ביוון משקיעים בתיירות – אך חוששים שהמס יבריח את התיירים

מחירים גבוהים ועומס-יתר של תיירים בספרד, צפויים להסיט גדודי תיירים ליעדים זולים יותר ובהם יוון. כפוף לכך שהמע"מ הגבוה ומס הלינה לא יבריחו אותם
באתונה מבקשים לפתח בנוסף לאטרקרציות הידועות של הפרתנון ומוזיאון האקרופוליס גם את הריוויירה האתונאית בעשרה מיליארד אירו. (צילום: עירית רוזנבלום)
באתונה מבקשים לפתח בנוסף לאטרקרציות הידועות של הפרתנון ומוזיאון האקרופוליס (בתמונה) גם את הריוויירה האתונאית בעשרה מיליארד אירו. (צילום: עירית רוזנבלום)
Monitour ads

הביקוש הגבוה לספרד בשנתיים האחרונות הוביל לעליית מחירים, מה שעשוי להיטיב עם יעדים שבהם המחירים נוחים יותר והאתרים פקוקים פחות. כך לפי תאגיד התיירות הגרמני הגדול TUI. בו בזמן, התיירות למזרח הים התיכון וליעדים בצפון אפריקה ירדה בגלל פעילות טרור והתיירים העדיפו את יוון, פורטוגל ואיטליה.

הצפי הוא שספרד תחזור גם השנה למספר שיא של תיירים, כשהיא נהנית כלכלית מענף התיירות, אולם עומדים בפניה אתגרים כמו התאוששות ממתקפת הטרור והעומס התיירותי בברצלונה הקטלונית, בעיקר, שגרם לתושביה לצאת להפגנות נגד התיירים.

גם הישראלים העלו את יוון לראש סדר העדיפות בהקשר של חופשות, בעיקר לאור היחסים הצוננים עדיין עם טורקיה, בהיות יוון עדיין נחשבת לנגישה כלכלית בהשוואה לספרד, אולם לא לזמן רב. יוון היא החברה היחידה באיחוד האירופי מתוך שמונה, שעדיין מקבלת סיוע כלכלי. במסגרת חבילת החילוץ שלה מהאיחוד, יזמה ממשלת יוון שורה של מסים בהיקף של כ-1.8 מיליארד אירו. נכללים בהם, בין היתר, העלאת המע"מ מ-23% ל-24%, "מס דרך" למכוניות עם המלונאים היווניים מתנגדים למס הלינה וטוענים שיפגע בביקושים לתיירות ליוון וכן שלאור המסים הנוספים, הם יתקשו לספוג את העלויות ויטילו אותם על הלקוחות. אזהרות בנושא כבר נשמעו בשיחות עם סוכני הנסיעות.

טיילת באתונה. בשנת 2017 לבדה, הוגשו למשרד התיירות יותר מ-195 תוכניות השקעה ,125 מהם קשורים למלונות. (צילום: visitgreece)
טיילת באתונה. בשנת 2017 לבדה, הוגשו למשרד התיירות יותר מ-195 תוכניות השקעה, 125 מהן קשורות למלונות. (צילום: visitgreece)

מן הצד החיובי של המפה, מתוכננות ביוון השקעות בתיירות בהיקף של 4.1 מיליארד אירו, שורה של פרוייקטים ב-3.2 מיליארד אירו נמצאים בצנרת ומחכים לקבל אור ירוק, כאשר 250 פרוייקטים ב-900 מיליון אירו כבר הוגשו לשר הכלכלה.

בשנת 2017 לבדה, הוגשו למשרד התיירות יותר מ-195 תוכניות השקעה ,125 מהם קשורים למלונות, כפר נופש אחד, חמישה מרכזי כנסים, שני מגרשי גולף, 10 ריזורטים לסקי, שלושה פארקים נושאיים, 24 מתקני מעיינות חמים ו-25 בקשות לריזורטים הרריים.

לפי הנתונים הרשמיים בשנת 2017 צפויים התקבולים מתיירות ביוון להגיע ל-14.5 מיליארד אירו ומספר המבקרים צפוי להגיע לכ-30 מיליון, לעומת 27,5 מיליון ב-2016, כן הצהירו גופים תיירותים כמו קבוצת TUI ורשתות המלונות ארבע העונות, מריוט, וינדהאם ואחרים שבכוונתם להגדיל את השקעתם ביוון.

פרוייקט הליניקון באתונה, יהפוך את נמל התעופה הישן של אתונה לפארק מטרופוליני עם מלונות, מרכזי קניות, פארקים נושאיים ועוד. (צילום: thehellinikon.com)
פרוייקט הליניקון באתונה, יהפוך את נמל התעופה הישן של אתונה לפארק מטרופוליני עם מלונות, מרכזי קניות, פארקים נושאיים ועוד. (צילום: thehellinikon.com)

פרוייקטים במיליארדים באתונה

באתונה לא שוקטים על השמרים ולצד נקודות המשיכה התיירותיים של הבירה היוונית, כמו ההסטוריה של העיר עם אתרים כמו הפרתנון ומוזיאון האקרופוליס, החנויות, הבארים והמסעדות, הקירבה לים והטיילת המנוקדת במלונות פאר, חופים, והאיזור המתפתח אטיקה (Attica) – מתוכננת תוכנית פיתוח חדשה לריוויירה.

הריוויירה האתונאית משתרעת מהנמל של פיראוס עד קייפ סוניו, לאורך שדרת פוסיידון. בתוכנית הפיתוח יושקעו 10 מיליארד אירו לפיתוח כפרי נופש (ריזורטים), וילות, מרכזי קניות, מרכזי עסקים ומרינות ברמה גבוהה וכן בתי קזינו. אולי בנסיון להתמודד עם תוכניתה של לימסול הקפריסאית להפוך למעצמת הימורים.

לצד פרויקט הריוויירה, מתוכנן פרויקט נוסף – Hellenikon project – בהשקעה של 7 מיליארד אירו, שיהפוך את נמל התעופה הישן של אתונה לפארק מטרופוליני הכולל דירות מגורים, מלונות, מרכזי קניות, פארקים נושאיים, מוזיאונים, אתרי מופעי תרבות תחת כיפת השמיים, מרכזי בריאות וספורט ועוד.

 

לעוף מעל יוון. סרטון של Evelyn Harb

טורקיה חוזרת לתמונה

עם זאת, לאור העובדה שטורקיה מנסה להחזיר אליה את התיירים בעזרת מחירים נמוכים במיוחד, מתכנן תאגיד Tui להגדיל את הקיבולת שלו גם בטורקיה בקיץ הבא.

לפי נתוני משרד התרבות והתיירות הטורקי, הגיעו לטורקיה ביולי 5 מיליון תיירים לעומת 3,4 מיליון ביולי 2016 – עליה של 46.3%, לעומת ירידה של 36.7% בין 2016 ל-2015.

בינואר-יולי 2017 הגיעו לטורקיה 17,3 מיליון מבקרים לעומת 14,2 מיליון ב-2016, עלייה של כ-22% .

מישראל הגיעו לטורקיה ביולי 2017 יותר מ-188 אלף ישראלים, עלייה של 26.5% לעומת קרוב ל-138 אלף ישראלים ביולי 2016 ו-104 אלף ביולי 2015.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה