הפליטים והתיירות – גרמניה מתייצבת מול המציאות החדשה

ברלין בחורף. אירופה הישנה - גבולות חדשים. (צילום: DZT)
Monitour ads

ביריד התיירות ITB בברלין בחודש הבא, יתקיימו ימי דיונים שיעסקו בהשפעת תופעת הפליטים מהמזרח התיכון על התיירות בגרמניה ובאירופה. סיכונים או גם סיכויים?

מזה חודשים רבים שסוגיית הפליטים מהמזרח התיכון באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אינה מתמקדת רק בפוליטיקה, אלא גם בענף הנסיעות. ביריד התיירות הבינלאומי ITB, שיתקיים בין ה-8-13 במארס בברלין, ייבחנו היבטים שונים של סוגיה זו. מדענים יספקו תובנות ואנשי מקצוע בתחום התיירות יתייחסו לנסיונות המעשיים שלהם, למשל, של שילוב פליטים במקום עבודה.

בפאנלים השונים ייעשה נסיון לבחון את ההשתלבות של הגירת הפליטים בתעשיית התיירות והשפעתה על זרימת התיירות – יימסרו דיווחים על נסיונות מעשיים וממצאי המחקרים העדכניים

כחלק מהדיון על "התיירות והביטחון לאור האירועים האחרונים", למשל, יבחנו חברי הפאנל כיצד האיום הבטחוני הגדל באזורים רבים, פיגועים והקשחת ביקורת הגבולות, יכולים להשפיע על התיירות. מומחים ינסו להסיק מה יהיו פני התיירות ב-2016 מצבר ההזמנות המוקדמות אצל חברות התעופה, ואיך יעדים יכולים להגביר את בטחונם בימים אלה של משבר. בדיון ישתתפו מומחים לטרור בינלאומי, בטחון פנים, חוקרים ומומחה לניהול משברים ובטחון.

בשנה שעברה הגיעו לברלין כ-80,000 פליטים ומספר דומה צפוי לשטוף את העיר גם השנה. בעיר כבר הוחרמו 50 אולמות ספורט כמקלטי חירום ובשדה התעופה לשעבר טמפלהוף צפויים להיות משוכנים כ-7,000 פליטים. בנסיון למצוא לפליטים מעין סידור של קבע, החליט הסנאט של ברלין לשכור בתי מלון למגורי פליטים. לפי התשקיף של קבוצת פתאל מלונות, נכנס בדצמבר 2015 לתוקף הסכם שכירות שחתמה החברה מול הרשויות בברלין להשכרת בית המלון לאונרדו איירפורט שבעיר, הכולל 151 חדרים, למטרת הלנת מבקשי מקלט מדיני ופליטים. מלון נוסף המשמש למטרה דומה הוא Spreewald Inn הממוקם בברדנבורג וכולל 60 חדרים והחברה פועלת להשכיר גם את מלון Berlin City Sud הכולל 82 חדרים למבקשי מקלט ופליטים, או לחילופין למכור אותו.

אינטגרציה ושלום באמצעות תיירות

במסגרת דיון על תיירות אחראית, לדוגמה, יידון גם נושא הפליטות. בדיון "אירופה הישנה, גבולות חדשים" ידבר עיתונאי של הטלוויזיה הגרמנית על ההשפעה של משבר הפליטים על תיירות וכיצד הפכה תעשיית התיירות מעורבת באירועים פוליטיים. בדיון ישתתפו גורמים דתיים נוצריים, מייסד ארגון פליטים וגם כתב צבאי שיחלקו את חוויותיהם.

ביריד יוצגו ממצאי המחקרים הבינלאומיים האחרונים בהקשר של תעופה, הגירה ותיירות, שכן זרם הפליטים ברחבי אירופה מציב אתגרים מרכזיים גם עבור יעדי תיירות כגון ירדן, טורקיה, יוון ואיטליה. בדיון ידברו המשתתפים על רגשי העוינות המתעוררים, מול הסיכוי בסוגי אירוח חדשים. בין הדוברים, מומחים ויועצים של ארגון התיירות העולמי של האו"ם (UNWTO) ואנשי אקדמיה.

דיון אחר יתן כדוגמה את אלבניה, שבה מעורבות גרמנית סייעה לפתח את התיירות, ומגוון רחב של מוצרי תיירות עזרו להגביר את כלכלת המדינה, וייבחן האם לתופעה כזו עשויה להיות השפעה על נטיות הגירה.

בדיון בנושא "הפליטים באים. מה זה אומר עבור תעשיית התיירות?". בין הדוברים, מנהל מלון ואחד מעובדיו שהגיע לגרמניה כפליט. מומחים ואנשי תיירות ישוחחו על הסיכויים והאתגרים שמציבה בפניהם ההגירה ויציגו כמה דוגמאות חיוביות דווקא. מזכ"ל ארגון התיירות העולמי טאלב ריפעי, יעניק באירוע שארגן המכון הבינלאומי לתיירות באמצעות תיירות – The International Institute for Peace through Tourism – IIPT – עיטורים לנשים שפעלו לקידום השלום.

מארגן התיירות עזיז אבו-סארה ידבר על הדרך שבה תיירות יכולה למנוע עימותים אלימים וידגים איך יוזמות שלום והצלחה עסקית יכולים להשתלב בתעשיית הנסיעות.

פאנל נוסף יעסוק בהזדמנויות ובאתגרים הנובעים קליטת הפליטים בשוק התעסוקה הגרמני. בין השאר יוצג בו הפרויקט "מולתקא: מוזיאונים, מקום מפגש – פליטים כמדריכים במוזיאונים בברלין", המספק קורסי הכשרת מדריכי מוזיאון לפליטים סורים ועיראקים, כך שיוכלו להציע סיורים למבקשי מקלט בשפתם.

משתתפי הפאנל יענו על שאלות הקהל ויתנו טיפים איך אנשים בברלין יכולים להיות מעורבים ביוזמות השונות. בנוסף, פרוייקטGerman Now! יתן מידע על הקורסים שלו לפליטים.

תוכנית טלוויזיה מיוחדת תוקדש ביום ראשון ה-13 במארס לבחינת ההשפעה של האיומים האיסלמיים על התיירות במדינה.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה