לילות רמדאן: כשהלילות הופכים לימים והימים ללילות

עד סוף החודש אפשר להתחבר לקסם של לילות רמדאן עם השווקים המיוחדים הנפתחים עם רדת הערב ולהכיר גליל אחר, גם באמצעות ארוחת "איפטאר" השוברת את הצום היומי
סיורי לילות הרמדאן בגליל.
סיורי לילות הרמדאן בגליל. הזדמנות להתוודע לתרבות הערבית העשירה ובתוך כך כמובן, גם למטעמיה. (צילום יח"צ)
Monitour ads

לחודש הרמדאן קסם משלו – השקט, התפילות והאווירה הרוחנית בשעות הבוקר ומנגד רחובות מלאים עד אפס מקום בשעות הקטנות של הלילה, דוכני הממתקים הפזורים בצדי הרחובות, ריחו של ה"קטאיף" המתקתק נישא באוויר, צלילי תפילת אל-תראוויח הנערכת תחת כיפת השמים והשווקים המיוחדים הנפתחים עם רדת הערב. לילות רמאדן מהווים הזדמנות נפלאה להכרות עם תרבות אחרת פחות מוכרת – אז מה מצפה לנו בלילות הרמדאן בגליל?

רבות שמענו על חג הרמדאן, האסוציאציות המוכרות בהקשר לחג דומות למדי – צום ארוך וקשה שנמשך יום שלם, לעומת הלילות שבהם מכפרים על הרעב בזלילה של בקלאוות ושאר דליקטסים מהמטבח הערבי.

הדימוי נכון, אבל הוא חלקי בלבד. חג הרמדאן הוא החגיגה הדתית והתרבותית של הדת השנייה בגודלה בישראל והשנייה בגודלה בעולם, עם מיליארד וחצי מאמינים.

המוזיאון בסכנין
המוזיאון בסכנין. בסכנין מתקיימים סיורים מודרכים, מופעי תרבות ואמנות וביקור במוזיאון המורשת. (צילום: אמין בשיר)

הרשות לפיתוח הגליל מובילה במהלך חודש הרמדאן שלל פעילויות וסיורים מרתקים ביישובים הערבים בגליל ובהם דיר חנא, סכנין, מג'ד אלכרום ושפרעם. הזדמנות להתוודע לתרבות הערבית העשירה  ובתוך כך כמובן, גם למטעמיה.

אירועי "לילות רמדאן" מתקיימים משעות אחר הצהרים מזמן ההכנות לארוחת שבירת הצום  – ה"איפטאר"-  ועד לשעות שלאחר הסעודה, עת הרחובות מתמלאים בריחות, צלילים, אנשים ותפילות.

עד סוף החודש (יוני) מתקיימות פעילויות רבות בכפרים בשעות הערב והלילה, חוויה תרבותית ייחודית: ירידי אוכל, מופעי תרבות, מופעי רחוב, פעילות לילדים, דוכני מכירות וארוחות משפחתיות.

בשפרעם – סיורים מודרכים, מופעי תרבות ואמנות, אירוח ביתי וארוחת "איפטאר" (בתיאום מראש) . להזמנות: לילה עמורי 0547846066

תאריכים: 16.6, 17.6.

בסכנין – סיורים מודרכים, מופעי תרבות ואמנות, ביקור במוזיאון המורשת.

להזמנות: עלי ג'נאיים – 0546734349 , תאריך: 17.6.

בדיר חנא – סיורים מודרכים בכפר העתיק, מופעי תרבות ואמנות  בכיכר המרכזית.

להזמנות : מאזן עלי – 0522834403, תאריכים: 21.6, 22.6, 24.6.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה