הקרוואנים: לטייל בחו"ל עם הבית

תערוכת הקרוואנים השנתית ה-CARAVAN SALON מושכת את מקצועני הז'אנר מדי שנה לדיסלדורף שבגרמניה. אז מה חדש בגזרה?
תערוכת הקרוואנים. אלפי חובבי קרוואנים באים להתעדכן בחידושים בענף בתערוכה הגדולה ביותר בתחום. (צילום מהאתר)
תערוכת הקרוואנים. אלפי חובבי קרוואנים באים להתעדכן בחידושים בענף בתערוכה הגדולה ביותר בתחום. (צילום מהאתר)
Monitour ads

החידוש האחרון בגזרת הקרוואנים הוא, מסתבר, קרוואן חשמלי שהוא גם בעל מנוע חשמלי ופאנלים סולאריים על דפנותיו, להכפלת אספקת החשמל, לשימוש בו ללא התחברות לחשמל.

בעוד התחרות בין המלונות לחברות השכרת דירות לטווח קצר כמו Airbnb הולכת ומתלהטת, ממשיך ענף הקרוואנים להראות נוכחות ברחבי אירופה. משפחות נודדות ממקום למקום, חוצות מדינות, מטיילות בערים, חונות בחניונים מסודרים והכל בלי לפקוד ולו חדר מלון אחד.

מגלים קרוואן חדש בתערוכת הקרוואנים בדיסלדורף. (צילום מהאתר)
מגלים קרוואן חדש בתערוכת הקרוואנים בדיסלדורף. (צילום מהאתר)

בסוף חודש אוגוסט ובתחילת חודש ספטמבר, כמו אצל כת מאמינים העולה לרגל למקדש שלה, ניתן לראות בכבישי גרמניה אלפי קרוואנים ובעליהם, מסוגים וגדלים שונים, נוהרים לכיוון העיר דיסלדורף מדנמרק והולנד שבצפון, מאיטליה וספרד שבדרום, מצרפת ואנגליה שבמערב, קרואטיה, סלובניה והונגריה במזרח וכמובן מכל רחבי גרמניה. פני כולם למרכז התערוכות של העיר דיסלדורף Messe Düsseldorf לתערוכת הקרוואנים השנתית ה-CARAVAN SALON  שהתקיימה גם השנה.

צפריר ישי, מנכ"ל ראלי קרוואנים, שהוא מרכז סיטונאי להשכרת קרוואנים בחו"ל, ביקר בתערוכה והוא מתאר: "קרוב ל-10,000 קרוואנים מגיעים לחניון הקרוואנים הגדול באירופה. מרביתם מגיעים יום לפני הפתיחה התערוכה. כל החניון ממוחשב והם מתמקמים בשורות מסודרות אין-סופיות בתוך יום אחד. אירוע הפתיחה מתקיים במתחם האוהלים עם תזמורות, בירה, עוף צלוי ונקניקיות במיטב המסורת הגרמנית."

בבוקר הפתיחה לקהל הרחב נוהרים עשרות אלפי הקרוואניסטים ורצים לראות את המוצגים באולמות השונים והאולמות מחולקים לפי נושאים: קרוואנים נגררים, קרוואנים אחודים קטנים, קרוואנים אחודים בינוניים, רכבי ענק ויוקרה. כמו כן, כל אולם מחולק לחברות ולדגמים שונים.

אולם תצוגה שלם מוקדש לרכבי שטח ואוהלים. אולם גדול מוקדש לנושא טכנולוגיות לקרוואנים, שבו מציגים כל יצרני הרכיבים השונים אשר מהם נבנים הקרוואנים מאמצעי חימום או מיזוג ומקררים, דרך הרכבים עצמם, שעל בסיסם מרכיבים את הקרוואנים.

בתוך התערוכה גם אולם המוקדש לתיירות בקרוואנים, שבו מציגות חברות תיירות חניונים מכל אירופה וארגוני קרוואנים שונים. במרכז הירידים יש אולם שמספר את ההיסטוריה של הקרוואנים, כולל דגמים עתיקים.

בתערוכה מציגים כל היצרנים החשובים באירופה מהחברות הגדולות כמו היימר Hymer, דטלפס Dethleffs, הובי Hobby וחברות בינוניות כמו ברוסטנר Bürstner, יורמוביל Eura Mobil, אדריה Adria, רימור RIMOR, אהרון Ahorn, שנסון Chausson ועד לחברות הקטנות המייצרות דגמים בודדים. חברות טכנולוגיה כמו טורמה Truma יצרנית החימום והמיזוג והענקית וכמובן חנויות מכירה של ציוד.

החברות מציגות את מרבית הדגמים שלהם וכן חידושים לקראת שנת 2018.

פנלים סולריים לקרוואנים חשמליים. חסכון ניכר בדלק. (צילום: צפריר ישי)
בחזית, מכונית פיאט עם קרוואן נגרר משנות החמישים מתוך מוזיאון הקרוואנים. ברקע קרוואנים משנת 2018. (צילום: צפריר ישי)

מיטת קומותיים בדגמי המולטיוואן

בתערוכה מציגים מגוון גדול של חניונים מאוסטריה, סלובניה, גרמניה וספרד וכמובן ניתן לראות עמדות גם של חברות ההשכרה האירופיות כמו מקרנט McRent  העובדת עם היצרן דטלפס Dethleffs, חברת טורינג קאר TOURING CARS העובדת עם היצרן הובי Hobby ועוד.

בתערוכת התיירות מציגות חברות המארגנות טיולי קרוואנים ברחבי העולם או המציעות ספרי מידע וחניונים וארגונים ומועדונים בתחום הקרוואנים.

לדברי ישי, בין החידושים השנה ניתן לראות עיצובים חיצוניים חדשים כמו מתיחת הפנים שעשה חברת היימר לדגם הקלאסי שלה, שיפורים במבנה הפנימי כמו הפיכת המיטה האחורית בדגמי המולטיוואן למיטת קומותיים, שמאפשר מקומות לינה לשני מבוגרים ושני ילדים.

אולם החידוש הגדול ביותר השנה הוצג בחברת דטלפס, עם הקרוואן החשמלי. החברה הציגה גם דגם קונספט חדש של קרוואן נגרר, אשר משתמש בצורה ייחודית במרחב הקרוואן ובכל סביבתו החיצונית, אשר בדרך כלל לא נעשה בה שימוש.

התערוכה מיועדת לאנשי המקצוע, למטיילי הקרוואנים ולכל מי שמתעניין בתחום.

לדברי ישי, מחיר רכישה של קרוואן באירופה נע בין 30 אלף אירו ל-60 אלף אירו לקרוואן אחוד, ובין 5,000 ל-15,000 אירו לנגרר.

שימוש במרחב שסביב הקראוון לרווחת המשפחה והילדים. (צילום: צפריר ישי)
מגרש משחקים בתערוכה לרווחת הילדים הרבים שהגיעו עם משפחותיהם. (צילום: צפריר ישי)

למי מתאים טיול בקרוואן?

צריך להיות ברור מהתחלה שככל שהקרוואנים משתכללים ומתרווחים – עדיין מדובר על מרחב מחייה קטן יחסית שבו שוהים כולם ביחד ובו עושים כולם הכל: ישנים, מסתובבים, אוכלים וגם הולכים לשירותים.

ישנם שני סוגים עיקריים של קרוואנים: קרוואן נגרר שגוררים בעזרת מכונית רגילה, וקרוואן אחוד, שהוא יחידה אחת. היתרון שבקרוואן נגרר הוא האפשרות לנתקו ולהשאירו בחניון ולהשתמש ברכב הפרטי לטיול בסביבה שבה נופשים. הדבר נוח ביותר אם רוצים להיכנס ברכב לתוך הערים. הקרוואן האחוד, לעומת זאת, מאפשר גמישות גבוהה יותר בהתנהלות במהלך הטיול ואותו ניתן להשכיר לתיירים המגיעים בטיסות ליעד הטיול שלהם כמו אירופה, אוסטרליה, וארצות הברית.

היתרון הוא כמובן שאין צורך לעשות צ'ק אין וצ'ק אאוט במלונות, והכל מתחת ליד: מקלחת עם מים חמים, מטבחון עם כירים וארונות מטבח, מיטה, ארונות ופינת שינה. יתרון גדול הוא הגמישות בשינויים במהלך הטיול בעקבות שינוי במזג האוויר, למשל.

מדי פעם חייבים להגיע לחניון מסודר כדי לטעון את המצבר של הקרוואן או למלא מים במכל שמזין את הברזים במטבח, במקלחת ובשירותים. וצריך גם לרוקן את הפסולת מדי פעם.

שכירת קרוואן קטן או בינוני תהיה בדרך כלל זולה מעלות שכירת רכב ותשלומים עבור בתי מלון, מסעדות וטיפים. במיוחד כדאי הדבר למשפחות המטיילות עם ילדים. ככל שמקדימים להזמין – המחיר טוב יותר, כמו בטיסות.

בין התכנונים שיש לעשות הוא מציאת טיסות שמאפשרות להגיע ליעד לקבלת הקרוואן בשעות הפעילות, שכן הטיסות הזולות בעיקר מגיעות בשעות הלילה, מה שדורש להעביר את הלילה הראשון בבית מלון.

חוויות ועצות של מטיילים בקרוואנים אפשר למצוא למכביר ברשתות החברתיות בפורומים שונים.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה