זו העונה לגליל העליון: חוזרים ל"ארץ הגליל"

זה הזמן לפקוד שוב את הגליל העליון, להתפנק בצימרים, לאכול טוב וללגום יין משובח, ליהנות משלל האטרקציות ואפשרויות הבילוי באזור, לפני הקיץ הגדול
נוף גלילי ממצפה נמרוד
נוף גלילי ממצפה נמרוד. המצפה בראש פינה מצפה נקרא על שמו של נמרוד שגב, שנהרג במלחמת לבנון השנייה. (צילום: שוש להב)

ברוכים הבאים לארץ הגליל, ארץ פלגי המים. מי שמגיע לחבל ארץ קסום זה, יחוש את האווירה הגלילית המיוחדת בין ההרים הנישאים והנופים הפתוחים, בין הכרמים ויקבי היין, המרחבים הירוקים והפריחה העונתית הססגונית, נדידת העופות בעמק החולה והצפרים הנלהבים – ארץ הגליל מספקת לכולם את הנופש הכי קרוב לטבע. כאן טרומפלדור חרש בתל חי, הסנדלרייה בקיבוץ איילת השחר עדיין שוקקת נעליים, החלוצים יישבו קיבוצים ומושבים, חרשו, זרעו וקצרו חקלאות, לתפארת מדינת ישראל.

ביקור בארץ הגליל מעניק חוויית בילוי תרבותי לא שגרתי. ניתן לבקר באתרי המורשת והגבורה, להיפגש באופן בלתי אמצעי עם אנשי הגליל בבתים הפתוחים ובגלריות, סיורי סליחות וקבלת שבת בצפת, סיורים בעקבות לוחמים וקרבות, סיורים בעקבות דתות ועוד. לחוש מקרוב את החום האנושי הניכר מכל עבר, להשתכשך בארץ פלגי המים, לקנח בארוחה מגוונת וטעימה לכל חיך ולכל סגנון במסעדות הרבות הפזורות בגליל, ולהישאר ללון בצימרים המפנקים שבאזור.

כאן המקום לטייל, לנפוש ולטעון המצברים. חופשה בהחלט מומלצת. אפשר, כמובן, לטייל באופן עצמאי, אך כדאי בליווי מדריך היודע, ויודע איך להעביר הידע – וכזה הוא זאב פרל, מורה דרך, היסטוריון וחוקר צפת והגליל, שחושף בפנינו את הגליל על יופיו, קורותיו ואנשיו.

מאיר לוי, מנכ"ל החברה הכלכלית גליל עליון,
מאיר לוי, מנכ"ל החברה הכלכלית גליל עליון, המנהלת ומפעילה את עמותת התיירות 'ארץ הגליל' ומסייעת להמשך מיצובו של הגליל כאזור תיירות מוביל. (צילום: שוש להב)

החידושים שצפויים בגליל העליון

החברה הכלכלית לפיתוח הגליל העליון, פועלת כזרוע מבצעת של המועצה האזורית גליל עליון ומשמשת מנוף כלכלי לפיתוח האזור, באמצעות יזמות ופיתוח כלכלי. פעילות החברה מאגדת ארבעה עוגנים מרכזיים: תשתיות, תעסוקה ויזמות, פיתוח עסקי ותיירות. בכתבה זו אתרכז בפן התיירותי. מאיר (כושי) לוי, מנכ"ל החברה הכלכלית גליל עליון ובעבר מנהל כפר הנופש גונן ואושיית תיירות מוכרת בצפון, מספר ש"החברה הכלכלית מנהלת ומפעילה את עמותת התיירות 'ארץ הגליל' ומסייעת להמשך מיצובו של הגליל כאזור תיירות מוביל, בדגש על קשר רציף עם תיירני המועצה". כושי מרחיב אודות הפרויקטים החדשים העומדים בפתח, כמו קידום פרויקט "מרחצאות הבזלת" שיהווה עוגן מרכזי בתיירות החורף בגליל; קידום פרויקט חניון הלילה בגשר להבות (בשיתוף עם קיבוץ להבות הבשן); חניוני יום בתעלה המזרחית (על גדות הירדן); "טעם של פעם" – להתוודע לקיבוץ כפי שהיה פעם, הלול והרפת, חדר האוכל ובתי הילדים, המכבסה והסנדלריה, חיי השיתוף והחברותא, הפרוייקט מיושם בקיבוץ איילת השחר ובשיתוף המועצה (מיועד במיוחד לתיירות נכנסת, אך גם לישראלי שכבר שכח…). כן, יש למה לצפות.

עמותת התיירות גליל עליון, מציעה מגוון מוצרים תיירותיים – החל מתיירות חווייתית, תיירות תוכן, גלריות, אמנים, אנשים וסיפורי מקום, אתרי מורשת, אטרקציות לגדולים ולקטנים ושאר פעילויות ללקוחות מהגליל מהארץ ומחו"ל.

הנה קמצוץ מהשפע המוצע בגליל העליון לכל מבקר על-פי טעמו:

שמן זית בלאדי של "סבא חביב"
שמן זית בלדי של "סבא חביב", בבית הבד מרכז מבקרים שבו ניתן לטעום מכל המוצרים והביקור בו חינם. (צילום: שוש להב)

"סבא חביב" בקיבוץ פרוד

בית הבד "סבא חביב" נמצא בקיבוץ פרוד. במקום פועל מרכז מבקרים שבו ניתן לטעום מכל המוצרים והביקור בו חינם. סבא חביב הוא אחד ממייסדי ענף הזית בגליל. בבית בד עתיק, אבן ריחיים ומכבש ידני, הוא הפיק את שמן הזית המשובח ביותר בגליל. נכדיו של סבא חביב (שהלך לעולמו ב -1982) הם ממשיכי דרכו ומנהלים את בית הבד בקיבוץ פרוד ברוחו והשראתו. ב"סבא חביב" מייצרים גם מוצרים נוספים מן המסורת והתרבות האופיינית – סוגים שונים של זיתים בכבישה טבעית, טחינה שומשום הנטחנת באבן ריחיים בת 200 שנה, סבונים משמן זית המיוצרים בשיטה העוברת מאב לבן. בבית הבד בקיבוץ פרוד ניתן ללמוד על מסורת הפקת השמן ובעונת המסיק (המתחילה בסוף אוקטובר) ניתן לחזות בייצור שמן הזית. כמו כן, לקבל הסברים מפורטים על האיכויות של המזונות והתבלינים המיוצרים על ידם ועל התועלות שבצריכתם.

תערוכת דמויות מעיסת נייר במרכז המבקרים של יקב "הרי גליל"
תערוכת דמויות מעיסת נייר במרכז המבקרים של יקב "הרי גליל" ביראון. במקום מתקיימת טעימת יינות מקצועית למבקרים. (צילום: שוש להב).

יקב "הרי גליל" שבקיבוץ יראון

היקב מהווה בית גידול ליינות איכות הזוכים מדי שנה בתחרויות יין בינלאומיות יוקרתיות. הסיור ביקב חווייתי מאוד ומאפשר להכיר מקרוב כל שלב בתהליך ייצור היין, כולל טעימת יינות מקצועית וכמובן ביקור בחנות היקב, המציעה יינות ואביזרים משלימים. ביקב הרי הגליל מתקיים סיור מרתק בעקבות יינות היקב.

הנוף סביב יקב "הרי גליל" ביראון
הנוף סביב יקב "הרי גליל" ביראון, מרהיב. הכרמים מכל עבר מובילים אל המבנה הייחודי של היקב. (צילום: שוש להב)

הנוף הפראי שסביב והכרמים מכל עבר מובילים אל המבנה הייחודי של היקב, הטומן בחובו חוויה של טעמים וניחוחות. כאמור, היקב מציע סיור מודרך המלווה בחוויה רב חושית הסובבת כל כולה סביב היין. בסיור חווים את מסע הענבים מהכרם ועד לבקבוק, תוך למידה על אזורי גידול, מכלי נירוסטה, חביות עץ, גוף וארומה. היינות מאד איכותיים וטעימים ולצידם הפתעה – תערוכת בובות העשויות מעיסת נייר, הכי אנושיות שיש.

רכיבה על סוסים בחוות בת יער בעמוקה.
רכיבה על סוסים בחוות בת יער שבעמוקה. משתבחת עם השנים ומציעה מגוון פעילויות. (צילום: שוש להב)

"חוות בת יער"

החווה, כיאה לשמה, נמצאת בלב יער בירייה ומציעה מספר אטרקציות: טיולי סוסים,  טיולי ג'יפים ומשחק לייזר אקסטרים. החווה משתרעת בין עצי אורן ושלוות טבע, משקיפה אל הנוף המרהיב של הרי הגליל, הגולן והחרמון,

שף אורי ארנון,
שף אורי ארנון, שף ידוע בגליל, לקח על עצמו את המטבח של חוות בת יער, המתמחה בבשרים. (צילום: עירית רוזנבלום)

במרחק נסיעה של 10 דקות מצומת צפת ומצומת מחניים. החווה הוקמה בשנת 1985, כשהחלום היה להקים חוות סוסים קטנה ולידה מסעדה כפרית. היער המדהים ביופיו, הנופים המשגעים הנשקפים מכל עבר ובעיקר מזג האוויר הייחודי לאזור, זרזו והביאו איתם את הרעיון להקים אתר נופש ביער ביריה.

בהתחלה היו שני קרונות רכבת שהובאו מחיפה וארבעה סוסים שנקנו בכפרים הערביים. תושבי האזור פקדו את החווה מהרגע הראשון, ועברו יחדיו עם המייסדים את כל השלבים הראשונים. במשך הזמן גילו את המקום גם המטיילים ממרכז הארץ, ולאט לאט העסק גדל והתפתח ושמה של החווה נודע בכל הארץ, בעיקר בזכות מסעדת הבשרים. באחרונה הצטרף למסעדה השף אורי ארנון (ממסעדת "ארנולד'ס") ושייף את הפינות. המקום מאפשר רכיבה על סוסים הן במקום והן באזור. מאד מאד מומלץ.

מיטה עם כילה באחוזת דוברובין ביסוד המעלה
מיטה עם כילה באחוזת דוברובין ביסוד המעלה. האתר שוקם ושוחזר בכדי לספר את סיפור האנשים "ההם", (צילום: עירית רוזנבלום)

"מוזיאון דוברובין" שביסוד המעלה

האחוזה מספרת על קורותיה של יסוד המעלה, סיפור על מאבק באתני הטבע ועל אהבה לארץ ישראל ומסופר בה סיפורם של יואב דוברובין (1909) הסובוטניק המפורסם ובני משפחתו. המקום מרשים ביופיו וכולל ביקור בחדרי התצוגה ותכנית אור קולית. אתר אחוזת דוברובין שוקם ושוחזר בכדי לספר את סיפור האנשים "ההם", מאמינים ואידיאליסטים גדולים, שהבינו כי מה שיעשו הוא שיהיה. חלק מהם מתו צעירים, נאכלו בידי הקדחת, חלקם הגיעו לשיבה מופלגת. כמו בכל אתר היסטורי מן התקופה ההיא, יש כאן פיילות ופרימוסים לצד קרש כביסה, יש גם לוחות עם הסברים ותמונות ומצגת אור-קולית. כל אלה יכולים להעיד על מה שהיה ואיננו עוד ובדיוק לשם כך שוקמה האחוזה.את הדרך בה ניתן להפיח רוח חיים בנוסטלגיה, עושים כאן במוזיאון בהרבה אהבה והערכה לאותם הראשונים וזה ממש מסע במינהרת הזמן.

חזי שגב מראש פינה במצפה נמרוד
חזי שגב מראש פינה במצפה נמרוד שהקים ונקרא על שמו של בנו נמרוד שגב, שנהרג במלחמת לבנון השנייה. (צילום: שוש להב)

"מצפה נמרוד" בראש פינה

חזי שגב, תושב המושבה, יסייר ויספר אודות תולדותיה של ראש פינה. כחלק מהסיור, מגיעים למצפה נמרוד – מצפה הנקרא על שמו של נמרוד שגב (בנו של חזי), שנהרג במלחמת לבנון השנייה. תולדותיה של המושבה שזורים בתולדות ההתיישבות היהודית בארץ ובמיוחד בגליל. חזי שגב מספר סיפורים על בתיהם ההיסטוריים של ראשוני המתיישבים בראש פינה, "גיא אוני" דאז.                                                     הסיור המודרך נע בין התקופות, כאשר כל המצטרף לסיור מוצא עצמו בשבילי החלוצים מראשיתו של היישוב, דרך היכרות עם המתיישבים הראשונים שהיו איכרים, בורגנים, אנשי רוח ואנשים קשי יום. משך הסיור כשעה וחצי והתמורה לסיור תועבר לאחזקת "מצפה נמרוד" לזכרו של נמרוד, פינה מטופחת להפליא הצופה על נוף מרהיב. מרגש עד מאד.

פרטים נוספים על ארץ הגליל באתר

* שוש להב – עורכת ראשית של מגזין 'עולם הצילום' ופורטל GoodTmes.

אין תגובות

השאר תגובה