יריד התיירות ITB בברלין: נופש בין רובוטים לפליטים

מתחם התערוכות והכנסים ITB בברלין. מתכוננים לפתיחה. (צילום מהאתר)
Monitour ads

רובוטים ובינה מלאכותית, מדינות אקזוטיות ותצוגות צבעוניות, איגלו וקיר טיפוס – דבר לא נפקד ביריד התיירות בברלין שייפתח מחר. גם לא משבר הפליטים

יריד התיירות הגדול בעולם ITB שייפתח מחר, יום רביעי ה-9 בחודש בברלין, ישלב תצוגות צבעוניות, מופעים, בידור וגימיקים לרוב – לצד הרצאות ודיונים כבדי ראש על עתיד תעשיית התיירות העולמית.

השנה מלאו ליריד 50 שנה וצפויים להשתתף בו כ-11,000 נציגים מ-180 מדינות, ויבקרו בו כ-180,000 איש, בהם אנשי תעשיית התיירות בעולם, עיתונאים וגם הקהל הרחב הגרמני הרחב, שלו מיועדים ימי סוף השבוע.

הביתן הישראלי משתרע על פני שטח של 690 מ"ר וישתתפו בו כ-180 ישראלים נציגי תעשיית התיירות של ישראל, ביניהם מלונאים, סוכני נסיעות, נציגי חברות תעופה ועמותות תיירות. הביתן הישראלי השתדרג ויציג השנה את עולם התיירות הישראלי בצורה חדשנית ומזמינה באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, אמצעים ויזואליים והרבה אינטראקטיביות – גם באמצעות רשתות חברתיות וגם בפעילויות השונות למבקרים. עם זאת, בקרב תעשיית התיירות יש סבורים שמשרד התיירות שם דגש רב מדי על תל אביב ותיירות הבודדים במקום על הקבוצות, שמפזרות את ההכנסות מתיירות בכל הארץ.

הדיילת הזו היא רובוט

במקביל לתערוכה, יתקיים כנס תיירות גדול בו יבחנו כ-400 מומחים ויזמים מגמות חדשות בתיירות. מרצים מומחים ישוחחו על העסקת בינה מלאכותית ורובוטים בתעשיית התיירות, ינתחו את מצבה הנוכחי של התיירות העולמית וינסו להעריך איך ישתנה שוק העבודה בעתיד, שכן מחקרים צופים כי בשנים הקרובות יאבדו 50% מהמשרות כתוצאה מאוטומטיזציה וכניסה של בינה מלאכותית.

את הריגוש אמורה לספק ChihiraKanae – הרובוטית של טושיבה. ChihiraKanae היא ה- Humanoid – הרובוט דמוי האדם, בהופעה ראשונה באירופה. היא אמורה להציג את מה עשוי להיות עתידו של השירות בתיירות בעתיד הלא רחוק. ChihiraKanae הרובוטית מדברת יפנית, סינית ואנגלית, עושה מחוות עם ידיה וזרועותיה, פניה משנות הבעה, היא מזהה פרצופים ומפגינה רגשות

ChihiraKanae גם תשב בעמדת המודיעין ותשיב לשאלות על התמצאות ביריד.

ChihiraKanae, הרובוטית של טושיבה, לראשונה בתצוגה באירופה. (צילום: obs/Messe Berlin GmbH)
ChihiraKanae, הרובוטית של טושיבה, לראשונה בתצוגה באירופה. (צילום: obs/Messe Berlin GmbH)


התצוגה הגדולה בעולם של תיירות הומו-לסבית

התיירות ההומו-לסבית היא אחד השווקים הצומחים במהירות הרבה ביותר בתעשיית הנסיעות הבינלאומית וב-ITB תתפרש התצוגה הגדולה בעולם של אפשרויות תיירות למגזר זה בתערוכה אחת.

בביתן יציגו התאחדות הנסיעות הבינלאומית של הלהטב"ים וחברת התיירות כנס טורס מתל אביב, לצד חברות חדשות ממאוריציוס ומהודו. כמו כן משתתפים בביתן לראשונה מארגני תיירות להומוסקסואלים מאיטליה, מפעילת קרוזים להומוסקסואלים, חברות מקיוטו ביפן ומווינה ויועצי תיירות ממדריד והאי מיקונוס.

את ארצות הברית מייצגים יעדים כמו פלורידה, קי ווסט ופורט לודרדייל. המציגים מדרום אמריקה כוללים את ברזיל וארגנטינה. זאת לצד יעדים רבים נוספים ומבחר אירועים בימי היריד.

ביום שישי, ה-11 במארס יתקיים יום עיון שכותרתו "אתגרים חדשים עבור יעדים ותיקים ומתפתחים במגזר נסיעות ההומואים ולסביות", כאשר הדגש יהיה על יעדים של להט"בים שכבר השיגו את הצמיחה האפשרית ועכשיו מאמצים מוצרים נישתיים כמו שיווק לטרנסג'נדרים ולמשפחות חד מיניות. עם זאת, יש עדיין לא מעט יעדים שלא מקבלים את התופעה בברכה והדוברים יחלקו עם המאזינים את נסיונם ביעדים שונים.

גם ישראל רוכבת על הגל הזה ומחזרת אחר הלהטב"ים באמצעות שיווק וגימיקים, כמו שיתוף דראג קווין ישראלי-גרמני, שתקדם בקרב הקהילה הגאה בגרמניה את מצעד הגאווה, שיתקיים בתל אביב בחודש יוני.

פליטים והסכסוך המזרח-תיכוני

תעשיית התיירות הגרמנית לא תתעלם מסוגיית הפליטים שמטלטלת בשנים האחרונות את אירופה בכלל וגרמניה בפרט וביריד יתקיימו ימי דיונים שיעסקו בהשפעת תופעת הפליטים מהמזרח התיכון על התיירות בגרמניה ובאירופה.

במסגרת יום הדיונים ביום שישי ה-11 במארס, תתקיים הרצאה של עזיז אבו סרה, ממייסדי חברת הנסיעות Mejdi Tours על האופן שבו תיירות יכולה למנוע עימותים אלימים. הוא יספר כיצד יוזמות שלום ועסקים מצליחים יכולים להשתלב בתעשיית התיירות.

אבו סרה, יליד ותושב מזרח ירושלים, הוא מרצה מבוקש, חוקר ומחנך מטעם נשיונל ג'יאוגרפיק ובכיר ב־TED. בין היתר הפיק והנחה סדרת אינטרנט לנשונל גאוגרפיק על הסכסוך הישראלי-פלסטיני מבעד לעיני הפליטים, צה"ל, המתנחלים, פעילי שלום ועוד. הוא משמש כפרשן בתוכניות טלוויזיה באל ג'זירה,CNN ו-Fox ופרסם מאמרים בניו יורק טיימס, בג'רוסלם פוסט, באל ערביה ובהארץ, שם סיים מאמר בנובמבר שעבר במלים: "בתקופה שבה המנהיגים והפוליטיקאים שלנו מאכזבים, האנשים הבודדים האלה עושים כמיטב יכולתם כדי ליצור מציאות שונה. הם אלה שמעניקים השראה ותקווה אמיתית לירושלים."

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה