הישראלים לא אכזבו את טורקיה גם בינואר

אנטליה. נסיון למזער את השפעת ירידת התיירות הרוסית לאזור. (צילום מאתר Turkey.Home)
Monitour ads

עלייה של לא פחות מ-67% בתיירות הישראלית לטורקיה נרשמה בינואר השנה. ארדואן קורא לאזרחיו "דווקא עכשיו חופשה בטורקיה" לאור הירידה הכוללת בתיירות

קרוב ל-12 אלף ישראלים יצאו לחופשה בטורקיה בחודש ינואר 2016, עלייה של 67.8% בתיירות הישראלית לשם לעומת ינואר 2015, אז בילו בטורקיה כ-7,000 ישראלים. בחודש ינואר 2014 עמד המספר על קרוב ל-8,000 ישראלים, כך שבינואר 2015 חלה ירידה של 11% בתיירות הישראלית, שכאמור, תוקנה השנה בגדול.

בינואר 2016 חלה ירידה של קרוב ל6.5% בתיירות בכלל לטורקיה בהשוואה לינואר 2015 ומספר המבקרים הגיע לכ-1.1 מיליון.

מהנתונים האחרונים שפורסמו על ידי הלשכה לסטטיסטיקה הטורקית עולה כי בשנת 2015 ירדו ההכנסות מתיירות ב-8.3% לעומת 2014, מ-34.3 מיליארד דולר ל-31.5 מיליארד דולר, בעוד מספר האזרחים הטורקים שנסעו לחו"ל עלה מקרוב ל-8 מיליון בשנת 2014 לכדי 8,750 מיליון בשנת 2015, והוצאותיהם בחו"ל עלו מ -5.5 מיליארד דולר ל-5.7 מיליארד.

הירידה הגדולה ביותר בהכנסות מתיירות לטורקיה נרשמה בנובמבר 2015, לאחר יירוט מטוס הקרב הרוסי על ידי הטורקים. בעקבות המשבר עם רוסיה – בתוספת המשבר הכלכלי שם – ברור לטורקים כיום כי 4 מיליון תיירים רוסים שהיו התיירים הנאמנים שלה – לא יגיעו השנה.

בחודש ינואר למשל, הגיעו לטורקיה כ-22 אלף תיירים רוסים, לעומת כ-51 אלף בינואר 2015 – ירידה של 22%, זאת לאחר שבינואר 2014 עמד מספר התיירים הרוסים לטורקיה על קרוב ל-65,5 אלף. גם בתיירות האיטלקית, לדוגמה, חלה ירידה של 30% בחודש ינואר לכ-24,5 אלף תיירים.

כל תעשיית התיירות של טורקיה נמצאת תחת איום כבד בעקבות המשבר עם רוסיה, המשך העימותים במזרח טורקיה והפיגועים באנקרה ובאיסטנבול. בעלי מלון לא מעטים טענו שהם בפשיטת רגל ומחכים לפתרונות המוצעים על ידי הממשלה.

ארדואן: לא לנסוע לחו"ל ולרכוש מוצרים מקומיים

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כבר קרא לאזרחים טורקים שלא לנסוע לחו"ל, אלא לבלות חופשותיהם בטורקיה. הוא גם הציע שהטורקים יעדיפו לרכוש מוצרים מקומיים במקום מוצרים זרים כאשר הם יוצאים לקניות. כמה מנציגי תעשיית התיירות אף הגדילו לעשות והציעו לאסור לחלוטין על אזרחים טורקים לנסוע לחו"ל ולהעניש את היוצאים.

לשכת התעשייה והמסחר באנטליה (ATSO) פרסמה לא מכבר דו"ח שכותרתו, "השפעות סנקציות רוסיות על כלכלת אנטליה והאמצעים המוצעים", כדי למזער את ההשפעות המזיקות של המשבר הנוכחי בין טורקיה ורוסיה על אנטליה.

לפי הדו"ח, רוסיה אחראית ליותר משליש מהכנסות אנטליה מתיירות ולשני שלישים מייצוא התוצרת החקלאית של האזור.

עוד נאמר בדו"ח כי חלה ירידה 18% במספר התיירים מרוסיה שביקרו אנטליה בשנת 2015, והנזק לכלכלת המחוז, מלבד אובדן המכירות הישירות, הוא מההנחות שנאלצו לתת והשקעה בשיווק בנסיון למשוך תיירים לאזור.

בדו"ח מפורטים כמה תרחישים, שהגרוע בהם הוא אובדן השוק הרוסי כולו ונסיגה מתמשכת בשוק האירופי שיביא לאובדן של בין 3-3,5 מיליון תיירים והפסד הכנסות של בין 8-9 מיליארד דולר למשק כולו.

הדו"ח כלל גם עשר הצעות לשיפור של ענף התיירות הכוללות, בין השאר, את הפיכת EXPO 2016 הצפוי למנוף ולהזדמנות גדולה לאירוח קונצרטים באנטליה עם כוכבים בינלאומיים כגון מדונה, ג'ניפר לופז וג'סטין ביבר ויציאה בקמפיינים פרסומיים בעיקר בשוק הסיני וההודי.

ניצני טיולים מאורגנים בטורקיה

חברת בריזה מבית מונה טורס מחזירה את טורקיה אל מפת הטיולים הגיאוגרפיים ומוציאה החל מפסח טיולים מודרכים במסלולים גיאוגרפיים לשם.

הטיולים יוצאים בשני מסלולים: אחד לחבל קפדוקיה שבמרכז המדינה ושני למערב טורקיה עד אנטליה.

הטיול לקפדוקיה יוצא ל-9 ימים, במהלכם יפגשו המטיילים בשרידי תרבויות עתיקות שהשפיעו על האזור כולו מאסיה הקטנה ועד המזרח התיכון ומנגד ייחשפו לתופעות טבע ייחודיות שאין דומה להן כגון עמק הגרמה.

הטיול במערב טורקיה יוצא מאיסטנבול ל-8 ימים, חוצה את דרום מערבה של המדינה על אתריה הנדירים, עובר בהרי הטאורוס ושמורות הטבע הגדולות ומסיים בחוף הליקי ובאנטליה.

מחירי הטיולים נעים בין 1,570 דולר לאדם בחדר זוגי באפריל ל-1,395 דולר לאדם ביוני ובספטמבר.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה