הבירה העתיקה של אזרבייג'ן שמאחי ("שם אחי")

ישנה סברה הטוענת שמשמעות השם היא: "שם אחי", מפני שבימי כורש מלך פרס, שאיפשר את שיבת ציון, חלק מתושביו היהודים בחרו להתיישב באזור זה
מראה כללי של שמאחי, עיר הבירה העתיקה של ממלכת שירוואן ההיסטורית. (צילום: שוש להב)
Monitour ads

כשעתיים נסיעה מערבה מבאקו בירת אזרבייג'ן, נמצאת העיר שמאחי (Shamakhi), מי שהיתה הבירה העתיקה של אזרבייג'ן. שמאחי מתוארכת למאה החמישית לפני הספירה, ונמצאת בלב האזור בו שכנה ממלכת Shirvan ההיסטורית במאות 15-8 לספירה. ישנה סברה הטוענת שמשמעות השם היא: "שם אחי", מפני שבימי כורש מלך פרס, שאיפשר את שיבת ציון, חלק מתושביו היהודים בחרו להתיישב באזור זה. ואכן, בשמאחי היתה שכונה יהודית גדולה (עדיין קיים השלט) וחלקת קבורה יהודית בבית הקברות, שממנו תצפית יפה. העיר היתה בירתו של מחוז השמאחי של האימפריה הרוסית עד לרעידת האדמה ההרסנית של שנת 1859 ואז הועברה לבאקו – בירת אזרבייג'ן הנוכחית.

קבר דירי באבא החצוב בסלע, קדושה ומיסטיקה. (צילום: שוש להב)
קבר דירי באבא החצוב בסלע, קדושה ומיסטיקה. (צילום: שוש להב)

כיום מונה שמאחי, שהיא בירת המחוז, כ-44 אלף תושבים ועם הכפרים באזור מעל 100 אלף תושבים. ראשיה רוצים לפתח אותה כעיר עתירת מדע ותעשייה, לשקם את החקלאות ומשק הצאן באזור, להרחיב את כרמי הענבים והיקבים לייצור יין ולשמר את האמנות המקומית, המוזיקה המסורתית וחיי התרבות ולפתח את תחום התיירות.

קבר דירי-באבא  Diri-Baba בכפר Maraza

במחצית הדרך בין באקו לשמאחי, יש פנייה לפאתי הכפר הקטן מראזה, שבו שוכן אתר קדוש וחשוב במסורת האזור – הוא קבר דירי באבא, שנקשרו בו אגדות ואירועים מיסטיים רבים. זה מאוזוליאום דו-קומתי מהמאה ה-15, הממוקם מול בית הקברות העתיק ומושך אליו צליינים ומבקרים רבים. מקוריות המבנה היא שהאדריכל בנה את הקבר חצוב בסלע והרושם הוא שהקבר תלוי באוויר.

שמאחי עם הפנים לתיירות:

לעיר שמאחי, הנחשבת לאחת הערים העתיקות ביותר באזרבייג'ן ובעלת מורשת תרבותית עשירה, שפע אתרים ונופים בעלי עניין לתיירים. בעירייה חותרים לפתח את נושא התיירות באזור, לכן מתקיימת תנופה של הרחבת כבישים וסלילתם, שוקדים על הקמת בתי מלון וצימרים נוספים, המסעדות משובחות בטעמיהן וחלקן ממוקמות מול נופים רבי הוד, כששרשרת הרי הקווקז ניבטת מכל זווית. בעיר נמצא, כמובן, את המרכז ע"ש הנשיא המנוח הנערץ, היידר אלייב. המוזיאון האתנוגרפי מציע מידע מרתק על האזור וחצרו מעוטרת בפסלי משוררים ידועים מהאזור.

מסגד ג'ומה בשמאחי משנת 743 ששרד את רעידת האדמה (צילום שוש להב)
מסגד ג'ומה בשמאחי משנת 743 ששרד את רעידת האדמה (צילום שוש להב)

מסגד ג'ומה המרשים (במקור משנת 743), הוא המבנה היחיד ששרד את רעידת האדמה הקטלנית (והיו כמה וכמה כאלה) והאימאם הוותיק שלו, מראחמד, מספר על יחסי כבוד עם היהודים וההערכה למדינת ישראל. ציוני דרך נוספים של העיר הם מבצר גוליסטן (מהמאות 12-11) שהיה המקלט האחרון של שושלת שירוואן. המאוזוליאום של אדי גייומבז ("שבע הכיפות"), עם מקומות הקבורה של מושלי שמאחי, מסגד הקתדרלה של הדומה וכן חורבות רבות מהמאות ה-17-10. נסיעה מעלה מעלה מובילה למצפה הכוכבים והמוזיאון לאסטרונומיה, ביקור הכולל תצפית בכוכבים בטלסקופ הענק. בקירבה לכאן נמצא אזור Pirkuli המפורסם בפסגות המושלגות ובו בילוי חורף פעיל של סקי וסנובורד.

איסמאילי בירת המחוז  Ismayilly

מרכז התרבות המרשים באיסמאילי ע"ש היידר אלייב - הנשיא המנוח הנערץ (צילום: שוש להב)
מרכז התרבות המרשים באיסמאילי ע"ש היידר אלייב – הנשיא המנוח הנערץ (צילום: שוש להב)

מחוז איסמאילי נמצא באזור רכס הקווקז הגדול, מרחק נסיעה של כשעה וחצי מערבה מהעיר שמאחי. האוכלוסיה במחוז מונה כ-100 אלף תושבים. בירת המחוז אף היא שמה איסמאילי, עיר מודרנית, עם מבני ציבור מטופחים – כולל, שוב – מרכז תרבות ע"ש הנשיא המנוח אלייב, שדרות עצים ירוקות ורחובות רחבים ונקיים, ראש המחוז, מירדמד סדיגוב, מספר על מערכת חינוך מפותחת, על כך שכ-70% מהכלכלה של איסמאילי קשורים לחקלאות ובשנים האחרונות גם הפוטנציאל התעשייתי והתיירותי של האזור גדל. כנראה תחתם בקרוב ברית ערים ידידות בין איסמאילי וקריית ביאליק בישראל.

הגשר התלוי ורכס הרי הקווקז הגבוה

הגשר התלוי המחבר את הכפר ההררי עם הדרך הראשית (צילום: שוש להב)
הגשר התלוי המחבר את הכפר ההררי עם הדרך הראשית (צילום: שוש להב)

מרחק נסיעה של כשעה מאיסמאלי, בדרכים די קופצניות, נמצא הכפר לכיש, אך בדרך אליו עצרנו פעמיים: בגלל הגשר התלוי ובגלל שרשרת הרי הקווקז המרהיבה. הגשר התלוי והמתנדנד מעל ואדי עמוק, מחבר בין הדרך הראשית לכפר הררי קטן, שאליו ניתן להגיע רק באמצעות הגשר. בחורף הכפר מבודד לגמרי. רכס הקווקז הגבוה מפתיע בכל פנייה בתצורות הפסגות שלו, ולכן עצרנו מספר פעמים כדי להתרשם ולצלם.

כפר לכיש ( Lahij )

כפר לכיש השוכן במורדות הדרומיים-מערביים של רכס הקווקז הגדול, במחוז איסמאילי, הינו כפר גדול של בעלי מלאכה, אורגי שטיחים ובעיקר חרשי נחושת וכדאי מאוד לבקר בסדנאות האומנים המקומיים. הבתים והרחובות בכפר אותנטי זה, נשתמרו באופן יוצא מהכלל ומעניקים חוויית היכרות עם החיים המסורתיים. ההיסטוריה של Lahij בת יותר מ 2,500 שנים. צינור הביוב הונח לפני כ-1,500 שנה, בכפר יש שבע שכונות שבכל אחת מהן בית ספר, מסגד וחמאם. לא בכדי נבחר כאתר מורשת תרבות ע"י אונסק"ו.

נוף טיפוסי של הרי הקווקז באזור הכפר לכיש (צילום: שוש להב)
נוף טיפוסי של הרי הקווקז באזור הכפר לכיש (צילום: שוש להב)

ברית "ערים ידידות" בין שמאחי וטירת כרמל

המשלחת הישראלית בחברת ראש עיריית שמאחי וסגניתו - חתימה על ברית ערים ידידות עם טירת כרמל בישראל (צילום: שוש להב)
המשלחת הישראלית בחברת ראש עיריית שמאחי וסגניתו – חתימה על ברית ערים ידידות עם טירת כרמל בישראל (צילום: שוש להב)

בטירת כרמל, העיר הצפונית היפה (שכנה לחיפה) בישראל, מתגוררים רבים מקהילת עולי הקווקז, ובמסגרת היחסים המיוחדים בין ישראל לאזרבייג'ן, הוצע לחבר בין שתי הערים, בהסכם ברית "ערים ידידות". לכן יצאה משלחת מישראל לשמאחי (שאליה הצטרפתי) בראשות אריה טל – ראש העיר טירת הכרמל וממלא מקומו, מוריס אסייג, וכן בראשות לב ספיבק – מנכ"ל ארגון אזיז (ידידות אזרבייג'ן-ישראל) וסגנו – שאול סימנטוב. אבירן משייב – חבר מועצת טירת כרמל תרגם והוסיף ידע וואחיד ביראמוב – נציג אזיז באזרבייג'ן, לווה ודאג לכל פרט.

לטקס החתימה על "ברית ערים ידידות", שהתקיים ב-4 בספטמבר, הצטרפה אביטל אייזנברג – סגנית שגריר ישראל באזרבייג'ן (השגריר בבאקו, דוד סתיו, היה בחופשה). ראש העיר שמאחי – אסיף אגייב וסגניתו הפעילה – אלקברובה גולנוסה, אירגנו קבלת פנים חגיגית בעירייה, נערך סיור במרכז אלייב וטקס הנחת זרי פרחים ליד האנדרטה המרשימה לזכרו. כאמור, במהלך הביקור נחתם הסכם ברית ידידות בין טירת כרמל לעיר שמאחי, שעליו חתמו ראשי הערים, אריה טל ואסיף אגייב.

עבודת אומנות ומלאכת-יד בכפרל כיש, שנכלל באתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. (צילום: שוש להב)
עבודת אומנות ומלאכת-יד בכפר לכיש, שנכלל באתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. (צילום: שוש להב)

כדאי לדעת:

טיסות ישירות מישראל לבאקו באזרבייג'ן (כשלוש ורבע שעות), עם חברת התעופה אזרבייג'ן איירליינס ועם ישראייר. בנסיעה של כשעתיים מבאקו מערבה מגיעים לשמאחי.

ויזה: בשדה התעופה של באקו בעלות של 20 דולר (ניתנת לחודש).

המטבע המקומי: מנת, השווה לכ-2 שקלים.

בתי מלון: מלונות סבירים במחירים הנעים בין 20 דולר ללילה לזוג ועד 100 דולר ליוקרתיים שבהם.

מסעדות: האוכל נפלא וכך גם הוודקה…המסעדות ממוקמות בהרי הקווקז מול הנוף, הפותח את התיאבון. מחיר ארוחה ליחיד בין 20 – 50 שקלים (תלוי במסעדה).

* הכותבת היתה אורחת של העיר שמאחי ושל ארגון  AZIZ

שוש להב – עורכת ראשית של כתב-העת "עולם הצילום" ושל פורטל GoodTimes

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה