טיפים לתכנון טיול משפחתי מוצלח בחיק הטבע

במיוחד לעונת החגים והטיולים - התארגנות נכונה לפני הטיול, תמנע תקלות בלתי צפויות, ותהפוך  את הטיול לחוויה משפחתית מהנה
שמורת עינות צוקים. • בטיול עם ילדים קטנים מומלץ
שמורת עינות צוקים. • בטיול עם ילדים קטנים מומלץ "לתבל את המסלול" באגדה או בסיפור מעשייה המתאימים לאופי המסלול. (צילום: עירית רוזנבלום)
Monitour ads

חג הסוכות, הידוע כחג משפחתי, הוא הזדמנות לצאת עם המשפחה לטיול בחיק הטבע. על מנת לצאת לטיול עלינו לארוז אוכל, לקחת ציוד מתאים, לבחור מסלול המתחשב בצרכי המשפחה כולה ולהתארגן בכלי רכב מתאימים. התארגנות נכונה לפני הטיול, תמנע תקלות בלתי צפויות, ותהפוך  את הטיול לחוויה משפחתית אותה תזכרו לעד.

דוד וערן גל אור, מחברי סדרות ספרי הטיולים 'מסלולים> להתאהב בארץ מחדש', מציעים טיפים שימושיים לתכנון טיול משפחתי מוצלח בחיק הטבע.

 • הורים יעידו שאחת הטרחות הגדולות בתכנון הטיול הוא ארגון הילדים. תנו לילדים להכין את התיק הקטן שלהם ולהתכונן בעצמם לטיול, למדו אותם מהו הציוד הנדרש (נעלי הליכה, כובע וכו') והקפידו שלא יסחבו ציוד מיותר. הארגון יצור תעסוקה לילדים, ילמד אותם אריזה נכונה ויעורר התרגשות וצפייה לקראת הטיול. לעיתים, ילדים נוטים להיות אנטי טיולים, טיפ זה יכול למנוע את ההתנגדות של הילד לצאת לטיול.
 • תכננו את מסלול הטיול תוך התחשבות בצרכים של כולם, הקטנים והגדולים. מסלול שאינו מתאים יצור תחושת חוסר נוחות והנאה מהטיול. כמו כן, מומלץ לשלב אטרקציה בטיול כמו מקור מים (מעיין או נחל) אשר יהווה מקור להתלהבות אצל הילדים. כמובן שבחירת המסלול חייבת להיעשות בהתאם לרמת הכושר של המבוגרים והילדים ועל המסלול להיות תואם ברמת הקושי שלו.
 • לימדו ביחד את מסלול הטיול והצטיידו במדריך טיולים עדכני ומפורט- הכנה מוקדמת של נקודות עצירה לצורך מנוחה, נקודות בהם אפשר לקנות או להכין אוכל, בחינת מיקום שירותים ציבוריים, וכן אומדן אורך הטיול יצרו תמונת מצב למטיילים וימנעו תחושה של חוסר מודעות. תכנון משותף של הטיול, יגביר את תחושת ה'ביחד' של המשפחה וייצר תחושת שייכות.
 • הכינו מפה לילדים; הגדילו אותה, וסדרו אותה לפי סדר תכנון הטיול. פעולה זו תמנע את השאלה "מתי מגיעים?", ותייצר תחושת שליטה אצל הילדים.

  ערן ודוד גלאור, אב ובן, מטיילים בהנאה רבה זה שנים. (צילום: יח"צ)
 • למדו את הילדים את "שפת הסימנים"– סימוני השבילים ותנו להם להוביל את קבוצת המטיילים, מסימון אחד לשני. כאשר מושכות ההובלה ניתנות לילד, תחושת הביטחון שלו עולה, וכן מעצימה את הילד. מעבר לכך, תשומת לב של הילד במהלך הטיול לסימני הדרך, תגרום לילד לתשומת לב רחבה יותר למסלול ולפרטיו.
 • למדו את הילדים בשפתם על הסביבה בה אתם מטיילים, תוך כדי המחשה ושימוש בדוגמאות המובנות להם. נתינת ערך מוסך לילדים הינו דבר לא פחות חשוב, בסופו של דבר, הטיול הוא אינו רק חוויה אלא גם השכלה. דרך הטיול הילדים יוכלו ללמוד על ההיסטוריה, סיפורי המקרא וכן על צמחים ובעלי חיים.
 • עוררו עניין במהלך הטיול על ידי הצטיידות בספר תנ"ך, שיר, ספר או  אגדה הקשורים למסלול הטיול אותם תוכלו להקריא לילדים ולכלל משתתפי הטיול בזמן המנוחה.
 • בטיול עם ילדים קטנים מומלץ "לתבל את המסלול" באגדה או בסיפור מעשייה המתאימים לאופי המסלול, כך שהילדים יישארו במתח ובסקרנות לאורך כל המסלול.
 • ארגנו "משחקים עם הטבע": אפשר לצבוע את הפנים ולצלם, להכין בקבוקי חול צבעוני, לספור בעלי חיים בדרך, לאסוף אבנים מעניינות או צדפים (בסופו של המסלול – להשאירם בטבע) ולצייר ציורים או כתובות מאבנים או מחול. משחקים עם הטבע הם דרך נהדרת לשלב את כל המשפחה וליצור עשייה משותפת.
 • ארוחה בטבע היא חוויה בפני עצמה: מומלץ להצטייד במצרכים ותבשילים אותם ניתן לאכול תוך כדי טיול, בטבע. בהתאם לכך, הצטיידו בסכום וכלים מתאימים. בנוסף כדאי להכין בסוף הטיול תה מעלים טריים, להירגע ולנוח. בסוף הארוחה, לא לשכוח לנקות ביחד עם הילדים את השטח, לאסוף את האשפה ולחנך את הילדים. לשמירה על ניקיון הסביבה.
 • מבחינת הציוד, חשוב לקחת אתכם ערכת עזרה ראשונה קטנה. הערכה צריכה לכלול: טישו, מגבונים, נייר טואלט, סבון נוזלי ומגבוני נייר אשר יצילו אתכם בשירותים ציבורים. כמו כן, פלסטרים וחומרי חיטוי במידה של פציעה לא יזיקו.
 •  זכרו, הטבע הוא שלנו ולכן יש לשמור עליו – הקפידו על שמירת ניקיון הסביבה על ידי החזקת שקיות אשפה ואיסוף פסולת במהלך המסלול.

למידע מפורט על מסלולי טיול מגוונים ולניווט לנקודות החניה של המסלולים  – אפליקציה ואתר מסלולים –  www.maslulim-israel.co.il  או בסדרות ספרי הטיולים.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה