והמנצחת היא: איסלנד

המדינה הצומחת ביותר בתיירות באירופה ב-2016 היא איסלנד. לפי נציבות הנסיעות האירופית, הביקוש לתיירות באירופה ממשיך לגדול ומראה עמידות למרות האתגרים הבטחוניים
טבע ייחודי, רכיבה על סוסים, דיג, שיט, אופנועי שלג על גבי קרחונים, טיולי אופניים, טיולי חורף ברכבי שטח וצפייה בלווייתנים, הם רק חלק מהפעילויות שיש לאיסלנד להציע. (צילום: iceland.is)
טבע ייחודי, רכיבה על סוסים, דיג, שיט, אופנועי שלג על גבי קרחונים, טיולי אופניים, טיולי חורף ברכבי שטח וצפייה בלווייתנים, הם רק חלק מהפעילויות שיש לאיסלנד להציע. (צילום: iceland.is)
Monitour ads

מן הדו"ח האחרון של נציבות הנסיעות האירופית (European Travel Commission (ETC – שמתייחס לרבעון הרביעי של 2016, עולה כי הגידול בתיירות לאירופה, שעמד ברבעון האחרון של 2015 על 5%, הושפע מהיעדים שנדרשו לשקם את תדמיתם הבטחונית בעקבות אירועי הטרור שארעו בשנה שעברה. "אירופה, האזור המתוייר ביותר בעולם, רשם 620 מיליון כניסות תיירים בינלאומים ב-2016, עליה של 2% בהשוואה לאותה תקופה ב-2015", נמסר מהנציבות.

חברת WOW AIR האיסלנדית, אמורה להתחיל לטוס בקיץ שש פעמים בשבוע בין תל אביב לריקייאוויק. (צילום: יח"צ)
חברת WOW AIR האיסלנדית, אמורה להתחיל לטוס בקיץ שש פעמים בשבוע בין תל אביב לרייקייאוויק. (צילום: יח"צ)

איסלנד נשארה בראש היעדים הצומחים עם 40% גידול בתיירות הבינלאומית, וזאת עוד לפני תחילת הטיסות של חברת טיסות-הלואו קוסט האיסלנדית WOW AIR לישראל. החברה הגישה בקשה לטוס בין תל אביב לרייקיאוויק בירת איסלנד החל מחודש יוני, ל-6 טיסות שבועיות בין המדינות.

אחרי איסלנד ניצבת קפריסין, שהציגה אף היא גידול יוצא דופן של 20% וסלובקיה עם גידול של 19%, עליות שנזקפות לזכות הגידול בקישור האווירי שלהן על ידי טיסות מיעדים שונים וכן היותן יעדי חופשה לכל עונות השנה.

בולגריה הציגה אף היא גידול נאה של 16% ולצידה היעדים סרביה ופורטוגל עם 13% גידול כל אחת, כאשר לפי הערכת מחברי הדו"ח, הן נהפכו ליעדים החביבים על ציידי דילים.

יוון, מתחרתה של קפריסין, הציגה גידול של 3.5% בלבד בחודשים ינואר-ספטמבר 2016.

מנגד, בעיות של בטחון ובטיחות הורידו את מספרי התיירים לטורקיה ב-31% ואת מספרי התיירים לבלגיה ב-14%, בעוד מטבע הפרנק השוויצי החזק החליש את התיירות לשוויץ ב-2%.

קפריסין. הציגה אף היא גידול יוצא דופן – 20% וניצבת במקום השני אחרי איסלנד במדד העליה בתיירות אליה. (צילום: יח"צ)
קפריסין. הציגה אף היא גידול יוצא דופן של 20% וניצבת במקום השני אחרי איסלנד במדד העליה בתיירות אליה. (צילום: יח"צ)

הפאונד החלש לא פגע בתאוות הנסיעות של הבריטים

אדוארדו סנטנדר, מנכ"ל הארגון ETC, קבע כי "יעדי התיירות האירופיים מודעים לצורך להישאר תחרותיים בסקטור שמאמץ את הצרכים המשתנים של התיירים הן מהיעדים המסורתיים והן מהיעדים הצומחים". לדבריו, רק דרך שיתוף פעולה בין רשויות התיירות האירופיות, תוכל אירופה להישאר יעד תחרותי ולחזק את התיירות הנכנסת.

עם זאת, התיירות לאירופה עדיין נסמכת בכבדות על התיירים של מדינות אירופה השונות עצמה. כמה מהיעדים דיווחו על גידול דו-ספרתי של תיירים מגרמניה ומצרפת, שתרמו ליציבות הכלכלית באזור מדינות האירו. בממלכה המאוחדת, הפאונד החלש לא פגע בתאוות הנסיעות של הבריטים, וכמעט כל יעד שני דיווח על גידול דו-ספרתי של תיירים ממנה.

התיירות מרוסיה משתפרת בהדרגה עם גידול ניכר ביעדי המזרח התיכון והמדינות הבלטיות. זרם של תיירים רוסים צפוי בכל שנת 2017.

גם מארצות הברית נרשם גידול לאירופה: כ-27,4 מיליון תיירים נרשמו ב-2016, המהווים גידול של 8% יחסית ל-2015, גם בזכות חוזקו של הדולר, מצב כלכלי טוב וירידה במחירי הטיסות. עם זאת, סבורים בארגון, יש להמתין ולראות האם מגמה זו תימשך, לאור רתיעתו של נשיא ארה"ב החדש, דונלד טארמפ, מגלובליות.

דווקא מהשוק שממנו צופים כולם גידול מאסיבי, סין, נראה שחלה האטה בתיירות ונרשם גידול של 2% בלבד יחסית ל-2015, בשל דאגה מבעיות בטחון.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה