דעה: מי צריך מורה דרך?

תהום פעורה בין הסבורים שכאוס ישתלט בישראל בעקבות שינוי החוק שיאפשר לא רק למורי דרך מוסמכים להדריך, לבין הקוראים לביטול מוסד מורי הדרך לגמרי.  מאמר דעה
קבוצת תיירים מודרכת צופה בדגם של ירושלים. האם כל אחד יכול? (צילום: אלברטו פרל למשרד התיירות)
קבוצת תיירים מודרכת צופה בדגם של ירושלים. האם כל אחד יכול? (צילום: אלברטו פרל למשרד התיירות)
Monitour ads

האם בקרוב ישתלט תוהו ובוהו בתחום ההדרכה באתרי התיירות בישראל? האם בקרוב ימצאו עצמם אלפי מורי דרך בכירים, שהשקיעו שנים רבות בהכשרתם האישית, מובטלים מכורח המציאות החדשה?

בחודשים האחרונים התגבשה בצמרת משרד התיירות כוונה להביא הלכה למעשה לביטול מקצוע מורה הדרך בתיירות, או לפחות לפגוע בו אנושות ולרוקן בכך מתוכן את מעמדו של מורה הדרך המוסמך.

שילוב של אינטרסים הוביל את שר התיירות לפרסם רשמית לפני ימים אחדים תזכיר להצעת חוק ממשלתית, שעיקרה פגיעה אנושה במורי הדרך המוסמכים ומתן אפשרות הדרכה ללא רישיון כמעט לכל דיכפין, בהם לשרלטנים למיניהם ולמומחים בעיקר מטעם עצמם.

במסגרת הצעת החוק הממשלתית, מוצע ביטול חובת הרישיון לכל המדריכים בקבוצות העירוניות, בטענה שאין בכוח משרד התיירות לאכוף את החוק ואת ההדרכה הבלתי חוקית. תזכיר החוק מציע לאפשר הדרכה ללא הגבלה וללא צורך ברישיון לכל מדריכי בתי הספר שדה – בעיקר ביו"ש – הדרכות לעמותות וארגונים הקשורים ולא-קשורים לממשלה כמו קק"ל, רשות הטבע והגנים, המועצה לשימור אתרי מורשת  ודומיהם.

בקשר לתיירות הנכנסת, מבקש עתה השר לפתוח פתח ולאפשר לקבוצות נוצריות לוותר על שירותיו של מורה הדרך המוסמך ולהסתפק בהדרכתו של הכומר המגיע עמם כ"רועה רוחני". עוד מבקש החוק החדש לאפשר ל"מומחים" שונים בתיירות הנכנסת והפנים, להדריך ללא רישיון וכל זאת מבלי לקבוע הגדרה ברורה וחד-משמעית מיהו אותו מומחה ועל ידי מי הוכר, דבר שעשוי להביא לפגיעה תדמיתית בישראל ע"י חאפרים שינצלו את האפשרות להדריך ללא רישיון ובמטרה לקדם הסברה אנטי-ישראלית.

אילן שחורי בהדרכה. מורי הדרך המורשים היו כל השנים "הקלף החזק והאיכותי" במוצר התיירותי של מדינת ישראל
אילן שחורי בהדרכה. מורי הדרך המורשים היו כל השנים הקלף החזק והאיכותי במוצר התיירותי של מדינת ישראל

למעלה מחמישים שנה חייב משרד התיירות הדרכה מוסמכת במדינת ישראל – לתיירות פנים ולתיירות חוץ. מדובר בבוגרי קורס רב-שנתי, בעלות גבוהה, שעברו מבחנים ממשלתיים לא-קלים, הוסמכו וקיבלו רישיון הדרכה, המתחדש מדי שנתיים, בכפוף להשתלמויות מקצועיות מדי שנה.

התקנות הראשונות אושרו בכנסת ב-1967 ועשור לאחר מכן, הפכו לחוק "שירותי התיירות התשל"ו – 1976", התקף עד היום. עתה בא שר התיירות ומבקש להפוך את הקערה על פיה.

מוצר "מורה הדרך" נבנה בחצי המאה הזו על ידי משרד התיירות לתפארת: אלפים רבים למדו ב-50 השנה הללו את המקצוע המקסים הזה המשלב את אהבת הארץ, ההיסטוריה, הארכיאולוגיה והתרבות שבה, עם הדרכה והקניית ערכים, משולבת בהדרכה מקצועית המעניקה על פי רוב, חוויה של ממש למטייל המקומי והזר.

במדינת ישראל ישנם כיום כ-15 אלף איש ואישה בוגרי הקורסים הללו הרשומים במשרד התיירות והמחזיקים ברישיון מורה דרך מוסמך. על פי הערכות, כמחצית מהם פעילים ועובדים בשטח ומפרנסים אלפי משפחות.

המבקר: מורי הדרך מחזקים את הזיקה למדינה בציבור הישראלי

חשוב שבמשרד התיירות – ובעיקר השר – יבינו שבכל השנים הארוכות הללו, היוו מורי הדרך את הפנים המאירות לתייר, הן בתיירות הפנים והן בתיירות הנכנסת. מורי הדרך המורשים היו כל השנים הקלף החזק והאיכותי במוצר התיירותי של מדינת ישראל, חוד החנית של ממש שבא לידי ביטוי, בין היתר, במאות אלפי המשובים שקיבל משרד התיירות מהתיירים בנתב"ג לפני חזרתם לבתיהם (4.5 מתוך 5 בסקר שביעות רצון של משרד התיירות). רק לפני מספר חודשים, באירוע רשמי לחלוקת תעודות למדריכים מוסמכים חדשים, הכריז השר כי מדובר בשגרירים הטובים ביותר של מדינת ישראל כלפי התייר. לא מדובר כאן באנשי מקצוע מדקלמי יידע, או אנציקלופדיה מהלכת, המשננים את ויקיפדיה בע"פ, אלא במומחים של ממש, שהשתבחו במשך השנים, עודכנו וספגו מידע מתחדש, בעלי כישורי הדרכה, כאלו שמסוגלים להביא לחוויית טיול וסיור ולהעניק לתייר תיירות הפנים ריגוש בטיול ולהטמיע אצלו ערכים של ממש וליצור אצלו ערכי אהבת ארץ ישראל.

התמיהה על התנהלות המשרד בסוגיית ביטול רישיונם של מורי הדרך, מעוררת מחשבה נוספת, גם על רקע הערות והמלצות שנכתבו בדו"ח מבקר המדינה על משרד התיירות לפני פחות משנתיים  אז קבע המבקר, בין היתר, כי מורי דרך בישראל הפוגשים את התיירים עם הגיעם ארצה ומלווים אותם בביקורם בארץ, משמשים מתווכים בין תיירי החוץ למדינה, לאזרחיה ולתרבותה ומשפיעים רבות על חוויית התייר בביקורו בארץ. המבקר קובע כי יש חשיבות רבה למורה הדרך גם בהדרכת תיירי הפנים, שכן בכוחו לחזק את הזיקה לארץ בקרב הציבור הישראלי. עוד הוסיף המבקר: "לכן ראתה המדינה לנכון שלא לאפשר לכל אדם לשמש מורה דרך, אלא רק למי שהורשה לכך על ידי משרד התיירות, לאחר שעמד בבחינות הרישוי של המשרד. בשל החשיבות הרבה של מורה הדרך בישראל, על משרד התיירות לעשות את כל הנדרש כדי לאכוף את הוראות חוק שירותי תיירות ותקנות מורי דרך בנושא".

יש להצטער על כך שבצמרת משרד התיירות, חרף דו"ח המבקר, החליטו עתה להביא לחיסול מקצוע מורה הדרך. טוב יעשה שר התיירות אם ייקח צעד אחורה ויעשה גם הוא "חישוב דרך מחדש" בהצעתו לוועדת השרים לענייני חקיקה.

 • הכותב הוא עיתונאי ומורה דרך

דעה אחרת על ביטול חובת הסמכת מורי הדרך:

דעה: את מוסד מורי הדרך יש לבטל לגמרי

Monitour ads

4 תגובות

 1. ברגע שהמקצוע יבוטל.. מה שקורה היום בנושא מעורבות הכנסיה (חלק ממנה)והראשות הפלסטינית בנושא הכפשת ישראל יהפוך בתמיכת הקרן החדשה ואירגוני השמאל כגון תעא"יוש בצלם שוברים שתיקה ושאר היפיופים למסע האנטישמי ושינאת ישראל הגדול ביותר מאז התקופה הנאצית.מילא אם ישראל תינזק אבל יהודי העולם והטיילים הישראלים בעולם יפגעו מזה ישירות…זה לא יפגע לשר הניכבד ואנשי פמליתו הנישגבת במשכורת ובפנסיה אבל המדינה בוודאות תיפגע.השאלה היא כשמדובר ביהודים..לאן מוביל שביל הכסף ומי מרויח מזה..תמיד:עקוב אחר הכסף..ברור לחלוטין שבמלחמת ההדרכה יצנחו שונאי ישראל.אבל לרבים כמוני כבר אין כח להלחם והאמת..כבר לא איכפת.

 2. שערוריה לא הגיונית.מורי הדרך לתיירים בארצנו מהווים את היחצנים הטובים ביותר למדינה. אין לנו עודפים מן הענין הזה בחו"ל.
  מדוע שנבעט לעצמנו ברגליים.?
  מי מרויח מזה?
  נשגב מבינתי……
  ד"ר אסתר יוגב

 3. ביקרתי ברומא, בעצם אני עדיין ברומא, אבל רומא היא דוגמא טובה למקצוע מורה הדרך. הלכתי היום וביקרתי בוותיקן ולא ארבה במילים על המקום, אולם בהרחבת הכניסה המון מדריכים מזוהים עם תג מדריך לצווארם ומוט הכוונה נושא דגל או סימן, ברור לעיני כולם מי הוא המוביל את הקבוצה ומי הוא המדריך ועל כך אין עוררין, הקהל מתנהג למופת ולא עובר את המדריך , יש כאלה עם מערכת דיבור שקטה ויש כאלה הנושאים את קולם , מדריך עובר ליד אחר ומברך אותו וכולם מדברים על רומא ואיטליה ולבסוף אומרים לקהל בזמנכם החופשי אתם מוזמנים לקנות אבל תעדו לי טובה תקנו רק תוצרת איטליה!!! נדמה לי שיותר מזה לא ניתן לתאר את איכותו של המדריך

 4. אתמול הדרכתי בקסריה, ובשעת ההדרכה באתר ניתקלתי ב- 3 קבוצות ללא מדריך מוסמך מלווה. חבל…
  צריך לעצור את ההפקרות בכוח, תוך זמן קצר נשאר רובנו מחוסרי עבודה ונשב יותר בבית

  שנה טובה

השאר תגובה