בוליווד בתל אביב: תעשיית הקולנוע ההודית תזרים תיירים לישראל?

200 איש מתעשיית הקולנוע ההודית יצלמו בתל אביב סצנה ממושכת במסגרת סרט הודי. לסרטים ההודים דרך מוכחת להביא תיירים ליעדים שמוקרנים בהם
סרט ההודי
סרט ההודי "סיפור פשוט של אהבה". כל סרט מביא גל של תיירים. (צילום: youtube)
Monitour ads

כ-200 איש מתעשיית הקולנוע, שחלקם הגיעו לישראל כבר בשבוע שעבר וחלקם בסוף השבוע, יעסקו בצילום סצנה קולנועית במשך כמה ימים בתל אביב.

הקשר עם תעשיית הקולנוע ההודית נוצר עוד לפני ביקורו ההסטורי בישראל של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, בחודש יולי, אך הוא התחזק לאחריו.

צוות הקולנוע הגיע בשיתוף פעולה עם משרד התיירות ומינהלת עיר עולם ותיירות בעיריית תל אביב, שעזרה לו לצלם בחוף הים, ביפו, בבתי קפה ובאתרי בילוי ליליים.

בוליווד (Bollywood) הוא כינויה של תעשיית הסרטים הגדולה ביותר בהודו ומהגדולות בעולם, הממוקמת במומבאי שבהודו ולה מאפיינים מיוחדים. הכינוי בוליווד מאחד את שמה הקודם של העיר, בומביי, עם הוליווד. כמו עיר הסרטים האמריקאית מפיקה בוליווד סרטים רבים, רובם מחזות זמר צבעוניים ומוזיקליים שבמרכזם סיפורי אהבה.

סרטים אלה מרבים לשלב פנטזיות וחלומות על מקומות ברחבי העולם עם שירה וריקודים ואלה מביאים הודים רבים לנהור אל היעדים המוצגים בסרטים. הפעם מדובר על סרט – שבניגוד לסרטים האחרים המראים את האתרים כמין חלום – צמד הנאהבים בו עושים חופשה בתל אביב.

הסדרה הפופולארית "משחקי הכס" של רשת HBO הביאה הכנסות יפות לשורה של יעדים תיירותיים שבהם התנהלה
הסדרה הפופולארית "משחקי הכס" של רשת HBO הביאה הכנסות יפות לשורה של יעדים תיירותיים שבהם התנהלה

כיום אין כמעט הפקות קולנוע זרות בישראל, למרות שתעשיית הסרטים בהוליווד מנוהלת על ידי יהודים ובישראל נעשים מדי שנה סרטים מצליחים.

מ"הארי פוטר" ועד "משחקי הכס"

עובדה מוכחת היא שצילום סצנות בסרטים ובסדרות טלוויזיה ביעדים בעולם מביא אחריו גל של תיירים ויכול להעלותם על מפת התיירות. בין הדוגמאות הידועות – הסרט "שר הטבעות" שצולם בניו זילנד, תחנת הרכבת קינג קרוס שנודעה בעולם אחרי הסרט "הארי פוטר" ואף סדרת "משחקי הכס" שהזרימה תיירים לאתרי הצילום בדוברובניק שבקרואטיה, בצפון אירלנד, איסלנד ואף בחירונה שבקטלוניה.

בתעשיית הסרטים המשגשגת בהודו מופקים כ-1,000 סרטים בשנה, כלומר בממוצע כמעט 3 סרטים ביום בתקציבים לא גבוהים, אולם הכוכבים שלהם זוכים לכבוד מלכים ומעמד של אלים בהודו. מלבד כלל האוכלוסייה ההודית שמכורה לסרטים ההודיים, קרוב ל-3.6 מיליארד איש ברחבי העולם כולו צופים בהם, כולל בישראל.

תעשיית הסרטים ההודית מפיקה סרטים במדינות שבהן מובטח לה החזרי מס. במשרד התרבות והספורט, שהפקות הם תחום האחריות שלו, בודקים את האפשרות לספק לסרטים ההודיים שיצולמו בישראל החזר מס על כל הוצאה מוכחת, במטרה שיעשו כאן כמה שיותר הפקות, מה שיעודד את תעשיית הקולנוע ואת התיירות לישראל כאחד.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה