חייק: יש מי שמתייחסים אל הענף שלנו כאל חוג ולא כאל ענף כלכלי

נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק היה אחד הדוברים במחווה שנעשתה ליו"ר לשכת מארגני התיירות הנכנסת, שמואל מרום, בתום 18 שנים בתפקיד. תעשיית התיירות הציגה נוכחות מרשימה
שמואל מרום והנהלת לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל, היום במחווה שנערכה לכבודו בכנס השנתי של הלשכה. (צילום: עירית רוזנבלום)
שמואל מרום והנהלת לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל, היום במחווה שנערכה לכבודו בכנס השנתי של הלשכה. (צילום: עירית רוזנבלום)
Monitour ads

בתום יום של הרצאות ערכה היום לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל אירוע לכבודו של יו"ר הלשכה היוצא, שמואל מרום, לאחר 18 שנים בתפקיד ההתנדבותי.

מיטב המלונאים, ממיקי ועמי פדרמן, רפי שדה, זאב קרן, אלי גונן וותיקים כמו אבי רוזנטל ועד איזי בורוביץ, אמיר הלוי מנכ"ל משרד התיירות ודוד מימון מנכ"ל אל על, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ועוד רבים אחרים, נענו להזמנתו של מנכ"ל הלשכה, יוסי פתאל, והגיעו למחווה למרום במלון הילטון בתל אביב.

ראש הממשלה, בינימין נתניהו, שלח ברכה כתובה, ושר התיירות יריב לוין, שנמצא בחו"ל, שיגר ברכה מצולמת.

ראש לשכת התיאום של תעשיית התיירות, מיקי פדרמן, בירך את מרום בשם בענף וסיפר כי לשכת התיאום הוקמה לפני 20 שנה כדי למצוא את המאחד בין הגופים בענף וכי מרום היה אחד ממנועי הדחיפה החשובים בה.

ראש העיריה חולדאי בירך על העליה הנאה בתיירות לישראל בכלל ובתל אביב בפרט, בין היתר גם בזכות אירועים כמו מצעד הגאווה, המכביה וכנסים טכנולוגיים וסיפר כי המהלך הבא של העיריה הוא לייצר את "שביל העצמאות", כמו בוואשינגטון, שבו יצעד המבקר בין תחנות כמו בית ראש העיר מאיר דיזנגוף, מוזיאון ההגנה וכמובן בית העם בשדרות רוטשילד שבו הוכרז על הקמת המדינה, אולם השיפוץ בו לא יהיה מוכן ליום העצמאות הקרוב, יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל.

מארגני התיירות משקיעים בתדמית. (צילום: עירית רוזנבלום)
מארגני התיירות משקיעים בתדמית. (צילום: עירית רוזנבלום)

כבל: האגרות בנתב"ג גבוהות מדי

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שעובד בקביעות עם תעשיית התיירות ועם המשרד, אמר שסאגת דירוג המלונות שנמשכה זמן רב "הסתיימה איכשהו בדירוג מאה המלונות המדורגים", שאותם התחייב המשרד לדרג והוסיף שהמשימה הנוכחית היא הורדת האגרות בנתב"ג, שהן גבוהות מדי. הוא הוסיף שיש לו דווקא יחסים טובים עם שר התיירות לוין  ש"כל עוד הוא עוסק בתיירות – הוא עושה עבודה יוצאת מן הכלל, ביחד עם המנכ"ל שלצידו, אמיר הלוי. אני זמין לכל דבר, שרק יבואו תיירים".

נשיא התאחדות המלונות, אמיר חייק, עבר ביעף על הבעיות שתעשיית המלונאות מתמודדת אתן ובהן המחסור בעובדים, הפיקדון שצריך להפקיד בעטיים, הרגוליצה ו"לא אדבר על המטבע. יש כאן ספקולנטים שמשחקים לנו במטבע". עוד אמר ש"יש כאלה שהענף שלנו נראה להם כחוג. ולא, זה ענף כלכלי, ענף שמעסיק עובדים בכל הארץ ויכול להעסיק עובדים מהתעשיה והחקלאות שהמדינה הפנתה להם עורף. נמשיך לשתף פעולה אתכם כי אתם בשר מבשרנו", אמר לחברי לשכת התיירות הנכנסת.

ואילו מנכ"ל אל על, דוד מימון, בירך בשם חברת התעופה באמרו שמרום הוא אחד מאושיות הענף ותרם בהובלתו ובהבנת חשיבותו ובהכנסה שהענף מכניס. "2017 מאופיינת בעליה בתיירות ואל על מהווה 30% מהתנועה האווירית, למרות הצונמי של החברות הזרות. לאל על תמיד יהיה חלק בזה". הוא הודה למרום ואיחל לו הצלחה בהמשך דרכו.

חתן השמחה, שמואל מרום, שלבו רחב מהמחווה המרגשת שנערכה לו, ציין שבמהלך שנות כהונתו עבד עם 14 שרי תיירות. מרום, שהיה מורה דרך ואח"כ כך עבד כסוכן תיירות שנים רבות, חלקן בחו"ל בחברת ישראם, אמר שבשנות ה-60' הגיעו לישראל רק כמה עשרות אלפי תיירים. לדבריו, כיום יש  מדינות עם תיירים במיספר גבוה פי כמה ממספר תושביהן. "בישראל צריך לשאוף ליותר מחמישה מיליון תיירים", אמר מרום, "ישראל חייבת לתכנן לפחות עשרים שנה קדימה, ואולי אפילו דור קדימה: צריך שדות תעופה, מורי דרך, מלונות, כלומר תשתיות ולהגיע אף לשמונה מיליון תיירים. להתחבר לשינויים שקורים, כמו שהתיירות נעשית זמינה 24 שעות בכל מקום ובכל רגע, שהפנאי גדל והטכנולוגיה משתנה, ומי לא יתעורר בזמן לא יעמוד בקצב. המנכ"ל הלוי וראש העיר תל אביב חולדאי מנצלים את המרכיבים הללו", הוסיף והודה לכל המשתתפים, ובעיקר למנכ"ל הלשכה, יוסי פתאל, שעמד מאחורי האירוע.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה