מורי הדרך מתגייסים למאבק בשינוי חוק שירותי תיירות

מורי הדרך בישראל יוצאים למאבק ציבורי נגד תיקון לחוק, שלטענתם הופך את מקצועם "לשוק פרוץ שמאפשר לכל חאפר להיות מורה דרך". מתוכננים כנסי מחאה
תיירים בכנסיית גת שמנים בירושלים. משרד התיירות רוצה להרחיב את מעגל מדריכי התיירים. (צילום: נועם חן)
תיירים בכנסיית גת שמנים בירושליםאינתיפדת היחידים מקטלגת את ישראל כמקום לא בטוח. (צילום: נועם חן)
Monitour ads

"אלפי מורי דרך בישראל לא יתנו יד לפגיעה אנושה ולחיסול המקצוע החיוני להקניית המורשת, המהותי להנחלת ההיסטוריה ואהבת הארץ והכרחי לשמירה על שלום הציבור ובטחונו. מדובר לא רק בפגיעה בפרנסה של אלפי משפחות אלא לפגיעה קשה בתיירות ובתדמיתה של מדינת ישראל", כך טוען בני כפיר יו"ר ארגון מורי הדרך.

לאחרונה גיבש משרד התיירות תזכיר חוק שירותי תיירות, התשע"ז 2017. מדובר בתיקון חוק שלא שונה זה כארבעה עשורים.  לטענת מורי הדרך, התזכיר פוגע ברישיון מורה הדרך בכך שהוא יאפשר הדרכה ללא מורה דרך בתיירות פנים, אם הטיול אינו מתבצע באמצעות סוכנות נסיעות ו/או הסעה מאורגנת, או אם הטיול בתיירות פנים וחוץ מתבצע על ידי מומחה, כאשר אין הגדרה למי הוא מומחה. תזכיר הצעת החוק הממשלתית צפוי לעלות לוועדת שרים בנובמבר ולאחר מכן לעבור לדיונים בוועדת הכלכלה של הכנסת במושב הכנסת הקרוב.

קבלת רישיון מורי דרך מחייבת השתתפות בקורס בפיקוח משרד התיירות, אשר בסיומו נדרשים המועמדים לעבור בחינות הסמכה. המדינה מחייבת רישיון למקצוע מורי דרך וקובעת סטנדרטים ותשלומים רבים. בישראל יש כיום כ-12,000 בוגרי הקורסים הללו, המחזיקים ברישיון מורה דרך מוסמך. על פי הערכות, כמחצית מהם פעילים ועובדים בשטח ומפרנסים אלפי משפחות.

ארגון מורי הדרך טוען כי תפקיד מורה הדרך בישראל הוא לשלב את אהבת הארץ, ההיסטוריה, הארכיאולוגיה והתרבות, עם הדרכה והקניית ערכים משולבת בהדרכה מקצועית. בנוסף, מקצוע מורה דרך הינו הכרחי לשמירה על שלום הציבור ובטחונו. "בשנים האחרונות התרחשו מקרים קשים בטיולים שהודרכו על ידי אנשים ללא רישיון או ללא מורה דרך כמו פציעות קשות, נפילות, התייבשות, מסלולים שאינם מותאמים ועוד", מדגישים בארגון.

"מקצוע מורה הדרך אינו תחביב ולא מקור להכנסה צדדית"

לטענת מורי הדרך, תזכיר הצעת החוק החדשה יביא לפגיעה חסרת תקדים במקצוע מורה הדרך, ירוקן את מעמדו המוסמך של מורה הדרך מכל תוכן ויפגע פגיעה אנושה במורי הדרך המוסמכים, תוך מתן אפשרות הדרכה בלא רישיון לשרלטנים למיניהם ולמומחים מסוגים שונים, בעיקר מטעם עצמם. "מציאות זו תגרום לפגיעה קשה בתיירות, בכלכלה, בתדמיתה של מדינת ישראל בעולם ובשלום הציבור", טוענים המדריכים.

לאחר תסיסה של השטח בחודש האחרון, התארגנו מורי הדרך בישראל למאבק לשינוי תזכיר החוק כפי שהוא מנוסח כיום. במסגרת המאבק ייפגשו מורי הדרך עם חברי הכנסת ויפעלו מול משרד התיירות. בנוסף, במהלך החודש הקרוב יתקיימו מספר כינוסי מחאה המוניים ברחבי הארץ והראשון שבהם יתקיים ב-14 בחודש בבית ליד. לראשונה מנהלים מורי הדרך מאבק ציבורי בהיקף גדול עם תמיכה ציבורית רחבה.

בני כפיר, יו"ר ארגון מורי הדרך הוסיף: "לא ניתן יד להכשרת השרץ ולפגיעה במקצוע של אנשים הפועלים בניגוד לחוק ומתחזים למורי דרך בלי שהוסמכו לכך, ובלי שיש להם ידע מקצועי כנדרש בהתאם לחוק. תופעה זו גורמת לפגיעה תדמיתית בישראל ואף מנוצלת על ידי גורמים שונים להסברה אנטי-ישראלית. כמו כן, רמת הדרכה בלתי מקצועית גורמת לפגיעה בתיירות ככלל, בתיירות הפנים בישראל בפרט, בייחודו של מקצוע מורה הדרך ובכלכלת ישראל"

עוד ציין כפיר כי מורי הדרך עוסקים בהסברה ובהצגת הפנים היפות של המדינה ונופיה. "המדינה משקיעה תקציבים רבים ומשאבים בהבאת תיירים ואסור שהשטח יופקר לשוק פרוץ שמאפשר לכל חאפר להיות מורה דרך. מדובר במאבק על הדרך ועל הנורמה שמדינת ישראל מתווה. מקצוע מורה הדרך אינו תחביב ואינו מקור להכנסה צדדית. זה מקצוע שמחייב הסמכה ופיקוח אחרת תיווצר פה אנדרלמוסיה והפקרות שתפגע בתיירים, בתיירות, במטיילים ובכלכלה".

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה