מחקר IPK: ישראל נחשבת למדינה לא בטוחה

לפי המחקר, טורקיה, ישראל, מצרים וטוניסיה נצבו בראש רשימת היעדים הלא-בטוחים והמגמה של מעבר מיעד לא בטוח ליעד בטוח, צפויה להימשך
בית הכנסת
בית הכנסת "החורבה" ברובע היהודי בירושלים. דווקא תיירים מאסיה רואים בישראל יעד לא בטוח. (צילום: רונן חורש)
Monitour ads

מחקר שערך מכון המחקר IPK International קובע כי הנסיעות והתיירות הבינלאומיים לא נעצרו בגלל החשש מטרור, אולם היעדים שבהם בחרו הנופשים – השתנו. המחקר נערך בהזמנת יריד התיירות של ברלין ITB.

אירועי הטרור האחרונים ואי השקט הפוליטי, קרוב לוודאי ששיחקו תפקיד בתכנון החופשה של רבים, אולם אנשים ברחבי העולם עדיין רוצים לטייל, תוך שהם בוחרים לעצמם יעדים לחופשה שנראים להם בטוחים יותר, קובע המחקר.

אחרי פיגועי טרור בטורקיה ובמצרים, נכנס גם יעד התיירות הפופולארי ביותר באירופה, ספרד, לרשימה בעקבות הפיגוע בשדרת לה רמבלה שבברצלונה. בעוד צפון אפריקה וטורקיה במיוחד חוו ירידה דרמטית בהזמנות בעקבות מתקפות הטרור, עדיין אין נתונים סטטיסטיים על השפעת הטרור על התיירות באירופה.

לפי דו"ח המחקר על "איומי טרור ותיירות" ("Terror Threats and Tourism"), שנערך זו השנה השלישית ביותר מ-20 שוקי תיירות עיקריים בעולם, 45% מהתיירים הבינלאומיים מתכננים לשנות את תוכניות החופשה שלהם, לאחר שאלה הושפעו מהאיומים של התקפות טרור. זו עליה של 6% לעומת התשובות שניתנו על שאלה זו בשנת 2016.

תפיסת הבטיחות השתנתה אצל 76% מהנשאלים שדירגו את טורקיה, למשל, כ"לא בטוחה" ב-2017, בהשוואה ל-64% ב-2016. עוד לפי המחקר, טורקיה, ישראל, מצרים וטוניסיה ניצבו בראש רשימת היעדים היעדים הלא-בטוחים, בעוד קנדה, שוויץ, אוסטרליה וסקנדינביה נתפשו כבטוחות ביותר.

נופשים משוקי תיירות אסייתיים, כולל דרום קוריאה, סין ויפן, כמו גם רוסיה, רגישים יותר לאיומי טרור ולכן צפויים יותר לשנות את תוכניות הנסיעות שלהם, נאמר בדו"ח. מצד שני, תיירים בודדים וכן נופשים משווקים אירופיים כמו דנמרק, שוודיה ופינלנד, מגלים פחות רגישות ונטיה לשנות את תוכניותיהם בשל פיגועים.

יצוין כי בישראל סברו תמיד שהתיירים מאסיה פחות רגישים לאירועים בטחוניים גם בגלל המרחק וגם בגלל שבניגוד לערוץ החדשות הטלוויזיוני CNN, הנפוץ באירופה ובארה"ב ונוטה לסקר את ישראל, אין הדבר כך במדינות כמו סין, הודו ואחרות.

לה רמבלה בברצלונה, העיר שמושכת 30 מיליון תיירים בשנה. (צילום: עירית רוזנבלום)
לה רמבלה בברצלונה, התיירות לספרד ניצבת על רגליים איתנות. (צילום: עירית רוזנבלום)

חופשה קרוב לבית

בתוך כך עלה במחקר כי חל גידול של 16% במספר הנופשים שמעדיפים לנפוש קרוב לבית, או שלא ייצאו לחופשה כלל בשנה הקרובה. 29% נוספים אמרו שהם ימשיכו לטייל בחו"ל, אך רק ביעדים בטוחים. לפי המחקר, המגמה של מעבר מיעד לא בטוח ליעד בטוח, צפויה להימשך.

אשר לספרד, זו החלה את השנה בדרך לקביעת שיא תיירותי חדש. בשנת 2016 רשמה כניסה של 50 מיליון תיירים – עליה של 11.3% בתיירות לעומת 2015 וכ-50% יותר מאשר ב-2010. הוצאות התיירים גדלו בקצב מהיר אף יותר.

ואז אירע הפיגוע ב-17 באוגוסט בלבה של ברצלונה ובעיר סמוכה. מחקר של CaixaBank – חברת ייעוץ כלכלי ספרדית – קובע כי לזכותה של התיירות לספרד עומדים שלושה גורמים: הראשון, איכות המוצר התיירותי של ספרד; השני, העובדה שספרד נבחרה במקום הראשון במדד התחרותיות מבין 136 מדינות – לפני צרפת, גרמניה, יפן או ארה"ב. בין השאר, היא קיבלה ציון גבוה בתחום הבטחון, מה שגם התבטא בדרך ניהול  הפיגוע בלה רמבלה.

והיתרון השלישי של ספרד מתחבר אל התופעה שצויינה למעלה, של "תיירות קרוב לבית" – שכן רוב התיירות אליה מגיעה מתוך אירופה, שלא כמו בצרפת, למשל, שאצלה חלה ירידה של 8.3% בתיירות לפריז-רבתי מסין, יפן ורוסיה. בספרד מהווים הללו רק 2.6% מכניסות התיירים, בעוד באזור פריז הם היוו בשנת 2015 12.6%.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה