מורי הדרך נאבקים על המשך קיום המקצוע

בני כפיר, יו"ר אגודת מורי הדרך: "עם התבססות התיירות בארץ ולאחר הגעת תייר ה-3 מיליון, יש לבסס את מקצוע מורה הדרך ולהגן עליו במטרה להעניק מוצר תיירותי איכותי"
קבוצת תיירים בהדרכה. שביעות רצון ממורי הדרך בסקר של משרד התיירות. (צילום: יח
קבוצת תיירים בהדרכה. שביעות רצון ממורי הדרך בסקר של משרד התיירות. (צילום: יח"צ)
Monitour ads

הכנס השנתי של אגודת מורי הדרך בסימן חמישים שנה לאיחוד ירושלים בהסברה ובדרך, ייערך ב-30.11.17 בגבעת התחמושת. במלאת 50 שנה לאיחוד ירושלים בחרו באגודת מורי הדרך להתמקד בקושי שבהסברה הישראלית לנוכח המציאות. במהלך הכנס ייערך פאנל בנושא: "מורכבות ההסברה הישראלית לתייר", בהשתתפות חברי הכנסת: נורית קורן, נחמן שי, מוסי רז ועודד פורר.

בני כפיר, יו"ר ארגון מורי הדרך: תפקיד מורה הדרך הינו קריטי וחיוני. (צילום: יח"צ)
בני כפיר, יו"ר אגודת מורי הדרך: תפקיד מורה הדרך הינו קריטי וחיוני. (צילום: יח"צ)

תעשיית התיירות בישראל תורמת רבות לכלכלת המדינה, אך היא תנודתית שמושפעת מגורמים רבים, ובהם המצב הגאופוליטי באזורנו והמצב הביטחוני בארץ. למורה הדרך יש משקל סגולי גבוה לחיזוק הזיקה והמורשת בקרב המטיילים הישראלים ותפקיד מהותי וחיוני בקרב התיירים.

מורי הדרך משמשים כשגרירי המדינה בפני המבקרים בה. זאת ניתן לראות גם על פי הסקר השנתי האחרון שפרסם משרד התיירות  לבחינת שביעות הרצון של התיירים המגיעים לישראל. שביעות הרצון ממורי הדרך בישראל התבטאה בציון הגבוה ביותר בין מדדי התיירות והגיעה לציון משוקלל של 4.5 מתוך 5.

בשנה האחרונה מנהלת אגודת מורי הדרך מאבק עיקש כנגד ההדרכה הבלתי מוסמכת והמתחזים למורי דרך, על מנת להגן על המקצוע ולהיאבק כנגד השוק הפרוץ שבו כל אחד יכול להגדיר את עצמו כמורה דרך ללא הכשרה, אסמכה או פיקוח. זאת משום שההכשרה והפיקוח מטעם המדינה הינם חיוניים ונחוצים להמשך קיומו של המוצר התיירותי האיכותי למטייל הישראלי והתייר, והינו מרכיב חשוב בהסברה הישראלית ובהנחלת ההיסטוריה והמורשת.

בני כפיר, יו"ר אגודת מורי הדרך, ציין כי תפקיד מורה הדרך הינו קריטי וחיוני לא רק בהדרכה להכרת המסלול והשטח באופן פיזי, אלא בעיקר על מנת ללמד את סיפורי המקום, להנחיל את ההיסטוריה ואת העובדות המקיימות אותו. "מדינה החפצה בעתיד, לא יכולה להפקיר את הנחלת עברה ללא רגולציה ופיקוח", הדגיש.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה