הנוסחה הלא סודית לחיים מושלמים

Monitour ads

יש גם חדשות טובות: כשנתקלים בעיר שבה קשה למצוא מקום במסעדה טובה אלא אם כן הזמנת מקום יום לפני – כנראה שמשהו טוב קורה. והיא גם לגמרי באירופה

ולנסיה היא עיר נמל במזרח ספרד. אירופה מזרח-תיכונית, שמש, אנשים שמחים, אוכל טרי וזול. אין פלא שתיירים לא מפסיקים להציף אותה בשנים האחרונות, הישראלים עוד לא כבשו אותה, אבל נראה שזה רק עניין של זמן.

אז מה הפך את ולנסיה לאטרקטיבית ואת הוולנסיאנים לאנשים נעימים ונינוחים? ניחשתם נכון…רווחה כלכלית.

בשנים האחרונות מתאוששת ולנסיה במהירות מהמשבר האחרון שפקד גם את אירופה, מה שמשאיר אותה כיום עם שכר זהה לספרדים של ברצלונה או מדריד – אך עם הוצאות מחייה נמוכות יותר מפי שניים. הנדל"ן עדיין זול מאוד והאוכל הטרי והזמין מגיע כמעט כולו רק מהאזור. אין פלא שהמסעדות מלאות כל הזמן בעיקר במקומיים עם כסף פנוי, מה שהופך את החיים בוולנסיה לכמעט מושלמים.

שכר גבוה, הוצאות זולות והרבה זמן פנוי, אין פלא שאוהבי החיים הוולנסיאנים קצת מכורים לספורט. ואם כבר ספורט – אז איך אפשר בלי כדורגל. הדת האהובה על הספרדים לא פסחה על ולנסיה, שחלק מהדי-אן-איי שלה הוא כמובן איצטדיון מסטאייה המפורסם של הקבוצה המפורסמת.כשמדברים על ולנסיה, נראה שמדובר קודם כל באיצטדיון ורק אח"כ בעיר שנבנתה מסביב לו.

האקווריום המפורסם. (צילום: איתי שבו)
האקווריום המפורסם. (צילום: איתי שבו)

במלונות מתמקדים בשירות ולא בכוכבים

עד כאן זה נשמע כמעט טוב מדי. תוסיפו לכל זה שינוי פוליטי מרענן וצעיר של השנים האחרונות, שהבין על איזה צד של הפרוסה מרוחה החמאה ונושא על דגלו את התיירות – מגוון רפורמות חכמות שנותנות עוד קצת תנופה לתיירות. קחו, למשל, את הרעיון שחצי מכל יורו שהעיר משקיעה בתייר חייב לחזור לתושב. אסטרטגיה שהוכיחה את עצמה במהלך הזמן. פשוט לראות וללמוד.

בעיר ניתן למצוא מלונות מעולים, לאו דווקא 5 כוכבים מהסיבה הפשוטה – כל כוכב מעלה את תשלום המיסים של המלון, לכן המלונאים מתמקדים יותר במלון ובשירות ופחות בכמות הכוכבים.

אי אפשר שלא להזכיר את העיסוק האובססיבי של העיר בקרנבל הזיקוקים והאש שמתקיים בכל שנה בין ה- 16-19 במארס – חגיגות הפאייאס. חגיגות המסמנות את סיום החורף ותחילת האביב. עוד תוצר נפלא של הרבה זמן פנוי…חייבים לבחור בקפידה את הבובות שיעלו על המוקד ואת המנעד המסויים של הזיקוקים שיזכו להישמע ביום הקרנבל מחריש האוזניים, חוויה מטורפת וקצת הזויה.

ביקור בוולנסיה, בטח עם ילדים, מחייב קפיצה לאקווריום המושקע שנמצא במרכז העיר בקומפלקס ארכיטקטוני מרהיב. המבנים המיוחדים כבר הפכו לסמל המאפיין את ולנסיה. באופן כללי, העיר השקיעה לא מעט בכל מה שקשור לאדריכלות, גשרים, כיכרות ומבנים. הכל הופקד בידיהם של מיטב הארכיטקטים בעלי שם עולמי. לא חסכו גם פה.

חוץ מהיופי החדש והמושקע, אי אפשר שלא להתייחס לישן. העיר עתיקה של ולנסיה, עמוסת ההיסטוריה הנוצרית תופסת חלק מרכזי ביותר בעיר עם שלל מונומנטים, כנסיות ומוזיאונים. כמובן, בשילוב מודרני של חנויות ומסעדות מקומיות, כמעט בכולם ניתן למצוא את הפאייה המסורתית. כנראה המנה הנמכרת ביותר בעיר. אם ממש תרצו, גם ילמדו אתכם איך מכינים אותה.

רוב מוצרי המזון גדלים בסביבה. טרי וזול. (צילום: איתי שבו)
רוב מוצרי המזון גדלים בסביבה. טרי וזול. (צילום: איתי שבו)


3-4 ימים רגועים וטעימים

אז מה היה לנו? אוכל מקומי טרי וזול, שופינג מטורף, שילוב של היסטוריה והתחדשות, חיי לילה סוערים, חופי ים לבנים, מקומיים חייכנים ושבעים עם כסף פנוי בכיס. בקיצור, יופי של יעד לא רחוק מישראל, נהדר ל 3-4 ימים רגועים וטעימים. מבחינת מחירים, החל מחודש אפריל אפשר למצוא חבילה של 3 לילות בעיר, סדר גודל של -550$ לאדם.

אז לפני שמתחילים עם ההשוואות והקנאה, כדאי לדעת שיש לפחות משהו אחד משותף לישראל ולונסיה: רואים אותם בכל מקום, גאווה היסטורית ולאומית אצל שני העמים – התפוזים!

הכותב היה אורח חברת אשת טורס

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה