טורקיה מציעה 30 דולר לתייר קרוזים

אחרי ירידה של 70% ב-2016, מציעה ממשלת טורקיה 30 דולר לתייר קרוזים שסוכנויות הנסיעות יביאו לחופיה של המדינה, כדי שישובו לעגון בה. מצבה של ישראל לא טוב יותר
הנמל העתיק של אנטליה
הנמל העתיק של אנטליה. טורקיה מתכננת בניית נמל ענק בחוף לארה. (צילום: עירית רוזנבלום)
Monitour ads

בנסיון לעודד את תיירות הקרוזים לשוב לחופיה, תתמרץ ממשלת טורקיה ב-30 דולר לנוסע סוכנויות נסיעות שיחזירו לנמליה של המדינה את תיירי הקרוזים.

התמיכה הממשלתית תינתן לסוכנויות נסיעות של תיירות קבוצית, שיביאו אוניות בתפוסה של 750 תיירים ויותר.

ענף תיירות הקרוזים הטורקי עלה מ-800 אלף בתחילת שנות ה-2000 למעל שני מיליון ב-2015. בשנים האחרונות, במיוחד בשל המשבר ביחסים בין רוסיה לטורקיה ופיגועי הטרור, רוב חברות הקרוזים הסירו את טורקיה ממסלולי העגינה שלהן ומספר התיירים בדרך הים צנח: מ-2 מיליון ל-600 אלף ב-2016 – ירידה של 70%. עתה רוצה ממשלת ארדואן להחזיר את המפליגים באמצעות תוכנית תמיכה זו בסוכני הנסיעות.

אוניות קרוז על רקע חיפה.
אוניות קרוז על רקע חיפה. ירידה חדה בתיירות הקרוזים לישראל מתחילת השנה. (צילום באדיבות נמל חיפה)

ישראל אינה מתמרצת חברות וסוכנים של תיירות קרוזים כפי שעושה, למשל, משרד התיירות עם חברות התעופה. ולא בגלל שמצבה של ישראל טוב יותר: לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), בשנת 2016 הגיעו לישראל 75 אלף נוסעים בשיוט, המהווים ירידה של 22% לעומת שנת 2015. בחודשים ינואר-מארס השנה הגיעו רק 2,000 נוסעים בשיוט לעומת 13,600 באותם חודשים ב-2016 – ירידה של 85%.

נמל חדש בחוף לארה

התמרוץ המתוכנן של ממשלת טורקיה אמור לעזור לתוכניות הקרובות של תיירות רוסית ואוקראינית, למשל, לסיורים בים השחור ב-2018 וכן סיור של שבוע מסוצ'י שברוסיה לטראבזון, סאמסון, איסטנבול וחזרה לסוצ'י.

מספר התיירים הרוסים באנטליה עלה ב-816% בחודש מארס בהשוואה למארס 2015 והגיע ליותר מ-24 אלף, אולם נרשמה ירידה של 35.6% במספר התיירים ממדינות אחרות באותה התקופה שרובם גרמנים, איראנים ובריטים.

כמו כן רויאל קריביאן אמורה לחזור לעגון בטורקיה בשנה הבאה. האוניות של רויאל קריביאן יעגנו בחוף האגאי ב-2018 ומספר האוניות והמסלולים ייקבעו לפי הביקוש, אמר מנהל השיוק של החברה בטורקיה.

בטווח הקצר מתכננת ממשלת טורקיה לבנות נמל נוסעים גדול באנטליה בשביל ספינות הקרוז הענקיות. המכרז לבניית הנמל מתוכנן לשנה זו ולצידו מתוכנן גם מלון של 1,000 מיטות. החיפוש אחר משקיעים עבור הנמל, שאמור להיבנות בחוף לארה שבאנטליה, ייעשה גם בארצות הברית, כאשר משלחת של שר התיירות,  אבקי נאבי, שתשתתף במפגש של ערים תאומות בין עיריית אנטליה ועיריית מיאמי – גם תישא ותתן עם חברות קרוזים שם.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה