ח"כ עודה בוועדת הכלכלה: מדיניות משרד התיירות מסתירה את ישוע

ועדת הכלכלה דנה בתיירות הצליינית לישראל – היו"ר כבל: ישראל היא ליבו של הסיפור הצלייני והפוטנציאל לא ממומש. משרד התיירות: התחלנו עבודות לשדרג את נצרת ונעצרנו
צליינים מפליגים על הכנרת בספינת עץ
צליינים מפליגים על הכנרת בספינת עץ כשיחזור לתקופת ישו. פוטנציאל לא ממומש או לא מציאותי? (צילום: איתמר גרינברג למשרד התיירות)
Monitour ads

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, דנה היום במצב התיירות הצליינית לישראל לנוכח טענות כי ישראל לא מממשת את הפוטנציאל בקרב פלח אוכלוסייה זה. היו"ר כבל שיבח את משרד התיירות על גידול של 40% בתיירות הנכנסת, אך ביקש בכל זאת לדעת כיצד מחליט המשרד לחלק את תקציב השיווק ואת ההשקעה בקבוצות השונות של התיירים.

הישיבה התקיימה לבקשת ח"כ איימן עודה, שטען כי ישראל קדושה לשלוש דתות וכי יש רוב לתיירים הצליינים. הוא טען כי מדובר במדיניות מכוונת שלא רוצה להבליט את העובדה שמדובר בארץ שבה ישוע חי ואמר כי ניתן להביא לישראל גם 10 מיליון צליינים בשנה. ח"כ עיסאווי פריג' הוסיף כי לתיירות לישראל יש קשר ישיר למצב הביטחוני, ואם הוא ישתפר – ישראל יכולה להיות המקום הטוב ביותר בעולם שאפשר לחיות בו.

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, התייחס לטענות ואמר כי ציפה לקבל הכרה על העלייה בכניסת תיירים, אך המשרד תמיד מוכן ללמוד ולהשתפר. הוא הוסיף כי "אנחנו נמצאים בשיא כל הזמנים בכניסת תיירים ולצליינות יש חלק בזה. זה תוצר של תקציב שיווק גדול שהעמיד השר יריב לוין ושל השקט הביטחוני. אני מקווה שבמומנטום שנוצר ובשקט שיישמר נגיע למספרים שאנחנו רוצים לשאוף אליהם". מנהל תחום צפון אמריקה במשרד, צבי לוטן, הוסיף כי "ל-90% מהמבקרים בישראל יש זיקה לדת".

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת, יוסי פתאל, אמר כי עשרה מיליון צליינים לא אבדו, כי מעולם לא היו עשרה מיליון וגם לו רצו מחר להגיע עשרה מיליון לא נוכל לקבלם. הוא אמר כי המקומות הקדושים לנצרות בארץ כבר פקוקים ולא נקיים, חוויית התייר בהם בינונית מאוד. להבדיל מהמוסכמה התייר הצלייני מכניס למדינה יותר מתיירי הנופש והדילים ובהם טיסות הלואו קוסט, שבוע הגאווה וכדומה.  התיירות הצליינית מהווה 25% מכל התיירות אבל 40% מכלל ההכנסות מתיירות ובלי פיתוח תשתיות שיוכלו להכיל 10 מיליון תיירים אין טעם לחפש אותם כאילו אבדו. הוא שיבח את משרד התיירות ואמר כי אין פעולה שדרשו מהמשרד ולא התבצעה והתריע מפני פוליטיזציה של השיווק לישראל, שתפגע בכולם.

כנסיית הבשורה בנצרת. בעיר יושקעו משאבים לפיתוח התשתיות באתרים המיוחדים שלה. (צילום: מוחמד מוסא שהואן)
כנסיית הבשורה בנצרת.חילוקי דעות בין משרד התיירות לתושבים עצרו את עבודות הפיתוח. (צילום: מוחמד מוסא שהואן)

עבודות הפיתוח בנצרת נעצרו

מנכ"ל עמותת תיירות נצרת, טארק שחאדה, אמר כי המדינה לא עקבית במיתוג של ישראל כארץ הקודש. "נכון שצריך תשתיות וחדרי מלון, אבל צריך גם מיתוג, וזה לא נעשה", טען. ח"כ עודה הוסיף וטען כי במשרד אין מספיק ערבים בתפקידים בכירים והדבר משפיע על הגישה.

המנכ"ל הלוי הגיב על הטענות ואמר כי במשרד יש ייצוג הולם לציבור הערבי, כולל בתפקידים בכירים. הוא הוסיף כי המשרד החל לבצע עבודות לשדרוג בנצרת באמצעות החברה לפיתוח עכו, אולם העבודות נעצרו. הוא סירב לפרט מדוע נעצרו העבודות, אך הדגיש כי "יש תקציבים מוכנים ואפשר להתחיל לעבוד מחר בבוקר", וקרא לחברי הכנסת לסייע לו לפתור את הבעיה.

מנכ"ל עמותת התיירות נצרת שחאדה קרא לטפל בתשתיות בנצרת באמצעות אנשי נצרת ולא באמצעות החברה לפיתוח עכו (שהמנכ"ל שלה, דודו הררי, מונה על ידי משרד התיירות לטפל בעבודות בנצרת) ואמר שבגלל בעיות ניהוליות לא מומש התקציב הפעוט שהוקצה לפיתוח תשתיות בנצרת וכי "עכו היא לא הפתרון".

בנצרת נוטרים לחברה לפיתוח עכו על שלדבריהם עשתה לייהוד עכו העתיקה על ידי פעילות נגד בתי התושבים שם.

היו"ר כבל סיכם את הישיבה ושיבח את משרד התיירות על העשייה בשטח. עם זאת הוא הוסיף כי ישראל היא לב ליבו של הסיפור הנוצרי וכי הפוטנציאל רחוק ממיצוי. הוא הוסיף כי הוועדה ממליצה למשרד להמשיך בפעילות כדי להגדיל את כניסת התיירים בכלל והתיירות הצליינית בפרט, ודרש מהמשרד להעביר לוועדה את רשימת האתרים בהם השקיע המשרד, גובה ההשקעה והפעולות לשיווקם בעולם. לבסוף הוסיף היו"ר כבל כי הוא מקווה שהשקט יישמר, שכן הוא גורם משמעותי להמשך הגידול.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה