הממשלה אישרה הקמת "שביל חוצה ישראל" תיירותי חדש

משרד התיירות יעמוד בראש צוות הפיתוח. החברה להגנת הטבע: מלבד סימון שביל ישראל, החברה סימנה ועדיין מסמנת, שבילי טיולים בכל הארץ, בהם גם יהודה ושומרון והגולן
Monitour ads

הממשלה אישרה היום החלטה להקמת שביל תיירותי לאורכה ולרוחבה של ישראל. מדובר בדרך אתגרית ותיירותית אשר תאפשר את הצגת הגיוון הנופי והתרבותי של הארץ. כידוע, בישראל מסומן כבר שביל חוצה ישראל עשרות שנים.

על-פי ההחלטה, מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, יעמוד בראש צוות שיכלול את המשרד לפיתוח הנגב, הפריפריה והגליל, קק"ל ורשות הטבע והגנים. משרד התיירות יתקצב ב-10 מיליון שקלים גיבוש הצעה לתכנית.

במשרד התיירות מציינים כי תהיה זו הפעם הראשונה שבה הממשלה לוקחת חלק בפרויקט מסוג זה.

שר התיירות יריב לוין על רקע עכו. תיירות הפנים עלולה להגיע לתקרת הזכוכית שלה. (צילום: איתמר גרינברג)
שר התיירות יריב לוין על רקע העיר עכו. לפזר את ההכנסות מתיירות בפריפריה. (צילום: איתמר גרינברג)

במשרד סבורים כי על רקע שבירת שיא כל הזמנים בכניסות תיירים בשנה האחרונה, והצורך לגוון ולהרחיב את אפשרויות הטיול בישראל – הדרך המוצעת תאפשר למנף את התיירות בכל רחבי הארץ: חבל הארץ הצפוני המאופיין בנופים ירוקים ומאגרי מים, חבל הארץ הדרומי המאופיין בנוף מדברי, דרך המאפשרת הליכה בין אתרים קדושים, וכיוצא באלה.

משרד התיירות, בתיאום ובשיתוף צוות בחינה בין-משרדי, יגיש לממשלה בתוך 120 יום את המלצותיו לתכנית אסטרטגית לפיתוח השביל. המלצות הצוות יכללו את מתווה השביל התיירותי ובכלל זה את החיבור לשביל ישראל לאופניים, תכנון התאמת התשתיות התומכות, מקומות הלינה לאורך השביל ועוד.

 בהחלטה נכתב, בין היתר, כי "הפוטנציאל הכלכלי של תיירות כזו לפריפריה היא משמעותית ויש בה כדי הביא לפריחה של חדרי אירוח, מקומות הסעדה, אטרקציות תיירותיות ועוד.  יתרה מכך, בפריפריה ההישענות הכלכלית על התיירות היא כעל תשתית תעסוקתית ומקור הכנסה מרכזי. לכן, המשמעות של גיבוש תכנית כוללת לדרך כזו היא הכרחית על-מנת לסייע ולקדם את הפריפריה. בכך, מדינת ישראל כולה תוכל ליהנות מהצמיחה בתיירות הנכנסת".
שביל ישראל בערבה. שבילים תרמילאיים מהווים אטרקציה תיירותית במדינות רבות, (צילום: דב גרינבלט)
שביל ישראל בערבה. שבילים תרמילאיים מהווים אטרקציה תיירותית במדינות רבות, (צילום: דב גרינבלט)

כמו כן נכתב, שהניסיון העולמי מראה כי שבילים תרמילאיים מהווים אטרקציה תיירותית במדינות רבות, שהשכילו למנף משאבי טבע לשבילים ארוכים, מתוחזקים ברמה גבוהה ומשווקים ברחבי העולם כיעד תיירותי בפני עצמו.

נתניהו: זהו מפעל יוצא מן הכלל

ההצעה מפרטת את הפוטנציאל הכלכלי של שביל החוצה את מדינת ישראל – הן בתיירות פנים והן בתיירות נכנסת, לרבות הקמת אטרקציות, מקומות לינה והסעה ועוד. צוין, שההוצאה הממוצעת של תייר בישראל היא כ-1,500 דולר.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "כמי שיזמה, הגתה וסימנה את שביל ישראל, שחוגג השנה 22 שנים, מלאות במטיילים, מהארץ ומכל העולם, החברה להגנת הטבע מברכת על היוזמה ותשמח לתרום מניסיונה רב השנים בסימון שבילי תיירות וטיולים, בכל רחבי הארץ". עוד מסרו מהחברה להגנת הטבע נמסר כי "שביל ישראל נסלל בשנת 1995. מלבד סימון שביל ישראל, החברה להגנת הטבע סימנה ועדיין מסמנת, שבילי טיולים רבים, בכל חלקי הארץ, בהם גם יהודה ושומרון והגולן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על היוזמה ואמר: "לשביל ישראל השלכות תיירותיות והיסטוריות.  זה הדבר המתבקש מבחינת פוטנציאל תיירותי. בנימה אישית: הלכתי אלפי קילומטרים. אין דבר שמחבר יותר לאהבת המולדת, מללכת בפסוקי התנ"ך, בתולדות בית שני ותולדות הקמת המדינה.  יש לנו טבע יפה והיסטוריה אדירה. אשתדל ללכת בחלק ממנו. זהו מפעל יוצא מן הכלל".

שר התיירות יריב לוין הוסיף כי ״ההחלטה להקים שביל תיירות שיעבור לאורכה ולרוחבה של ישראל היא החלטה חשובה על רקע שבירת שיא כל הזמנים בתיירות הנכנסת לישראל והמאמצים להוסיף אטרקציות תיירותיות שישרתו את המבקרים והמטיילים בארץ. השביל יחשוף בפני המטיילים והתיירים את נופיה ואתריה של ישראל, ויביא את המסיירים בו לכל חלקיה, גם לאזורי הפריפריה, ובכך יתרום תרומה כלכלית משמעותית לאזורים אלה”.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה