החיבור הלא מובן מאליו: ישראל וקנדה מחממות יחסים

משלחת גדולה של בכירים מקנדה מבקרת עתה בישראל ומבקשת לחזק את היחסים והקשרים העסקיים בין שתי השותפות הלא-שווות: קנדה הגדולה וישראל הקטנה
במונטריאול ובטורונטו יש קהילות יהודיות תוססות, לצד מיעוטים מוסלמים ואחרים. מונטריאול רוצה לחבק את כולם. (צילום: האתר הרשמי)
במונטריאול ובטורונטו יש קהילות יהודיות תוססות, לצד מיעוטים מוסלמים ואחרים. מונטריאול רוצה לחבק את כולם. (צילום: האתר הרשמי)
Monitour ads

קבלת פנים חגיגית נערכה אמש בתל אביב לרגל ביקורה של משלחת גדולה מקנדה, שכוללת את שר הכלכלה של בריטיש קולומביה, מייקל דה יונג, ראש עיריית טורונטו, ג'ון טורי וראש עיריית מונטריאול, דניס קודר.

באירוע, שנערך בחסות חברת התעופה אייר קנדה בראשות רות בן-צור, נכחה גם שגרירת קנדה בישראל, דבורה ליונס.

ראש עיריית מונטריאול, דניס קודר, ציין כי לראשונה משתתפים שני ראשי הערים הקנדיות הגדולות ביותר בביקור משותף. "לשתי הערים יש קהילות יהודיות תוססות והיה ברור שהסיור הראשון שלנו יהיה לכאן, במסר ליחסים בין ישראל לקנדה. מדובר לא רק על עסקים, אלא גם על חברות, ויחסי אמון. יש לנו יחסים מיוחדים עם ישראל ואג'נדה נגד מי שמנסה להרוס את חיינו".

ג'ון טורי, ראש העיר של טורונטו, אמר כי שני ראשי הערים מנסים ליצור שותפויות חדשות, ליצר עסקים שיועילו לקנדה ולערים אם ייווצרו מקומות עבודה חדשים. "זה זמן בהיסטוריה של העולם שאנשים רוצים לראות את הפוליטיקאים עובדים ביחד ושמים בצד את הפוליטיקה הישנה", אמר טורי, "אם גם ישראלים ישקיעו בקנדה, שתי המדינות יוכלו להעלות את רמת החיים של האזרחים שלהן", והוסיף כי החיבור בין ישראל לקנדה לא בא באופן טבעי בין מדינות כה שונות – לקנדה יש בעיה של גודל ואוכלוסיה מצומצמת ואילו ישראל קטנה ומוקפת אויבים. "אני מבקש מהקנדים שמתגוררים בישראל לעזור לספר את הסיפור שלנו. אנחנו מכבדים אנשים בגלל השונות שלהם ומחבקים אותם. אנחנו פה בגלל ידידות והכבוד לישראל ונקווה לקשרים טובים לשנים רבות נוספות".

ג'ון טורי ראש עיריית טורונטו אמש באירוע החגיגי. טורונטו. לקרב בין שני עמים שונים. (צילום: עירית רוזנבלום)
ג'ון טורי ראש עיריית טורונטו אמש באירוע החגיגי. טורונטו. לקרב בין שני עמים שונים. (צילום: עירית רוזנבלום)

גם שר הכלכלה של בריטיש קולומביה, מייקל דה יונג, ציין שישראל מובילה את העולם בחדשנות, גם אם מתוך כורח בשל היותה מדינה קטנה במרחב עויין. "אנחנו שני עמים שיכולים ללמוד זה מזה ולהרוויח אחד מהשני", ציין.

באירוע הועלה גם זכרו של יליד מונטריאול, שגם נקבר בה, היוצר והזמר ליאונרד כהן, שהלך בימים אלה לעולמו.

שת"פ בין תל אביב-יפו למונטריאול

השגרירה דבורה ליונס, שנכנסה לתפקידה לפני ששה שבועות בלבד, סיפרה כי הגיעה לישראל משלחת של אנשי ממשל לתערוכת הביטחון. "זו גם המשלחת הגדולה ביותר מבריטיש קולומביה. ישראל וקנדה הן מדינות מחדשות. אנחנו יכולים לעשות דברים כדי לתמוך בכלכלות שלנו כפרטנרים. ראשי הממשלות שלנו הסכימו כי יפעלו יחד במדינות שלישיות".

עוד לפני האירוע נפגש ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, עם ראשי העיריות של מונטריאול וטורונטו, שהניחו זר על האנדרטה לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז״ל במקום שבו נרצח לפני 21 שנה, למרגלות מדרגות בניין העירייה.

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי העניק לראשי הערים חולצת נבחרת ישראל בהוקי קרח - הספורט הלאומי של קנדה. (צילום: אורית טאוב)
ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי העניק לראשי הערים חולצת נבחרת ישראל בהוקי קרח – הספורט הלאומי של קנדה. (צילום: אורית טאוב)

לאחר מכן, עלו שלושת ראשי הערים ללשכתו של חולדאי לפגישת היכרות כאשר בסיומה, נערך טקס חתימת הסכם שיתוף פעולה בין העיר תל אביב-יפו לבין העיר מונטריאול, במסגרתה הצטרפה תל אביב-יפו לתוכנית "Living Together".

"חיים ביחד" הוא פרויקט של עיריית מונטריאול למען חיים משותפים של הקהילות השונות בתוכה – ובהן יהודיות ומוסלמיות. ראשי ערים ומטרופולינים נפגשו במונטריאול ביוני 2015 והסכימו לקדם ולשנות את הדרך שבה הם מנהלים את עריהם ולהתאים אותם למציאות החדשה ולמגוון התושבים החיים בהן ולהפגין סובלנות, כך שהקהילות בתוכן יוכלו לחיות בבטחה בעריהן.

לפי נתוני משרד התיירות, הגיעו לישראל בין החודשים ינואר-אוקטובר 2016 קרוב ל-53 אלף תיירים מקנדה, מספר דומה לזה של 2014 ונמוך מעט מזה של 2015.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה