יונייטד איירליינס השיבה ספר תורה היסטורי מסן פרנסיסקו לצ'כיה  

ספר התורה בן 200 שנה, ששרד את השואה, בילה את הטיסה בביטחה על המושב הריק שבין הרב לבין החזן  ואפילו קיבל כרטיס עלייה למטוס על שמו
ספר התורה שהוטס על ידי יונייטד איירליינס מאזור מפרץ סן פרנסיסקו לצ'כיה, מרחק של כמעט 10,000 ק״מ. (צילום: יח
ספר התורה שהוטס על ידי יונייטד איירליינס מאזור מפרץ סן פרנסיסקו לצ'כיה, מרחק של כמעט 10,000 ק״מ. (צילום: יח"צ)
Monitour ads

לפני מספר ימים, ב-17 באוקטובר, הטיסה חברת התעופה יונייטד איירליינס רב וחזן מאזור מפרץ סן פרנסיסקו, מרחק של כמעט 10,000 ק״מ, והשניים השיבו ספר תורה בן 200 שנה ששרד בשואה לבית הכנסת אליו הוא שייך, בצ׳כיה.

ספר התורה והמגילה – שמקורם בבית כנסת בכפר אוֹלוֹמוּץ (Olomouc) שבצ׳כיה – שימשה את קהילת "חצי האי סיני" מפוסטר סיטי שבקליפורניה. לפני ובמהלך מלחמת העולם נהגו הכובשים הנאצים להחרים או להשמיד ספרי תורה כדבר שבשגרה; 1,500 מספרי התורה שנבזזו נשמרו בפראג עד שנת 1963, אז הועברו לאנגליה. בשנת 1970 הושאל ספר התורה של אוֹלוֹמוּץ לקהילת "חצי האי סיני" שנוסדה באותם ימים.

כאשר מספרם של חברי הקהילה היהודית באוֹלוֹמוּץ שב וגדל, הם פנו לקהילה בקליפורניה. ״הם שאלו אם נוכל לסייע בתיקון והכשרת המגילה כדי להשיבה לביתה״, סיפר הרב קורי הלפנד, שהיה אחראי להעברת ספר התורה לצ׳כיה. הרב עלה ביום שלישי על טיסת יונייטד לפרנקפורט כשהוא מלווה בחזן דורון שפירא, שלו קשר אישי עם המגילה: המחותנים שלו, יהודים שנמלטו מאוֹלוֹמוּץ במלחמת העולם השניה, נהגו להתפלל באותו בית כנסת.

משתתפי מבצע ספר התורה במטוס של יונייטד איירליינס, עם כוכב המבצע – ספר התתורה עצמו. (צילום: יח"צ)

קהילת "חצי האי סיני" השלימה את שחזור ספר התורה כמעט במלואו במהלך השנתיים האחרונות; הספר שב לבית הכנסת בצ׳כיה והפיסקה הסמלית האחרונה תשוחזר באוֹלוֹמוּץ במהלך טקס חגיגי שיתקיים בסוף החודש.

מייקל האייט, מנהל הפיתוח הטכנולוגי הבכיר בנמל התעופה סן פרנסיסקו, הוא גם חבר בקהילה היהודית של פוסטר סיטי. הוא היה מי שביקש מצוותי יונייטד בנמלי התעופה של שיקגו וסן פרנסיסקו לוודא שהמסע יעבור ללא תקלות. הרב, החזן וספר התורה עלו בפרנקפורט על טיסת המשך של לופטהנזה לפראג ומשם נסעו ברכב לאוֹלוֹמוּץ.

שירות הלקוחות של יונייטד סייע בהקדמת העלייה למטוס והקצה תא עילי לאחסון הכבודה המיוחדת. יונייטד גם ארגנה למגילה מושב משלה: ספר התורה בילה את הטיסה כשהוא מונח בביטחה על המושב הריק שבין הרב לבין החזן, ואפילו קיבל כרטיס עלייה למטוס על שמו. יונייטד .ווידאה שספר התורה יעבור את הבדיקה הבטחונית ללא בעיות הן בארה״ב והן בטיסת ההמשך בפרנקפורט. הטייסים והדיילים של יונייטד השגיחו על ״שלושת״ הנוסעים במהלך הטיסה, בדקו שהכל כשורה והם ישובים בנוח.

 ״אני נרגש מאוד ואסיר תודה על האופן שבו כולם שתפו פעולה בארגון הטיסה המיוחדת והבלתי נשכחת הזו״, אמר מייקל. ״משפחת יונייטד שלנו התגייסה כולה ועשתה מעל ומעבר לציפיות של הנוסעים המיוחדים שלי. האירוע שהתרחש היום ממחיש באופן מובהק את השאיפה של יונייטד: לאחד את העולם ולחבר בין אנשים״.

מחלקת העסקים, עם הכסא הנהפך למיטה שטוחה במטוס החדש של החברה, ה-A350. (צילום: יח"צ)
מחלקת העסקים, עם הכסא הנהפך למיטה שטוחה במטוס החדש של החברה, ה-A350. (צילום: יח"צ)

מטוס הדגל של דלתא A350 מגיע לטיסות הטרנס-אטלנטיות

 ואילו אמסטרדם תהיה העיר הראשונה באירופה אליה יגיע מטוס הדגל החדש של חברת דלתא אייר ליינס –

ה-A350-900. המטוס החדש יטוס מידי יום, באחת מ-5 הטיסות היומיות של דלתא בקו דטרויט-אמסטרדם שתתחלנה ב-31 במארס 2018. הטיסה מדטרויט (ארה"ב) לאמסטרדם, שתהיה הטיסה הטרנס-אטלנטית הראשונה של ה-A350, תאפשר לנוסעים ליהנות מחוויית טיסה ברמה הגבוהה ביותר בכל פן אפשרי במהלך הטיסה.

בנוסף לאמסטרדם, דלתא תפעיל במטוס החדש בסה"כ 4 טיסות ליעדים בינלאומיים מדטרויט.

טיסת הבכורה של ה-A350 תהיה לנמל התעופה נריטה בטוקיו ב- 30 באוקטובר ובעקבותיה לסיאול (ב- 18 בנובמבר) ולבייג'ינג (ב-17 בינואר).

במטוס החדש ניתן ליהנות מסוויטת מחלקת העסקים עטורת הפרסים – Delta One, ממגוון השירותים החדשים לגמרי במחלקת Delta Premium Select, כמו גם ממחלקת התיירים המשופרת.

דלתא אייר ליינס הינה חברת התעופה הצפון אמריקאית הראשונה המשיקה את ה-A350.

"מטוס ה- A350, שיפעל מידי יום באחת מ -4 הטיסות היומיות שלנו בקו דטרויט – אמסטרדם, יהווה נכס עצום להעצמת חווית הטיסה של לקוחותינו ויגרום ליעילות תפעולית נפלאה של הטיסה. אמסטרדם הינה שער הכניסה הגדול ביותר שלנו באירופה ואנו מאושרים שנוסעינו יוכלו ליהנות מחוויית טיסה חדשה בדלתא בטיסות בין אירופה לארה"ב.", אמר דוויט ג'יימס (Dwight James), סגן נשיא בכיר דלתא – טראנס אטלנטי.

המאפיינים הייחודיים של מטוס A350 כוללים בין היתר את סוויטת Delta One הסוויטה עטורת הפרסים מציעה ל-32 הנוסעים, חוויה פרטית ואישית המעניקה תחושה ביתית, נינוחה ומפנקת. הסוויטה כוללת מרחב פרטי, שהכניסה אליו מתבצעת דרך דלת הזזה בגובה מלא.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה