אמיר חייק לפלוג: צפי לנזק של כ-300 מיליון שקלים למלונאות השנה 

נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק לנגידה קרנית פלוג: פגיעה קשה במלונות כתוצאה מהירידה בשער החליפין של הדולר, שאין רואים את תחתיתה
הלובי במלון דן פנורמה בתל אביב
Monitour ads

רו"ח אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראל, פנה במכתב אל נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, והפנה את תשומת לבה להשפעה החמורה שיש לשער החליפין של הדולר על תעשיית המלונות בישראל.

לדבריו, בחודשים האחרונים, הולכת וגוברת שוב השחיקה בשער החליפין של הדולר ושחיקה זו מכה מכות קשות בתעשיית המלונות הרגישה מאד לשינויים כאלה. זאת בשל חוזים והסכמים עתידיים עליהם חתומים המלונות בבואם להביא תיירות נכנסת לישראל ובנוסף – בשל תחרות הולכת וגוברת מחוץ לישראל בשל תפישת המחיר הנמוך יותר, גם היא בשל השחיקה בשערי החליפין.

רו"ח אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראל
רו"ח אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראל. שוקת שבורה ורווחיות ההולכת ונשחקת. (צילום: יקיר פולק)

חייק מזכיר כי תעשיית המלונות בישראל היא ענף יצרני המעסיק  כ-40,000 עובדים ישירים ובנוסף כ -150,000 עובדים  ישירים ועקיפים בשאר ענפי תעשיית התיירות.

"זהו הענף היחיד אשר עם צמיחתו, חייב להעסיק עוד ועוד עובדים, למרות שיש קושי רב במציאת עובדים ישראליים לחלק מהמקצועות במלונות", כותב חייק לפלוג, "כידוע לך, כ-40% מהכנסות המלונות באות מתיירות חוץ המגיעה לישראל, כאשר באזורים מוטי תיירות נכנסת כמו ירושלים ות"א, מגיע הפדיון מתיירות נכנסת לכ-70% מהמחזור".

השער ממשיך לרדת

במכתב, שעותקים ממנו מופנים גם אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר התיירות יריב לוין ושר האוצר משה כחלון, מוסיף חייק כי הוא מודע למאמצים אשר עושה הבנק המרכזי בראשות פלוג, הכוללים גם רכישות דולרים, "אולם למרות המאמצים, השער ממשיך ויורד ומשאיר אותנו מול שוקת שבורה ועם רווחיות ההולכת ונשחקת. פנייתי זו אליך, הינה גם בכובעך, כיועצת הכלכלית של ממשלת ישראל", מציין חייק, "כבוד הנגידה, לדעתי, ממשלת ישראל חייבת להידרש לנושא ולהיערך לטיפול מקיף הן בכלים מוניטריים והן בכלים פיסקליים. נשמח אם תפעלי לייזום דיון ממשלה בנושא. מתחילת השנה ובמונחים שנתיים, עלולה תעשיית המלונות לספוג נזק אדיר של כ- 300 מיליוני שקל".

חייק מתריע כי למלונאים אין את המרווחים לספוג נזק זה "וחמור מכך, אין אנו רואים את התחתית של שער החליפין! אשמח אם תזמני אותנו לפגישה, על מנת להציג נתונים נוספים אם חסרים לכם, אשר יתארו את מצב הענף, כתוצאה מהאתגר הקשה בפניו אנו ניצבים", מסיים חייק את מכתבו.

Monitour ads

תגובה אחת

השאר תגובה