התאחדות המלונות: נגד היטל מס על העסקת עובדים זרים

מבקשת להצטרף לדיון בנושא הגבייה הרטרואקטיבית של היטל מס בגובה מיליארדי שקלים על רשתות ישרוטל ואורכידאה, לשלם היטל של 20% גם על מבקשי המקלט
מלון סטאי כנרת החדש של האחים נקש. המלונות שימשו, בעידוד המדינה, אכסניית תעסוקה טבעית לאלפי עובדים מבקשי מקלט (צילום: אסף פינצ'וק)
מלון סטאי כנרת החדש של האחים נקש. המלונות שימשו, בעידוד המדינה, אכסניית תעסוקה טבעית לאלפי עובדים מבקשי מקלט (צילום: אסף פינצ'וק)

ביום חמישי ביקשה התאחדות המלונות בישראל להצטרף כ"ידיד בית המשפט" לבקשה לדיון נוסף בבית המשפט העליון, לטובת רשת מלונות ישרוטל וחברת מלונות אורכידה של האחים נקש.

זאת לאחר שהארגונים העסקיים המייצגים, תחת הנהגתו של שרגא ברוש, התאגדו על מנת לשתף פעולה בעקבות פסיקתו של בית המשפט העליון. לפי הפסיקה, על המעסיקים לשלם היטל של 20% גם על מבקשי המקלט מאריתריאה ודרום סודן בעלי רישיון שהייה זמני – אשר מוגדרים כ"שוהים מוגנים" ו"מנועי הרחקה" על ידי בית המשפט העליון, כפי שנדרש מהעסקתם של עובדים זרים מיובאים על ידי חברות כוח אדם .

התאחדות המלונות בישראל ונשיאה אמיר חייק, אומרים בבקשה להצטרף כ"ידיד בית המשפט" לדיון, כי ההתאחדות היא ארגון המעסיקים הייצוגי של המלונות והמלונאים בישראל. לדברי עורכי הדין, אחרי שערעורי המס נדחו, נפסקה הלכה עקרונית חדשה ולפיה מעסיקים המעסיקים "מנועי הרחקה" ומבקשי מקלט יוצאי אריתריאה וסודן היושבים בישראל מכוח רשיונות שהייה זמניים, חבים בהיטל העסקת עובדים זרים, בדומה להסדר החל על מעסיקי עובדים זרים.

לטעמה של התאחדות המלונות, פסק הדין טומן בחובו השלכות-רוחב מהותיות, קרדינליות והרות-גורל, אשר קרוב מאד לוודאי שיטילו חורבן והרס על מעסיקים רבים בענף המלונאות – השלכות שיש לפרט ולדון בהן.

יתרה מזו, מציינים עורכי הדין של ההתאחדות, התאחדות המלונות סבורה כי פסק הדין הוא בעל השפעות מקרו-כלכליות, אשר חורגות בהרבה מעניינם של הצדדים להליכים הנוכחיים, ואשר נוגעות ורלוונטיות לכלל המשק הישראל. בפרט, השפעה כבדת-משקל ומהותית במיוחד תורגש בענף המלונאות.

"כגוף היציג של ענף המלונאות בישראל, אשר יכול לשפוך אור מלא על השלכות פסק הדין על המעסיקים בענף המלונאות, ההתאחדות מבקשת להצטרף כ'ידיד בית המשפט' בהליכים שבכותרת. מובהר, כי לטעמה של ההתאחדות מן ההכרח לקיים דיון נוסף בתיק זה, אשר במסגרתו יוצגו וייבחנו השפעותיו הדרמטיות של פסק הדין כאמור לעיל, וככל שתתקבל הבקשה להצטרף כ'ידיד בית המשפט', בכוונת ההתאחדות להגיש בקשות מתאימות ובכללן להגיש כתב טענות מנומק התומך בבקשה לקיומו של דיון נוסף ביחס לפסק הדין", נכתב בבקשת התאחדות המלונות לבתי המשפט.

העסקים חשופים להוצאה של כ- 1.5 מיליארד שקל

מלון פאבליקה החדש של רשת ישרוטל בהצליה פיתוח. לפסק הדין השלכות שיטילו חורבן והרס על מעסיקים רבים בענף המלונאות. (צילום: יח"צ)

התאחדות המלונות היא אחד הארגונים אשר הגישו ביום חמישי החולף לבית משפט העליון בקשה להצטרף כידיד בית המשפט באמצעות עו"ד שי תקן ממשרד פישר בכר.

הארגונים פנו לבית המשפט העליון בבקשה לדיון נוסף, היות ולפסיקה זו משמעויות מקרו-כלכליות מצרפיות על כלל המשק והמערכת הבנקאית, שעה שהעסקים חשופים להוצאה של כ-1.5 מיליארד שקל  בגין שומות המס של ההיטל, אירוע שיביא עסקים רבים לקריסה כלכלית.

כמו כן, הועברה פנייה גם לחברי הכנסת בוועדת הכספים על מנת לקיים דיון דחוף  ולהורות לרשות המיסים לא להחיל את  ההיטל באופן רטרואקטיבי, מאחר וישנה סכנה ממשית לסגירת אלפי עסקים קטנים ולפיטורי אלפי עובדים כתוצאה מכך.

ובינתיים, בעקבות פסק הדין, רשות המיסים ממהרת ומסתערת בימים אלו על בעלי העסקים – ביניהם מסעדות, חברות ניקיון ומלונות אשר שימשו בעידוד המדינה אכסניית תעסוקה טבעית לאלפי עובדים מבקשי מקלט, ודורשת לגבות רטרואקטיבית היטל המס.

מדובר בעלויות כבדות, מפתיעות ובלתי מתוכננות שלא נלקחו בחשבון ע"י העסקים בתמחור של שירותיהם ומוצריהם  וקיים חשש וודאי שמסעדנים, חברות ניקיון, בתי המלון ועסקים קטנים, בינוניים וגדולים, יעמדו בסכנת קריסה כתוצאה מגזירה קשה זו.

הארגונים היציגים מציינים כי חשוב לזכור כי ההיטל עבור מבקשי המקלט לא נכלל בחשבון בתקציב המדינה ועל זה העידו עדים שונים במסגרת ההליך שהתנהל בביהמ"ש.

עורכי הדין כותבים כי: "יודגש כי המדינה עצמה את עיניה במשך שנים ואף  עודדה את בעלי העסקים לקלוט עובדים אלה לעבודה על מנת ש'לא יסתובבו ברחובות, יידרדרו לפשע וישהו במרכזי הערים'. הם מעולם לא הוגדרו כעובדים זרים, אולם, לפתע  שינתה המדינה את מדיניות המס ביחס להעסקתם והחלה דורשת מהמעסיקים לשלם היטל בגובה 20% בגין מבקשי המקלט המועסקים בענפי המסעדות, המלונאות והניקיון", טוען ארגון המעסיקים.

לדבריו , "העובדים מבקשי המקלט, להבדיל מעובדים זרים, הגיעו לכאן שלא כדרך עובדים זרים מוסדרים והעסקים התבקשו לסייע בקליטתם לעבודה, על כן, אין הצדקה להטיל היטל ואף לבצע גביה רטרואקטיבית. בהעסקתם, סייעו העסקים למדינה בכך שהם משתכרים ויכולים לקיים את עצמם, משולם להם ביטוח רפואי, לעיתים רבות מקבלים מגורים, כל זאת על חשבון המעסיק. דבר זה חוסך למדינה הון עתק. חשוב לציין, שעובדים אלה לא באו/באים על חשבון עובדים ישראלים, אשר ממילא אינם מגיעים לעבוד במקצועות אלה, למרות מאמצי הגיוס הנואשים והנעשים כל העת ללא הצלחה".

הארגון מוסיף כי על פי פסיקת ביהמ"ש העליון יש לשלם את ההיטל, אך יחד עם זאת, קבעו שלושת השופטים כי ראוי והגון שבעת הגביה תתחשב רשות המיסים באי הבהירות שנוצרה (בעקבות פסיקות סותרות, קנסות וריביות) וקראו לדרג הבכיר ברשות המיסים לתת את הדעת לגביה צודקת.

"אתמול (ד') הופתענו לגלות בתקשורת כי רשות המסים גיבשה מתווה הקלות לבעלי העסקים החייבים בהיטל, ללא הדברות עם ראשי הארגונים ובאופן חד צדדי".

עו"ד אילן שמעוני, יו"ר ארגון חברות הניקיון: "זוהי גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה, הדבר יוביל לקריסתם של עסקים רבים ופגיעת רחבת היקף לעובדי הניקיון, לחברות ולמשק הישראלי".

אין תגובות

השאר תגובה