קטלוניה: המחיר התיירותי של הרצון לעצמאות

מיום משאל העם בקטלוניה, ניכרת ירידה בתיירות לחבל הארץ הפופולרי. לפי מומחים, אם המשבר יימשך, הוא יעלה לקטלוניה 1.8 מיליארד אירו באובדן הכנסות מתיירות
הדג של פרנק גרי בחוף ברצלונה. תעשיית התיירות בקטלוניה מעסיקה יותר מ-400 אלף איש. (צילום: עירית רוזנבלום)
הדג של פרנק גרי בחוף ברצלונה. תעשיית התיירות בקטלוניה מעסיקה יותר מ-400 אלף איש. (צילום: עירית רוזנבלום)
Monitour ads

אין ספק שהקטלונים לא יזכרו לטובה את המחצית השנייה של 2017: אחרי אירוע הטרור בחודש אוגוסט בלבה של ברצלונה, חל משאל העם בתחילת אוקטובר, שהעביר את המחוז טלטלה ממשית, ועתה נראה כי קטלוניה וברצלונה בירתה ישלמו גם מחיר תיירותי על שני האירועים הללו.

קטלוניה, עם בירתה ברצלונה וחופי קוסטה בראווה, הוא האזור הספרדי שמושך אליו את מירב התיירים. יותר מ-18 מיליון מבקרים הגיעו בשנת 2016, או רבע מכלל הזרים שהגיעו לספרד. אבל תמונות של שוטרים מכים את אוהדי משאל העם לעצמאות וההפגנות הגדולות ברחוב בברצלונה בעקבות ההצבעה, הפחיתו את התלהבותם.

"ענף התיירות הוא אחד המושפעים ביותר מחוסר יציבות", אמר ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי בשבוע שעבר לפרלמנט כאשר הגן על טיפול ממשלתו במשבר הקטלאני. על פי Exceltur – ארגון מהסקטור הפרטי של ענפי התיירות בספרד – הפעילות התיירותית בקטלוניה צנחה בכ-15% במהלך השבועיים הראשונים של אוקטובר לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

דוכן פירות בשוק הבוקריה בשדרת לה רמבלה בברצלונה. הפעילות התיירותית בקטלוניה ירדה בספטמבר ב-5% בקירוב עקבות הפיגועים. (צילום: עירית רוזנבלום)
דוכן פירות בשוק הבוקריה בשדרת לה רמבלה בברצלונה. הפעילות התיירותית בקטלוניה ירדה בספטמבר ב-5% בקירוב עקבות הפיגועים. (צילום: עירית רוזנבלום)

יש תנועה בלה רמבלה – אבל פחות

בשבוע שעבר המתה עדיין שדרת לה רמבלה של ברצלונה ממקומיים ותיירים, שישבו בשמש או נסעו באוטובוסי תיירים עם גג פתוח, אבל בעלי חנויות מקומיים מתלוננים על שפל בפעילות. לפי דיווח בעיתון ספרדי, בעלת דוכן קונדיטוריה בשדרה אמרה שאפשר לחוש שיש פחות תיירים מאז ה-1 באוקטובר והמכירות נפלו בכ-25%. לדבריה, מראות של משטרה שמכה מפגינים ואנשים שטוענים שאין דמוקרטיה, לא תורמים לרצונם של תיירים  להגיע.

מוכר אחר תלה את הירידה בתיירות במתקפה של דאעש על שדרת הרמבלה ועל העיירה הסמוכה קמברילס בחודש אוגוסט, שבה נהרגו 16 איש. הפעילות התיירותית בקטלוניה ירדה בספטמבר ב-5% בקירוב עקבות הפיגועים.

גם הישראלים הגיבו על מתקפת הטרור בחודש אוגוסט, כאשר לפי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), בחודש ספטמבר 2017 חלה ירידה של יותר מ-15% לשדה התעופה בברצלונה לכ-36 אלף תנועות נוסעים ואף לנמל התעופה במדריד חלה ירידה של כ-6% לקרוב ל-79 אלף תנועות. בתנועה המצטברת בחודשים ינואר-ספטמבר חלה עלייה של יותר מ-15% בנסיעות למדריד – ל-327 אלף ועלייה של 3.7% בלבד לברצלונה ל-315,2 אלף.

אזהרות מסע שהוצאו, בין היתר, על ידי גרמניה, צרפת וארצות הברית וקראו לאזרחיהן להיזהר בעת נסיעה לקטלוניה טרם משאל העם – לא תרמו אף הן.

התחזית לא מעודדת

חברת התעופה הספרדית איבריה והחברה האמריקנית אמריקן איירליינס איפשרו לנוסעיהן לברצלונה לשנות את הזמנותיהם ליעד אחר ללא חיוב נוסף.

אוניית קרוז עוגנת בנמל ברצלונה. כ-800 ספינות ענק פוקדות את הנמל בשנה. (צילום: עירית רוזנבלום)
אוניית קרוז עוגנת בנמל ברצלונה. כ-800 ספינות ענק פוקדות את הנמל בשנה. (צילום: עירית רוזנבלום)

אוניית קרוז שהיתה אמורה לעגון בברצלונה ביום המישאל, ה-1 באוקטובר, ביטלה את עצירתה בעיר ואחרת עיכבה את עגינתה בכמה ימים. נמל ברצלונה הוא אחד הפופולריים ביותר עבור ספינות תענוגות באירופה, עם יותר מ-800 אוניות העוגנות בעיר מדי שנה.

המצב הנוכחי, שבו  נשיא קטלוניה קרלס פוד'גמון איים במכתב לראש הממשלה הספרדי ראחוי כי אם לא יציע קיום משא ומתן, יכריז על עצמאות החבל ואילו רחוי דורש את פיזור הפרלמנט בקטלוניה – לא צפוי לשפר את התחזית התיירותית בחודשים הקרובים.

ברצלונה היא יעד פופולרי עבור תיירים צרפתיים, כאשר בתי הספר נסגרים לחופשה שנתית בסוף אוקטובר, אך ההזמנות לתקופה זו ירדו ב-5%-10% כך לפי דובר של חברת נסיעות. הזמנות על ידי תיירים מכל הלאומים ירדו במלונות בקטלוניה בכ-20% עד סוף השנה. זו עלולה להגיע גם עד 30% אם המשבר יימשך, מה שיעלה לקטלוניה בכ-1.8 מיליארד אירו (2.1 מיליארד דולר) באובדן הכנסות.

המצב גם גרם לעצירה של השקעות תיירותיות בקטלוניה עד סוף שנת 2017, מציאות לא פשוטה לחבל ארץ שבו  התיירות מהווה 12% מהתוצר והיא מעסיקה יותר מ-400 אלף איש, מצב שיכול לעלות לה במובטלים רבים.

כתבה קודמת על קטלוניה:

"ברצלונה היא המותג – אבל היעד הוא יותר מזה"

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה