בברלין אנשים ממציאים את עצמם מחדש

בירת גרמניה היא לא רק שער ברנדנבורג. בברלין פועלות כ-350 גלריות אמנות ויותר מ-20 אלף אמנים, שהעיר מוציאה מהם פרצי יצירה. סיורים ייעודיים מוצעים למתעניינים
עבודות של איזבל פולראת
עבודות של מעצבת הבגדים הייחודית איזבל פולראת, המייצרת בגדים מקוריים ומעוררי השראה. (צילום יח"צ)
Monitour ads

בירת גרמניה שינתה לחלוטין את פניה מאז נפילת חומת ברלין וכפי שידוע לכל, היא כיום אחת מערי התיירות המבוקשות ביותר. בין הסיבות לכך היא גם הנהירה אליה מצד אמנים וכוחות יוצרים מכל העולם, שבתורם משכו את חבריהם. תחילה האמנים והגלריות, אחר כך מעצבי האופנה ותוך כדי – גם מוסיקאים, אנשי מדיה ועוד – ככדור שלג, ההולך וגדל ביצירתיות ובעסקים חדשים.

לצד ביקור באתרי החובה הידועים של העיר כמו שער ברנדנבורג, הרייכסטג ורחוב קופירסטנדם, מוצעים בעיר גם טיולי בוטיק המגלים את השכונות הקטנות, שמשנות את פניהן בזכות האנשים הצעירים והאמנים האוונגארדיים.

"בברלין אנשים ממציאים את עצמם מחדש", אומרת מרים ברס מחברת גוארט! המתמחה בטיולים כאלה.

GoArt! מציעה מגוון רחב של סיורים קבוצתיים ואמנותיים ייחודיים, תוכניות לסוכני נסיעות יוקרה ולקוחותיהם וכן אירועים עסקיים וטיולי תמריץ (אינסנטיב) בברלין היצירתית והסביבה, לאנשים פרטיים ותיירות עסקים, המעוניינים לראות את מה שמתרחש מאחורי הקלעים של מטרופולין דינמי זה. הסיורים שמים דגש על הסצינה היצירתית כמו גלריות (בברלין פועלות כ-350 גלריות אמנות עכשווית), סטודיות של אמנים (יותר מ-20,000 אמנים בינלאומיים חיים בה), מזון, פרוייקטים של קיימא (כגון חקלאות, גינון עירוני, אדריכלות מגורים חסכונית באנרגיה) סגנון חיים יוקרתי, עיצוב, הקשרים אופנתיים ייחודיים, אדריכלות ועוד.

בית קפה יהודי-ישראלי בשכונה בברלין
בית קפה יהודי-ישראלי בשכונה. עד מלחמת העולם השנייה היה בה ריכוז גדול של יהודים. (צילום: עירית רוזנבלום)
מראה של שכונת "האסם" ברובע Mitte בברלין
מראה של שכונת "האסם" ברובע Mitte בברלין. הצעירים כבשו את המקום. (צילום: עירית רוזנבלום)

לדברי ברס, הטיולים שלה כבר זכו להמלצות של הניו יורק טיימס, ווג, נשיונל ג'יאוגרפיק, מישלן ואחרים, בזכות ההבנה של המדריכים בתחומי האמנות העכשווית, האדריכלות, העיצוב, ואת הלב הפועם של העיר. "ברלין היא יעד יוצא דופן ומרגש, המאפשר לנו לשלב טיולי אמנות בשכונות עם מראות טיפוסיים וחוויות קולינריות", אומרת ברס, שעבדה עד לפני 10 שנים כאוצרת אמנות בינלאומית עבור מוסדות אמנות חשובים והובילה פרויקטים של קרנות תרבותיות כגון קרן התרבות אליאנץ, טרם הקימה את החברה. www.goart-berlin.de.

אחד הסיורים שהיא מציעה הוא ברובע מיטה (Mitte), המרכז ההיסטורי של העיר באזור המכונה Scheunenviertel ("האסם") שמתקיים בו תמהיל מעניין של גלריות אוונגרדיות וחנויות עתיקות, לצד פרוייקטים חדשים והוא כולל שילוב של עיצוב, לייף סטייל, אוכל וגם היסטוריה.

אנדרטת "החדר הנטוש" של הפסל קרל בידרמן
אנדרטת "החדר הנטוש" של הפסל קרל בידרמן המנציחה את הגירוש של יהודים רבים מאזור האסם בזמן השלטון הנאצי בגרמניה. (צילום: עירית רוזנבלום)

אזור זה התפתח מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת לאזור יצירתי עם עבר יהודי. השכונה הקטנה התאפיינה עד מלחמת העולם השנייה בריכוז גדול של יהודים – בעיקר יוצאי מזרח אירופה – שרובם הושמדו במחנות הריכוז. עם השנים הפכה השכונה ליעד חם בעיר עבור צעירים, סטודנטים, אמנים, יאפים, בנקאים ועוד, הממלאים את הברים ובתי הקפה באורניינבורגרשטראסה (Oranienburger Straße) ביום ובלילה.

כיום פועלות בה גלריות ידועות כמו neugerriemschneider ו- Kicken, חנויות עתיקות, לצד פרוייקטים חדשים כמו בית הספר הישן לנערות יהודיות, המחזק את האטרקטיביות של אאוגסטשטרסה בהקשר אמנותי.

בית הספר הישן לתלמידות יהודיות בברלין
הכניסה למסעדת פאולי זאאל בבית הספר הישן לתלמידות יהודיות. (צילום יח"צ)

דגמתי עם מרים כמה מהאתרים בסיורים שלה. נפגשנו ליד בית הכנסת החדש (Neue Synagoge), פאר קהילת ברלין. http://www.centrumjudaicum.de/cjudaicum_wp/en/  וצעדנו לעבר רחוב ליניינשטראסה, לביקור אצל מעצבת הבגדים הייחודית איזבל פולראת, מעצבת בגדי גברים במקורה, שכיום מייצרת בגדים מקוריים ומעוררי השראה, המוצגים בתצוגות חשובות, מבדים מעולים ותפירה איטלקית. כל בגד מיוצר ביד ובמספר עותקים בלבד על ידי המעצבת המושפעת מההסטוריה של האמנות. https://www.isabelvollrath.com.

אחריה ראינו, לדוגמה, את גלריה feldbuschwiesnerrudolph, שמזה עשר שנים עובדת עם אמנים צעירים מבטיחים מחו"ל. http://feldbuschwiesnerrudolph.com.

משם צעדנו למה שהיה בית ספר לילדות יהודיות, המהווה דוגמה כיצד בניין ישן בעל חשיבות היסטורית שהוזנח לאורך השנים נולד לפתע מחדש בעקבות פיתוח זהיר ומתחשב. כך "המבנה מקבל בחזרה חלק מההסטוריה שלו בהקשר האמנותי", אומרת מרים. היזם מיכאל פוקס השקיע ממון רב בשיפוץ המבנה ואז שכר אותו ב-2006 ל-30 שנה ופועלות בו כמה גלריות מעניינות. בקומת הקרקע שוכנת מסעדת ‚Pauly Saal מסעדה בעלת כוכב מישלן, וכן דלי עם אוכל יהודי בשם Mogg, של אותם בעלים, שבו אפשר לאכול מרק קניידלעך, כריך פסטרמי ואף סלט דלעת.

http://www.maedchenschule.org/en/home.html.

ברחוב -Sophienstrasse  נמצאת כנסיית סופיה (Sophienkirche) השלווה והקטנה מ-1712, שהיא הכנסייה היחידה בעיר בסגנון הבארוק.

הסיור כולל גם ביקור ב-Hackesche Höfe החצרות הידועות, הגדולות באירופה וגדושות בחנויות של אמנות ואומנות, אוכל –  ובהם בוטיק לשוקולד ומוצרים מיצרנים של מזון בר קיימא (https://www.eatberlinstore.de) – וכן מוסדות תרבות.

הסיור שלי מסתיים במלון סוהו האוס, שהוא חלק מקבוצת סוהו האוס הכוללת מסעדות, בתי קולנוע, ברים ומרכזי ספא משני צדדיו של האוקיינוס האטלנטי. גם פה, כמו במקומות רבים בהם ביקרתי בברלין, מבטיחים ש"ג'ורג' קלוני היה כאן". מסתבר שקלוני הוא השם הלוהט עכשיו בבירה הגרמנית ושוהה בה לעתים קרובות. המלון נמצא במבנה שבעבר פעלה בו חנות כלבו בבעלות יהודית בסגנון אר-דקו ולאחר מכן שימש כמטה המפלגה הקומוניסטית.

החנות במלון סוהו האוס בשכונת האסם בברלין
החנות במלון סוהו האוס בשכונת האסם. שיתופי פעולה ייחודיים עם כמה מן האמנים הטובים בעולם: (צילום: עירית רוזנבלום)

במלון המפואר (והיקר) – מיטות ענק עם ראשי מיטה בציפוי קטיפה, כיסויים מפרווה מלאכותית וכריות בשפע. בקבוקי מים חמים, עוגיות חמאה פריכות וביתיות ומקלטי רדיו מיושנים. בקומת הכניסה פועלת החנות Store, שמגדירה את עצמה כ"מגדירה מחדש את המונח לאקשרי", הפועלת בצומת של אמנות, תרבות, לייף סטייל ואופנה. החנות מציעה, לדברי בעליה, סוג חדש של ניסיון קמעונאי, יצירתי וחברתי ומה שמבדל אותה הם שיתופי הפעולה הייחודיים שלה עם כמה מן האמנים הטובים בעולם: מעצבי אופנה, אמנים, שפים ואנשים יצירתיים מכל תחומי החיים. החנות היא כמו קהילה שהובאו יחד באינטרנט במגוון רחב של חללים מדהימים. http://www.thestores.com; www.sohohouseberlin.com/en

מלןן מומלץ באיזור, נוח, מאיר פנים ו"משלנו" – עם ירקות טריים לארוחת הבוקר – הוא מלון לאונרדו מיטה מרשת פתאל בכיכר ברטולט ברכט, קרוב לפרידריך שטראסה ההומה מחנויות ומסעדות ולתחנת רכבת יעילה במרחק חמש דקות הליכה . www.leonardo-hotels.com/leonardo-hotel-berlin-mitte.

מחירי הסיורים של גוארט נעים בין 270 אירו לסיור פרטי המונה בין 1-6 אנשים ונמשך כשלוש שעות ועד 340 אירו ל-1-6 אנשים לפרק זמן של 2-3 שעות לסיור אקסקלוסיבי, תלוי בתוכן.

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה