אפריל 2017: כשמגיע הפסח – הישראלים חוזרים לטורקיה

עליה של לא פחות מ-145% נרשמה בתיירות הישראלית לטורקיה בחודש אפריל השנה לעומת אפריל 2016. הטורקים משליכים את יהבם על מדינות המזרח התיכון במקום על האירופים
ווטרסייד ריזורט וספא באנטליה.
מלון ווטרסייד ריזורט וספא באנטליה. הטורקים מחפשים קהלים חדשים במקום האירופים שנטשו. (צילום מאתר watersideresorthotel)
Monitour ads

48,685 הוא מספרם של הישראלים שנפשו בטורקיה בחודש אפריל 2017, עליה של 145% לעומת 19,852 הישראלים שעשו זאת באפריל 2016, אז חלה ירידה של 10% לעומת אפריל 2015. כך עולה מנתוני משרד התרבות והתיירות הטורקי.

למרות שבתחילת השנה נראה היה שחלה ירידה בתיירות הישראלית לטורקיה, הרי שבסיכום של ינואר-אפריל נרשמה עליה של כ-37% ל-80,098 ישראלים לעומת 60,683 באותה תקופה בשנה הקודמת. זאת לאחר שבין 2016 ל-2015 כבר חלה עליה של יותר מ-40%.

גם בתיירות הכללית לטורקיה חלה עליה של 18% בחודש אפריל והיא הגיעה לשני מיליון תיירים, כולל כ-34 אלף תיירי יום (כאלה שלא לנו בה). בחודשים ינואר-אפריל 2017 נרשמו 5,9 מיליון תיירים, עליה של פחות מאחוז אחד.

התפוסה עלתה – המחירים ירדו

לפי נתוני התאחדות המלונות של טורקיה TÜROB, התפוסה במלונות הגיעה ל-61.2%, עליה של 15.7%.

לפי הודעת ההתאחדות, העליה בתפוסות, במיוחד באיסטנבול, מהווה קרן אור, למרות שההתאוששות עדיין אינה מוצאת ביטוי במחירים. את הדו"ח עבור התאחדות המלונות בטורקיה הכינה חברת הייעוץ התיירותי  STR Global, ולפיו בחודשים ינואר-אפריל התפוסה הגיעה רק ל- 53.8% ובהכנסות נרשמה ירידה של 23.3% כאשר המחיר הממוצע לחדר ללילה עמד על 59 אירו.

איסטנבול, שחוותה בשנה וחצי האחרונות פיגועים ובעקבותיהם פגיעה אנושה בתיירות, החלה להתאושש והתפוסה במלונותיה באפריל הגיעה ל-64.8%. למרות זאת, איסטנבול לא הצליחה להחזיר אליה את התיירים האירופים והיא היעד האירופי שסבל את איבוד ההכנסות הגדול ביותר עם  ירידה של 29.8% בהכנסות לחדר באפריל 2017 וההכנסה הממוצעת מחדר ללילה ירדה מ-111.9 אירו בשנה שעברה ל-78.5 אירו באפריל השנה ול-96,3 אירו בחודשים ינואר-אפריל.

באנטליה, לעומת זאת, חלה עליה בתפוסת המלונות ב-8.8% מ-53,1% ל-58.8%, אולם גם בה נרשמה ירידה בהכנסות כאשר ההכנסה לחדר ירדה מ-53.7 אירו ל-50.9 אירו. ובחודשים ינואר-אפריל 2017 הגיעה ל-49,2 אירו בלבד.

נשיא התאחדות המלונות הטורקית, טימור ביינדיר, העריך שהעליה בתפוסות מקורה בחופשת הפסחא הנוצרית והשיפור בתיירות מכיוון מדינות המזרח התיכון.

מטוס של טורקיש איירליינס
היוזמה האחרונה של טורקיש היא לחבר ערים במזרח התיכון עם עיר תיירות מרכזיות בטורקיה ובהן כמובן אנטליה (צילום: יח"צ)

טורקיש איירליינס מחברת את מדינות ערב ישירות אליה

גם חברת התעופה טורקיש איירוויס החליטה לעודד את התיירות מהמזרח התיכון כדי לפצות על אבדן התיירות האירופית לטורקיה והשיקה יוזמה למינוף התיירות ממדינות המזרח התיכון. אחרי שיצרה קוד שייר עם חברת התעופה של לבנון MEA היא מתייצבת לראשונה מול מתחרותיה הגדולות ה-Middle East 3 – ME3 – אמירייטס איירלייינס, אתיחאד איירווייס וקטאר איירווייס והיא רוצה להיות חברת התעופה הגדולה ביותר באפריקה.

היוזמה אחרונה שלה היא לחבר ערים במזרח התיכון עם עיר תיירות מרכזיות בטורקיה ובהן כמובן אנטליה וכן בודרום וטרבזון.

מאחר וטורקיה היא יעד פופולארי לערבים. הטיסות אמורות להתחיל כבר החודש, ביוני. הקווים החדשים גם יאפשרו לנוסעים רבים לעקוף את נמל התעופה אתאטורק באיסטנבול, העמוס תמיד.

טורקיש תשיק 16 טיסות שבועיות בינה לבין כוויית יחד עם חמש ערים סעודיות לטרבזון וכן 13 טיסות שבועיות מג'דה, ריאד, כוויית ועמאן שבירדן וכן ערים עיראקיות – לאנטליה.

כך שלתיירים מישראל כדאי לקחת בחשבון שבאנטליה ובערי הנופש האחרות הם יפגשו לא מעט אורחים ממדינות המזרח התיכון, שלרבות מהן אין יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

כתבה קודמת: הטורקים מחזרים גם אחרי הישראלים:

משלחת של בכירים מטורקיה קוראת לישראלים לחזור ולנפוש בה

Monitour ads

אין תגובות

השאר תגובה