטים חדשנים לשימוש בתאורה מלאכותית בלילה באתרי רשות הטבע והגנים, ויתרום להפיכת כלל שמורות הטבע בישראל למקומות שבהם נשמרים ערכים חשובים אלו למען הדורות הבאים .במסגרת ההכרה תקדם הרשות שיתופי פעולה עם הציבור הישראלי, המבקרים מהעולם, קהילות סמוכות, צה"ל, קהילת האסטרונומים ובמיוחד תושבי העיר מצפה רמון."

ערן דורון, ראש מועצת רמת נגב בירך את מנהלי מחוז דרום ברט"ג על ההכרזה החגיגית. "אין מדובר בהישג רק עבור מדינת ישראל, אלא הישג ברמה בינלאומית המיתוסף לפרויקטים בסדר גודל בינלאומי כדוגמת יוטה, הגרנד קניון ומדבריות נוספות. אני מאחל לכולנו המשך שותפות ארוכה ומוצלחת ועוד לילות רבים זרועי כוכבים תחת תפאורת כיפת השמיים".

דרור דבש, מנכ"ל מועצה מקומית מצפה רמון הוסיף כי שמירת שמי הלילה הוא אחד הנושאים החשובים בשמירת משאבי הטבע של מצפה רמון. "נעשה פה הערב מהלך חשוב למצפה רמון. ההכרזה על שמורת אור כוכבים תביא לפריחה תיירותית של האזור עם יוזמות חדשות, קהילות חדשות ועניין חדש למבקרים סביב הצפייה בכוכבים".

מכתש רמון טרם חשכה. עידן חדש לשימור שמי הלילה החל בחלק נוסף של העולם. (צילום: jonathan elihis)
מכתש רמון טרם חשכה. עידן חדש לשימור שמי הלילה החל בחלק נוסף של העולם. (צילום: jonathan elihis)

סביבה לילית טבעית ובלתי מופרת

נעם לידר, מנהל אגף אקולוגיה ברשות הטבע והגנים, שהיה בין מובילי ההכרזה מטעם רט"ג הקריא את ברכת נציגי הארגון האמריקאי IDA שהעניק למכתש רמון את ההכרה והתואר כשמורת אור כוכבים וכך מסר: "ראוי לצין כי מכתש רמון הוא האתר הראשון במזרח התיכון שמקבל הסמכה מטעם ארגון IDA. אנו שמחים לראות את התחלתו של עידן חדש לשימור שמי הלילה שמתחיל בחלק נוסף של העולם. אנו מצפים לקשרים ארוכים ויצירתיים עם רשות הטבע והגנים של ישראל".

עם סיום הברכות זכו המשתתפים לצפות בסרטון "כוכבים" ולקחת חלק בפעילות אסטרונומית.

מכתש רמון מהווה חלק משמורות הטבע מצוק הצינים והר הנגב, והוא המכתש הגדול והמרשים ביותר מבין שלושת מכתשי הסחיפה שנוצרו באופן ייחודי בנגב. נופי הבראשית של מכתש רמון כוללים תצורות גיאולוגיות שאין כמותן בעולם, המספרים סיפור מרתק על האבולוציה הגיאולוגית של כדור הארץ. הנוף המדברי במכתש רמון עוצר נשימה במיוחד בלילה. המכתש ידוע כבעל איכות יוצאת דופן של מראה שמיים זרועי כוכבים וסביבה לילית טבעית ובלתי מופרת המאפשרת לא רק התפתחות של מערכת אקולוגית ייחודית, אלא גם חוויית לילה ייחודית לאדם.

רשות הטבע והגנים זכתה להכרה הבינלאומית לאחר שלוש שנות בחינה ובדיקה קפדנית שהתבצעה ע"י הארגון הבינ"ל. בזכות איכות שמי הלילה שנמצאה בשמורה ברמה המחמירה ביותר שהארגון דורש, תוכנית להסדרת תאורה ייחודית לאזור בחניון הלילה, לצד תוכנית חינוך מגוונות שתונגש לציבור, שמורת הטבע מכתש רמון נמצאה ראויה ביותר לשימור ולכן זכתה בתואר הנכסף. הכרה בינלאומית זאת מגדירה באופן פרטני את מערב מכתש רמון כאזור ליבה לא מופר, ואת אזור מזרח המכתש כאזור שבו הרשות מאפשרת לציבור המבקרים ליהנות מחוויה לילית ייחודית באמצעות חניוני לילה המותאמים למזעור זיהום האור, בשילוב תכנים חינוכיים בנושאי אסטרונומיה והטבע בלילה.

מרכיב חשוב ביותר בהצעה הוא מכתבי התמיכה הרבים שהתקבלו מארגונים וביניהם מוסדות מחקר, קהילות מקומיות ואזוריות ומעמותות מקצועיות שלהן זיקה למכתש רמון ולשימור שמי הלילה, אשר הוסיפו את תמיכתם למהלך הכרזתו של מכתש רמון כשמורת אור כוכבים בינלאומית.

פעילות רשות הטבע והגנים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים זכתה להכרה בינ"ל לשמירת טבע ייחודית, מדעית, ערכית וחינוכית, שמהווה את המודל המיטבי לשמירה על שמורות הטבע והנגשתם לציבור הרחב.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה